eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 18/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 18/2015

2015-05-02 20:59

Przeczytaj także: Tydzień 45/2004 (01-07.11.2004)

  • Według Departamentu Handlu produkt krajowy brutto (w ujęciu zanualizowanym) w USA wzrósł o 0,2% kw/kw w I kw. 2015 r. (po wzroście o 2,2% kw/kw w poprzednim kwartale),
  • FOMC (Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku) utrzymał stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie 0-0,25 proc. Fed uważa, że spowolnienie w USA w I kwartale częściowo było spowodowane przez czynniki przejściowe i w dalszym ciągu gospodarka może rozwijać się w umiarkowanym tempie.
  • Według Markit Economics indeks PMI composite w USA wyniósł w kwietniu 57,4 pkt. (w ubiegłym miesiącu był na poziomie 59,2 pkt.). Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Według Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu produkcja przemysłowa w Japonii w marcu spadła m/m o 0,3 proc. (po zniżce w lutym o 3,1 proc.). Licząc r/r produkcja przemysłowa spadła w III o 1,2 proc. (wobec jej spadku miesiąc wcześniej o 2,0 proc.).
  • MFW opublikował kolejny raport "World Economic Outlook". Wynika z niego, że przyszły rok będzie dla światowej gospodarki lepszy niż obecny. Według prognoz Funduszu w 2016 r. światowa gospodarka wzrośnie o 3,8 proc., wobec 3,5-proc. wzrostu, prognozowanego na 2015 r. MFW przewiduje wzrost gospodarek w UE w 2015 na poziomie1,5 proc., w 2016 ma on wynieść 1,6 proc.. Gospodarka USA wzrośnie w 2015 i 2016 o 3,1 proc., a gospodarki krajów G20 zanotują wzrost o 3,6 proc. w 2015 i o 3,8 proc. w 2016. Rosyjskie PKB w 2015 spadnie o 3,8 proc. i o 1,1 proc. w 2016 roku. Na 2015 rok MFW przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 3,3 proc., a w przyszłym roku wyniesie on 3,5 proc.
  • Koncern Samsung Korea Płd.) zapowiedział, że w ciągu pięciu lat będzie inwestował w rozwój brazylijskich startupów. Poza wsparciem finansowym zamierza podzielić się z partnerami biznesowym know-how. W realizacji tego przedsięwzięcia koncern będzie współpracował z brazylijską organizacją zrzeszającą tamtejsze inkubatory przedsiębiorczości, rozwoju i biznesu. Zakłada się, że to porozumienie stworzy warunki do wejścia na brazylijski rynek także innych firm z Korei Południowej. Równocześnie Samsung zapowiedział przeznaczenie ponad 83 mln dolarów na stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej, która zapewniłaby dobre warunki dla krajowych start-upów.
  • Już dziś wiadomo, że blisko 50-procentowy spadek globalnych cen ropy (Ropa WTI) od połowy ubiegłego roku pogłębił się, kiedy Arabia Saudyjska i inne kraje OPEC odmówiły ograniczenia produkcji, by nie oddawać pola wytwórcom konkurencyjnych źródeł energii. Obecnie widzimy dużą determinację Arabii Saudyjskiej oraz innych krajów Zatoki Perskiej, by nie stracić dotychczasowej pozycji na światowym rynku paliw. Szczególnie starają się utrzymać swoją pozycję na rynku azjatyckim a szczególnie w dostawach do Chin. Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy, wyprodukował w kwietniu ok. 10 mln baryłek dziennie, co jest niemal rekordowym wynikiem. Ten największy dziś eksporter ropy chce pogłębiać współpracę w dziedzinie ropy i gazu z Chinami, które stały się największym partnerem handlowym królestwa. Ostatnio w Pekinie zostało otwarte nowe centrum badawczo-rozwojowego państwowego saudyjskiego koncernu naftowego Aramco.
  • Według zestawienia Japan's Best Global Brands po raz siódmy z rzędu Toyota została uznana za najcenniejszą markę Japonii. Kolejne miejsca zajęły: koncern motoryzacyjny – Honda oraz producent m.in. aparatów fotograficznych – Canon. Pozycja Toyoty wynika z jej liderowania na światowym rynku motoryzacyjnym przy czym: globalna sprzedaż samochodów Toyoty wzrosła w 2014 roku o 2,2 proc. , a na rynku europejskim koncern odnotował wzrost o 4,6 proc. Producent od wielu lat jest liderem na rynku aut hybrydowych (do października 2014 roku firma sprzedała na świecie 7 mln hybryd). Ich sprzedaż w Europie wzrosła o 13 proc. w stosunku do 2013 roku. W Polsce wzrost sprzedaży wyniósł aż 65 proc. Koncern angażuje duże środki na rozwój nowoczesnych technologii. W grudniu 2014 roku na japoński rynek trafił model Mirai – a jest to pierwszy seryjnie produkowany samochód na wodorowe ogniwa.
  • Bank Japonii nie zmienił założeń dotychczas prowadzonej polityki pieniężnej. Podwyższył target stymulowania monetarnego z 60-70 bln jenów do 80 bln 31 października 2014 r.
  • Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy Japonii do A z A+ .Określiła też perspektywa ratingu jako stabilną.
  • Amerykańska firma Tesla zdecydowała się wypuścić na rynek nowe typy baterii, w których będzie możliwe przejście w większym stopniu na korzystanie z energii słonecznej pozyskiwanej z ogniw słonecznych montowanych na dachach budynków, która będzie magazynowana w akumulatorach. Pierwsze, nowego typu baterie pojawią się na amerykańskim rynku już w połowie tego roku, a na światowym rynku w 2016 roku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PROGNOZY MFW DLA GLOBALNEJ GOSPODARKI...

Z ostatniego raportu "World Economic Outlook" zaprezentowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy wynika, że przyszły rok będzie dla światowej gospodarki lepszy niż obecny. Według prognoz Funduszu w 2016 r. światowa gospodarka wzrośnie o 3,8 proc., wobec 3,5-proc. wzrostu, prognozowanego na 2015 r....

Eksperci MFW prezentujący tak optymistyczne prognozy dla gospodarki światowej dostrzegają przyczynę dobrych wyników już w tym roku głównie w spadku cen ropy na światowych rynkach. Jednak nie ulega wątpliwości, że ubiegłoroczny spadek cen ropy ( o 45 proc.) w roku przyszłym nie będzie w tak znacznym stopniu napędzał dalszego wzrostu gospodarczego, stąd gospodarki będą musiały poszukiwać nowych czynników napędzających rozwój gospodarczy.

A oto bardziej szczegółowe informacje wynikające z omawianego raportu MFW:

1. MFW przewiduje wzrost gospodarek w większości krajów rozwiniętych, przy czym:
  • w UE w 2015 wzrost gospodarczy ma wynieść 1,5 proc., w 2016 1,6 proc.,
  • w USA – ma wynieść w 2015 i 2016 po 3,1 proc.,
  • w gospodarkach krajów grupy G20 ma wynieść 3,6 proc. w 2015 i 3,8 proc. w 2016).

2. W prognozach MFW są też przewidywania dla polskiej gospodarki. Na 2015 rok wzrost gospodarczy ma wynieść 3,3 proc., a w przyszłym roku - 3,5 proc.

3. Konsekwencją utrzymującego się niskiego poziomu cen ropy jest to, że kraje opierające się na eksporcie ropy powinny będą zmuszone do poszukiwania nowych bodźców wzrostowych. Widoczne są negatywne skutki spadku cen ropy na wynikach gospodarczych Rosji (chociaż dodatkowym czynnikiem są tu sankcje gospodarcze) i Wenezueli. Rosyjskie PKB w 2015 spadnie o 3,8 proc. i o 1,1 proc. w 2016 roku.

4. Z komentarza ekspertów MFW do raportu "World Economic Outlook" wynika też, że w latach 2015-20, w większości światowych gospodarek będzie występował wzrost gospodarczy, ale mniejszy niż w latach bezpośrednio przed kryzysem 2008 roku. "Gospodarki te będą się rozwijać wolniej i z większą trudnością będzie im przychodziło utrzymywanie stabilności w finansach publicznych.

5. Eksperci MFW w obecnej sytuacji w światowej gospodarcze zalecają inwestycje:
  • w produktywność i infrastrukturę, głównie w krajach rozwijających się,
  • w innowacyjność i w nowe technologie w krajach rozwiniętych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: