eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: na własną rękę nie zawsze taniej

Wakacje 2015: na własną rękę nie zawsze taniej

2015-06-20 00:33

Przeczytaj także: Wakacje 2015: na dłużej i za mniejsze pieniądze


- Odwrotna tendencja występuje natomiast w wypadku ofert biur turystycznych – podkreśla Radosław Damasiewicz. - Tu na kilka miesięcy przed szczytem sezonu mamy oferty albo typu first minute, zbliżone cenowo do ofert sprzedawanych na ostatnią chwilę, natomiast w okresie 2 miesiące – 2 tygodnie przed wylotem biura oferują imprezy po cenach katalogowych. Jednak im bliżej terminu rozpoczęcia imprezy, tym większe prawdopodobieństwo obniżek ich cen. Turysta planujący samodzielnie wyjazd trafia na moment, gdy cena biletu lotniczego rośnie do poziomu niewiele niższego niż spadająca w tym czasie cena imprezy turystycznej.

Jest jednak pewne niebezpieczeństwo odkładania zakupu wycieczki na ostatnią chwilę: jeśli chcemy lecieć do konkretnego kurortu i wypoczywać w określonym standardzie hotelu, może okazać się że takie oferty zostały już wyprzedane. Dlatego w wypadku precyzyjnie określonych preferencji najlepiej kupić wycieczkę w ofercie wczesnych rezerwacji, na kilka miesięcy przed wylotem. Cena będzie zbliżona do oferty typu last minute, za to możliwość wyboru nieporównywalnie większa. Jeśli natomiast nasze oczekiwania sformułowane są na poziomie „żeby była gwarantowana pogoda, ciepła woda w morzu, ciekawa okolica z jakimiś atrakcjami” wówczas bez większego problemu znajdziemy odpowiednią propozycję nawet tuż przed wylotem.

Gdzie szukać oszczędności


Kiedy samodzielny wyjazd najczęściej będzie wyraźnie tańszy od porównywalnej pod względem standardu imprezy turystycznej?
  • kiedy rezerwujemy z dużym wyprzedzeniem bilety lotnicze,
  • kiedy decydujemy się na wyjazd poza wysokim sezonem (wakacje w czerwcu – ale przygotowane najpóźniej w kwietniu! - lub odpowiednio wcześnie zaplanowany wyjazd w drugiej połowie września),
  • kiedy wybieramy egzotyczny kierunek.

Przede wszystkim oszczędności można znaleźć na transporcie. Przelot tanimi liniami nie zawsze okazuje się takim dobrym wyborem, bo do podstawowej ceny dochodzą spore opłaty za bagaż. Czasem lepszym rozwiązaniem okazuje się wykupienie samego przelotu czarterem . Okazje trafiają się u tradycyjnych przewoźników, ale najczęściej jest to poza tzw. wysokim sezonem, lub bilet trzeba kupić z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Kupno ciekawego przelotu w atrakcyjnej cenie w szczycie sezonu to raczej marzenie ściętej głowy.

Wyszukując samodzielnie zakwaterowanie warto, tak jak w wypadku przelotów, korzystać z porównywarek hoteli. Czasem warto również zajrzeć na lokalne strony miejscowości, do których się udajemy, można na nich znaleźć ciekawe pakiety pobytowe. Ale z góry trzeba zastrzec, że czasem ich rezerwacja może potrwać nawet kilka dni a do kwoty, jaką mamy zapłacić trzeba często dodać opłatę za zagraniczny transfer pieniędzy.

Na miejscu zaoszczędzić można oczywiście na jedzeniu, kupując tzw. menu turystyczne zamiast jeść w restauracjach lub samodzielnie przygotowując sobie posiłki. Kiedy jednak decydujemy się na obniżenie standardu – jedzenie typu Take away zamiast posiłku w restauracji, tańszy hotel, realizowany samodzielnie program zwiedzania - wówczas trudno mówić o samodzielnie przygotowanych wakacjach, porównywalnych do propozycji biura podróży.

Co należy wkalkulować w koszt wyjazdów


W wypadku imprezy turystycznej sprawa wydaje się prosta: jeśli w odróżnieniu od ok. 80 proc. polskich turystów wyjeżdżających latem nie zdecydowaliśmy się na opcję All Inclusive, do kosztów wakacji musimy doliczyć ceny napojów do kolacji, wstępów do muzeów itp., wypożyczenia samochodu lub kosztów wycieczek fakultatywnych, pieniędzy na zakup pamiątek czy wydatki „na mieście” – lody, napoje, lokalne przysmaki itp.

W wypadku wyjazdu organizowanego samodzielnie do powyższych kosztów dochodzi czas, zainwestowany w jego przygotowanie. A więc znalezienie i zarezerwowanie biletu lotniczego i skoordynowanie terminów z rezerwacją hotelu, ale też znalezienie dogodnego transferu z lotniska do hotelu, jeśli nie rezerwujemy samochodu na miejscu. Musimy również przekalkulować koszt posiłków na miejscu, ale najpierw dotrzeć do odpowiednich informacji (przewodniki, lokalne strony miejscowości lub Numbeo.com).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • indygo123 / 2015-06-25 16:14:08

    wakacje organizowane na własną rękę na pewno są tańsze ale ja nigdy nie mam czasu zeby sie tym wszystkim zajmować i bałabym się że coś przeocze i przez to wyjazd bedzie spalony.... w tym roku mamy zaplanowany wyjazd do Ustki , noclegi w hotelu Lubicz, wszystko dopięte i takie wakacje zawsze najlepiej wspominamy! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: