eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zakupy przez Internet najczęściej w poniedziałek

Zakupy przez Internet najczęściej w poniedziałek

2015-07-22 11:44

Zakupy przez Internet najczęściej w poniedziałek

Zakupy przez internet najczęściej w poniedziałek © thodonal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Krajowa Izba Rozliczeniowa postanowiła przyjrzeć się zakupom internetowym Polaków. Podstawą analizy stały się dane pochodzące z systemu bezpośrednich płatności internetowych Paybynet. I tak, okazało się, że na kupno produktów przez Internet najczęściej decydujemy w poniedziałek. W ten dzień największe są również nasze wydatki. W kolejnych dniach liczba transakcji maleje. Statystyki KIR pokazują również, że największe oblężenie e-sklepów ma miejsce najczęściej w godzinach przedpołudniowych i wieczorami.

Przeczytaj także: W e-commerce ciągle króluje tradycyjny przelew

Przedstawione przez KIR dane obejmujące minione sześć miesięcy wskazują, że w poniedziałek realizowana jest niemal 1/5 wszystkich transakcji (18,26 proc.), których średnia wartość sięga jednorazowo ok 163 zł. Liczba zamówień w tym najbardziej intensywnym dniu okazuje się o niemal 60 proc. wyższa niż w najspokojniejszą pod względem zakupów sobotę. Jeszcze większe dysproporcje zauważalne są w ujęciu wartościowym - różnica między pierwszym a szóstym dniem tygodnia sięga średnio aż 92,6 proc.

Jak podkreśla Artur Wojtczuk, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w KIR, taki, a nie inny, rozkład transakcji można uzasadnić kilkoma przyczynami. Przede wszystkim decydujemy się na zakupy na początku tygodnia, ponieważ tym właśnie sposobem zwiększamy szanse ma otrzymanie przesyłki przed weekendem.
- W weekend nie funkcjonują usługi kurierskie czy pocztowe, czyli nie możemy ani wysłać ani odebrać towaru, a zazwyczaj nie można też zrealizować odbioru osobistego. Mimo, że wykorzystując Paybynet, który działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, za zakupy zapłacimy w każdej chwili, a sklep natychmiast otrzyma informację o płatności, to procesy związane z dostawą zwykle są uruchamiane dopiero w poniedziałek - komentuje A. Wojtczuk. - Mamy też świadomość, że co prawda w sklepach internetowych zakupy zrobimy także w sobotę czy niedzielę, ale fizycznie ktoś obsłuży nasze zamówienie pierwszego dnia roboczego po dniach wolnych. Mniej zakupów w dni wolne to również pochodna naszego stylu życia. Ten czas często spędzamy poza domem i - jak zaobserwowaliśmy - im ładniejsza pogoda i dłuższy weekend, tym mniej odnotowujemy transakcji - dodaje A. Wojtczuk.

Od zakupowego szczytu w poniedziałek liczba transakcji maleje aż do soboty, po czym od niedzieli powraca trend wzrostowy. Natomiast średnia wartość pojedynczych zakupów, również najwyższa w pierwszym dniu tygodnia, osiąga najniższy poziom w niedzielę. W analizowanym okresie było to 131,22 zł. Łączna wartość transakcji, podobnie jak ich liczba, jest najniższa w sobotę.

Z rozkładu transakcji w ciągu doby wynika, że zarówno liczba, jak i wartość płatności przetwarzanych w systemie Paybynet rośnie od godz. 5:00, osiągając pierwszy szczyt w godzinach przedpołudniowych (między 11.00 a 12.00). Po południu oba wskaźniki nieco opadają, żeby około godz. 17:00 znów powędrować w górę. Największa liczba transakcji w ciągu doby zlecana jest między godz. 20:00 a 21:00, a najwięcej na zakupy on-line wydajemy między 19:00 a 20:00.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość transakcji w poszczególnych godzinach

Największa liczba transakcji w ciągu doby zlecana jest między godz. 20:00 a 21:00


Jak zauważa Artur Wojtczuk z KIR, Polacy najczęściej kupują on-line w pierwszej połowie dnia, zapewne będąc w pracy, a następnie wieczorem, kiedy większość upora się już z domowymi obowiązkami.
- Kupując w sieci warto pamiętać, że o ile płatność dokonana zwykłym przelewem w godzinach porannych lub wczesnym popołudniem, ma szansę zostać zaksięgowana na koncie sprzedawcy jeszcze tego samego dnia, to jeśli robimy zakupy wieczorem, proces ten zostanie przesunięty na kolejny dzień roboczy - przypomina A. Wojtczuk. - Przewagą systemu Paybynet jest to, że niezależnie od pory dnia, w której zlecimy płatność sprzedawca bezzwłocznie otrzyma informację o dokonaniu transakcji.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość transakcji w poszczególnych dniach tygodnia

Największa ilość zakupów dokonywana jest na początku tygodnia.


Paybynet to pierwszy w Polsce system bezpośrednich i gwarantowanych płatności internetowych, funkcjonujący w trybie ciągłym i dostępny przez 24 godziny na dobę. Dzięki integracji systemu z bankami, informacja o zleconym przelewie przekazywana jest do sklepu internetowego natychmiastowo. Transakcje zlecane w systemie Paybynet są nieodwoływalne, a ich realizację gwarantuje KIR jako operator międzybankowego systemu rozliczeniowego Elixir. Ponadto, dzięki integracji z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Paybynet stał się pierwszym systemem typu pay-by-link, umożliwiającym klientom wnoszenie opłat urzędowych drogą elektroniczną i pozwalającym na generowanie Elektronicznego Poświadczenia Opłaty. Obecnie Paybynet obsługuje kilkaset jednostek administracji publicznej zarówno na szczeblu samorządowym jak i centralnym.

fot. mat. prasowe

Średnia wartość transakcji w poszczególne dni tygodnia

Średnia wartość pojedynczych zakupów jest najwyższa na początku tygodnia.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: