eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dzieci w Polsce w 2014 r.

Dzieci w Polsce w 2014 r.

2015-06-01 16:32

Przeczytaj także: Dzieci w Polsce w 2013 r.


Najczęściej (61% przypadków) sąd przyznaje opiekę nad dziećmi wyłącznie matce, wyłącznie ojcu jedynie w ponad 4% przypadków, a 33% rozwiedzionych małżeństw wychowuje dzieci wspólnie.

fot. mat. prasowe

Powierzenie władzy rodzicielskiej w 2014 r. (w %)

W 61 procentach przypadków władza rodzicielska została powierzona matce.


Dzieci niepełnosprawne (wyniki NSP 2011)


Zgodnie z przyjętą w spisie definicją niepełnosprawności, za dziecko niepełnosprawne była uznana osoba w wieku od 0-15 lat, która posiadała aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Jako niepełnosprawne uznano także dzieci bez prawnego orzeczenia, ale odczuwające ograniczenia sprawności w wykonywaniu czynności podstawowych dla swojego wieku.
Ze względu na specyfikę i wrażliwość tematu pozyskiwanie informacji o niepełno-sprawności w NSP 2011 odbywało się na zasadzie dobrowolności (zgodnie z Konstytucją, art. 51), a informacji na temat dzieci udzielali rodzice lub opiekunowie. Zatem, pozyskane w spisie informacje o niepełnosprawności oparte były przede wszystkim na deklaracji i subiektywnej ocenie dorosłego respondenta, a także – w części przypadków – poparte prawnym orzeczeniem.

fot. mat. prasowe

Udział dzieci niepełnosprawnych według roczników wieku (w %)

Im starsze dzieci tym wyższy jest dla nich odsetek niepełnosprawnych


W 2011 r. liczba niepełnosprawnych dzieci w wieku 0-15 lat wyniosła 184,8 tys. i stanowiły one 3,0% ogółu dzieci w tym wieku; udział chłopców był większy i wynosił 3,4%, a dziewczynek – 2,4%. Jak wspomniano wcześniej wśród dzieci niepełnosprawnych przeważają chłopcy (110 tys.), nad dziewczynkami (75 tys.) – podobnie jak wśród ogółu dzieci w tym wieku. Jednakże struktura według płci dzieci niepełnosprawnych jest bardziej zróżnicowana – chłopcy z ograniczoną sprawnością stanowili blisko 60% zbiorowości, natomiast dziewczynki nieco ponad 40% (wśród ogółu dzieci w wieku 0-15 lat – chłopcy to nieco ponad 51%, dziewczynki blisko 49%.

fot. mat. prasowe

Udział dzieci niepełnosprawnych wg płci, miejsca zamieszkania i stopnia ograniczenia sprawności

73% niepełnosprawnych odczuwało ograniczenia niepełnosprawności w umiarkowanym stopniu


Zdecydowanie więcej dzieci niepełnosprawnych mieszka w miastach - 107,8 tys. w porównaniu do 77,1 tys. na wsi, a ich udziały wynosiły odpowiednio 58,3% w miastach i 41,7% na wsi.

fot. mat. prasowe

Dzieci niepełnosprawne według liczby posiadanych schorzeń, płci i miejsca zamieszkania

W przypadku znakomitej większości dzieci - 80% - przyczyną niepełnosprawności było jedno schorzenie,


Kolejnym czynnikiem różnicującym zbiorowość dzieci niepełnosprawne jest wiek – im starsze dzieci tym wyższy jest dla nich odsetek niepełnosprawnych. I tak - do drugiego roku życia odsetek ten wynosi poniżej 2%, dla 3-5-latków waha się pomiędzy 2,1% a 2,8%, natomiast wśród dzieci powyżej 6 roku życia kształtuje się na poziomie od 3,0% do 3,8%.

fot. mat. prasowe

Udział dzieci niepełnosprawnych posiadających jedno schorzenie według jego rodzaju

W przypadku co 5 dziecka powodem niepełnosprawności były choroby typu neurologicznego.


Należy podkreślić, że wśród niepełnosprawnych dzieci są takie, które mimo prawnego orzeczenia o niepełnosprawności, nie posiadały - według deklaracji rodziców - schorzenia, powodującego ograniczenia w ich codziennym funkcjonowaniu (stanowiły one prawie 14% ogółu dzieci niepełnosprawnych). Zdecydowana jednak większość (159,4 tys., tj. 86%) doświadcza utrudnień w wykonywaniu codziennych obowiązków. Wśród nich najwięcej, bo ponad 73%, odczuwało ograniczenia niepełnosprawności w umiarkowanym stopniu. Znacznie mniej (ponad 17%) było wskazań na poważne ograniczenia w wykonywaniu codziennych czynności, natomiast 9,4% dzieci ma ograniczenia sprawności określane jako całkowite. Jednocześnie nie występuje znaczne zróżnicowanie pod względem stopnia ograniczenia sprawności ze względu na płeć czy miejsce zamieszkania dzieci.

fot. mat. prasowe

Udział dzieci niepełnosprawnych w ogóle dzieci według województw

Najwyższy odsetek dzieci niepełnosprawnych w stosunku do ogółu dzieci w wieku 0- 15 lat w danym województwie notuje się w województwach: lubuskim i warmińsko-mazurskim.


Najczęściej – w przypadku ponad 80% dzieci - przyczyną niepełnosprawności było jedno schorzenie, nieco ponad 13% wskazywało dwa i trzy schorzenia, które utrudniały im funkcjonowanie. Udziały te były podobne wśród chłopców i dziewczynek. Z kolei biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania obserwuje się, iż dzieci z większą liczbą schorzeń częściej były mieszkańcami miast niż wsi.

Wśród dzieci posiadających jedno schorzenie, wpływające na ograniczenia związane ze zwykłym funkcjonowaniem, deklarowano występowanie następujących rodzajów schorzeń: choroby typu neurologicznego (20% wskazań), związane z dysfunkcją ruchu (prawie 14%), a także z dysfunkcjami wzroku (prawie 8%), słuchu (prawie 6%) i chorobami układu krążenia (5,5%). Ale najczęściej – jako dysfunkcyjne – było wskazywane schorzenie określane jako „inne” i dotyczyło ponad 46% dzieci niepełnosprawnych.
Przeczytaj także: Dzieci w Polsce w 2012 r. Dzieci w Polsce w 2012 r.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 8

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: