eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ewolucja złośliwego oprogramowania I kw. 2015

Ewolucja złośliwego oprogramowania I kw. 2015

2015-06-02 12:25

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania I kw. 2014


Państwa posiadające najbezpieczniejsze środowisko surfowania online obejmowały: Japonię (12,4%), Danię (12,7%), Singapur (14,3%), Finlandię (14,9%), Afrykę Południową (14,8%) oraz Holandię (15,2%).

Średnio 26,3% komputerów połączonych z internetem na całym świecie było celem przynajmniej jednego ataku online w ciągu analizowanych trzech miesięcy.

Zagrożenia lokalne


Statystyki dotyczące infekcji lokalnych dla komputerów użytkowników stanowią bardzo istotny wskaźnik: odzwierciedlają zagrożenia, które przeniknęły do systemów komputerowych w inny sposób niż przez internet, pocztę e-mail czy porty sieciowe.

Dane w tej sekcji opierają się na analizie danych statystycznych wygenerowanych w wyniku skanowania antywirusowego plików na dysku twardym w momencie ich tworzenia lub uzyskiwania do nich dostępu oraz wyników skanowania nośników wymiennych.

W pierwszym kwartale 2015 roku moduły ochrony systemu plików firmy Kaspersky Lab wykryły 253 560 227 unikatowych szkodliwych i potencjalnie niechcianych obiektów.

Ranking ten zwykle zawiera werdykty wydane dla programów adware i ich komponentów (takich jak na przykład Trojan.VBS.Agent.ue). W pierwszym kwartale 2015 r. takie werdykty zajmowały trzynaście miejsc w rankingu Top 20.

Nowość w rankingu, Trojan.WinLNK.StartPage.gena, od początku znajdował się na drugim miejscu. Jest to werdykt generowany dla plików LNK zawierających odsyłacz do przeglądarki, który wskazuje stronę, która ma zostać otwarta.

Strony te zwykle posiadają nazwy podobne do nazw wyszukiwarek internetowych, w rzeczywistości jednak przekierowują użytkowników do stron zawierających wątpliwe treści. Niektóre z tych stron mogą być niebezpieczne i są nawet wykrywane przez rozwiązania antywirusowe. Liczba wykryć takich plików LNK osiągnęła najwyższą wartość w styczniu.

Jedyny wirus w rankingu - Virus.Win32.Sality.gen – nadal traci pozycję. Odsetek maszyn użytkowników zainfekowanych tym wirusem od dłuższego czasu zmniejsza się. W pierwszym kwartale 2015 r. Sality znalazł się na 15 miejscu (3,18%).

Państwa, w których użytkownicy są narażeni na najwyższe ryzyko infekcji lokalnej


Dla każdego z państw obliczyliśmy odsetek użytkowników produktów Kaspersky Lab, na komputerach których został uruchomiony w badanym kwartale moduł wykrywający szkodliwe oprogramowanie w plikach. Statystyki te odzwierciedlają poziom infekcji komputerów osobistych w różnych państwach.

Przez długi czas wszystkie pozycje w tym rankingu zajmowały państwa w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Jednak w pierwszym kwartale 2015 r. w zestawieniu pojawiły się takie nowości jak Armenia (12 miejsce), Kazachstan (14 miejsce) oraz Tadżykistan (20 pozycja).

Od prawie dwóch lat na prowadzeniu znajduje się Wietnam (60,68%), podczas gdy Bangladesz (60,2%) i Mongolia (57,3%) utrzymały swoje pozycje trzeci kwartał z rzędu.

W Rosji zagrożenia lokalne zostały wykryte w pierwszym kwartale 2015 r. na komputerach 49,6% użytkowników.

Najbezpieczniejsze państwa pod względem ryzyka infekcji lokalnej stanowiły Japonia (14,7%), Dania (20,1%), Szwecja (21,4%), Hong Kong (21,5%) oraz Finlandia (21,6%).

Średnio 39,8% komputerów na całym świecie było celem przynajmniej jednego zagrożenia lokalnego w pierwszym kwartale 2015 r. – co stanowi wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z czwartym kwartałem 2014 r.

poprzednia  

1 ... 7 8

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: