eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: rekordowo drogie tanie loty

Wakacje 2015: rekordowo drogie tanie loty

2015-06-30 15:31

Przeczytaj także: Wakacje 2015: Grecos z niższymi cenami

W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta (8) , a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie (5,5-7) . Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.

fot. mat. prasowe

Największe zmiany średnich cen imprez turystycznych vs rok poprzedni

Opis: Największe zmiany cen miały miejsce w przypadku hiszpańskiej wyspy Lanzarote, Teneryfy oraz Portugalii.


Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej


Stało się to, co od samego początku procesu wyprzedaży aktywów przez szwajcarski koncern turystyczny Kuoni Group było najbardziej prawdopodobne. Dnia 22 czerwca ogłoszono, że nabywcą pakietu 40 firm wystawionych na sprzedaż przez Szwajcarów została turystyczna dywizja koncernu REWE, czyli DER Touristik. Na omówienie tej kwestii, która może znacząco zmienić europejskie turystyczne boisko przyjdzie jeszcze pora, ale parę spraw związanych z tą transakcją jest naprawdę ciekawych.

Po pierwsze, cena za touroperatorów w Szwajcarii, Szwecji, Finlandii, Beneluxie i Wielkiej Brytanii wyniosła poniżej 10 procent wartości ich sprzedaży, co nie wydaje się kwotą nazbyt wygórowaną zważywszy, że TUI wyceniane jest obecnie ponad pięciokrotnie wyżej. Po drugie, Kuoni Group zasugerował, że na tej transakcji straci księgowo około 180 milionów franków i wymienił w tym kontekście stratę na tzw. goodwillu. Tak więc przy tej okazji będzie się można naocznie przekonać, co tak naprawdę warty jest ten goodwill w turystyce. I wreszcie po trzecie, powstaje kwestia po co koncernowi REWE taka w dość błyskawicznym tempie zawarta transakcja. Biznes o obrotach większych od wszystkich polskich touroperatorów razem wziętych zakupił on wprawdzie za zaledwie około pół miliarda złotych, ale zasadne pytanie jest takie, czy skusiła go „młodzieżowa” cena, czy też ten gigant postanowił w końcu na serio zająć się turystyką. Jedna lub druga wersja odpowiedzi może inaczej ukształtować turystyczny krajobraz nie tylko w Europie, ale i w Polsce.

2. W ostatnim tygodniu ceny w liniach Ryanair na większości głównych kierunków turystycznych kontynuowały wzrosty i to w podobnej skali jak w ubiegłym tygodniu. Najbardziej podniosły się ceny przelotów z Warszawy na Fuerteventurę i z Poznania na Majorkę – o 310 i 250 złotych, a spadły z Katowic … też na Majorkę – 150 złotych. Skutkiem tych i innych zmian była kolejna średnia zwyżka cen na głównych kierunkach wakacyjnych, która wyniosła 65 złotych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 61 złotych.

Natomiast linie Wizzair, po niewielkich ubiegłotygodniowych zwyżkach (o 73 złote) powróciły do spadków. Tym razem najbardziej wzrosły ceny przelotów z Warszawy do Burgas i Korfu – o 214 i 200 złotych, a spadły z tejże do Katanii – o 410 złotych – gdzie poprzednio wzrosły – i to aż o 730 złotych (sic!). W wyniku różnych zwyżek i obniżek średnie ceny w liniach Wizzair ostatecznie spadły w zeszłym tygodniu o średnio 26 złotych. W liniach Norwegian średnie ceny na Kanary pozostały na poprzednim poziomie, ale są one stosunkowo drogie.

Nieustannie potwierdza się, a nawet wzmacnia teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie większym zakresie niż gotowych pakietów turystycznych. Dlatego chętni na taki zakup powinni wcześniej przyjrzeć się ewolucjom cen w tanich liniach, które przypominają zupełnie skoki cen akcji na giełdach - tyle, że w nieporównanie większej skali - po to, aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo.

3. Średnia cena biletów z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów wzrosła w tanich liniach w ostatnim tygodniu z 920 do 953 złotych, a na tych samych kierunkach w połączeniach czarterowych (głównie Itaka, TUI oraz Rainbow Tours) istotnie spadła z 1316 do 1209 złotych. Na połączeniach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach zwyżkowała z 761 do 788 złotych, a w czarterach wzrosła, podobnie jak w Warszawie również spadła - z 1202 do 1163 złotych. Średnio rzecz biorąc połączenia czarterowe były w ostatnim tygodniu na tle tanich linii droższe, ale już w mniejszym stopniu i różnica cen na tych samych kierunkach wyniosła przy wylotach z Warszawy 257, a z Katowic 375 złotych.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: