eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Chalkidiki i Cypr ponad 100 zł droższe

Wakacje 2015: Chalkidiki i Cypr ponad 100 zł droższe

2015-05-18 13:45

Przeczytaj także: Wakacje 2015: Maroko i Teneryfa minimalnie droższe

W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta (8, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie (5,5-7) . Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej


1. W ostatnim tygodniu poprzednie zwyżki cen przelotów w liniach Ryanair na większości głównych kierunków turystycznych zamieniły się na zniżki i to w skali często nawet znacząco większej. Najbardziej spadły ceny przelotów z Katowic do Chanii i z Warszawy na Teneryfę – o 250 i 245 złotych. a wzrosły z Warszawy na Fuerteventurę i Gran Canarię – o 90 i 85 złotych. W rezultacie tych różnokierunkowych zmian średnia obniżka cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyniosła 65 złotych (poprzednio wzrosła o 41 złotych). Jeszcze większe były natomiast skoki cen przelotów w liniach Wizzair. Silnie zniżkowały ceny z Katowic do Burgas - średnio o 300 złotych, a najbardziej w górę podskoczyły ceny z tychże Katowic na Cypr – o 320 złotych. Skoki cen w Wizzair, które często są typowym efektem yo-yo dały w rezultacie średni ich spadek o tylko 7 złotych (poprzednio był spadek o 139 złotych).

Przewaga zniżek w liniach Wizzair (w ostatnich 4 tygodniach o 155 złotych) wynika z faktu, że linie te wyceniały część swoich przelotów stanowczo zbyt drogo, o czym TravelDATA informowała już wielokrotnie. W rezultacie tych zniżek niektóre kierunki kosztują teraz niewiele ponad połowę cen z początkowego okresu roku.

Nieustannie potwierdza, a nawet wzmacnia się teza, że ceny przelotów w tanich liniach, a co za tym idzie ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie kombinowanych przez samych turystów, zmieniają się na ogół w dużo większym zakresie niż gotowych pakietów turystycznych. Niekiedy zaczyna to już przypominać grę w popularnego Totolotka. Dlatego chętni na taki zakup powinni zawczasu poobserwować ewolucje cen w tanich liniach, przypominające skoki cen akcji na giełdach - tylko w dużo większej skali - po to, aby nawet pobieżnie zorientować się, czy w danej chwili rzeczywiście jest w nich tanio, czy też może drogo.

2. Średnia cena biletów z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów wzrosła w tanich liniach w ostatnim tygodniu z 839 do 843 złotych, a na tych samych kierunkach w połączeniach czarterowych (głównie Itaka, 7islands, TUI oraz Rainbow Tours) też wykazała wzrost – z 1231 do 1238 złotych. Na połączeniach z Katowic oraz z Krakowa dużemu spadkowi średniej ceny w tanich liniach z 738 do 674 złotych towarzyszył niewielki spadek cen połączeń czarterowych z 1086 do 1079 złotych.

Ogólnie rzecz biorąc połączenia czarterowe są droższe średnio o około 400 złotych od przelotów tanimi liniami na tych samych trasach. Te ostatnie są natomiast w wysokim sezonie tańsze średnio o około 25 złotych niż przed rokiem, ale w połowie lipca są tańsze już o 155 złotych, a w połowie czerwca o 110 złotych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Może to oznaczać, że na razie popyt przedsezonowy i wczesno - wakacyjny jest jednak niższy od ubiegłorocznego również w tanich liniach.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: