eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 23/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 23/2015

2015-06-06 10:55

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 18/2015

  • Przywódcy UE i Japonii uzgodnili przyspieszenie negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Liczą ta to, że uda się je szybko zakończyć tak, aby została ona zawarta do końca 2015 r.
  • Według Departamentu Handlu Produkt Krajowy Brutto USA w I kw. 2015 r. spadł o 0,7 proc. r/r, a deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w kwietniu był na poziomie 40,9 mld USD (wobec 50,6 mld USD w poprzednim miesiącu).
  • Według HSBC Holdings i Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w maju 53,5 pkt. (wobec 52,9 pkt. na koniec kwietnia).
  • Według rządowej instytucji statystycznej w Japonii stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 3,3 proc. (z 3,4 proc. miesiąc wcześniej).
  • Przygotowywany przez Markit Economics indeks PMI określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym , wyniósł w maju 54,0 pkt. (w kwietniu wskaźnik wyniósł 54,1 pkt.).
  • OECD wyraźnie obniżyła prognozy światowego wzrostu na 2015 i 2016 rok. Zgodnie z aktualnymi prognozami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w tym roku wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 3,1 procent (jeszcze w marcu prognozowano, że będzie on miał poziom 4 procent.) . Według tych samych prognoz przyszłoroczny światowy wzrost gospodarczy jest szacowany na 3,8 procent (to o pół punktu procentowego mniej, niż przewidywany wcześniej wzrost na poziomie 4,3 procent). OECD tłumaczy to zahamowaniem wzrostu w amerykańskiej gospodarce spowodowany wysokim kursem dolara i ostra zimą. Eksperci organizacji przewidują, że w drugiej połowie roku amerykańska gospodarka odzyska wcześniejsze tempo wzrostu, a będzie to skutkiem rosnącego zatrudnienie oraz spadających ceny ropy.
  • Przez najbliższe dwa dni na zamku Elmau (niedaleko Garmisch-Partenkirchen) odbędzie się szczyt grupy G7. Antyglobaliści ostro krytykują ten format zarzucając mu brak demokratycznej legitymacji i działanie na korzyść wielkich koncernów. Będą w nim uczestniczyli przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata - USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch i Japonii. W trakcie szczytu przywódców G7 prezydent USA Barack Obama będzie apelował do liderów UE o przedłużenie już istniejących sankcji, jakie Zachód nałożył na Rosję, Jak wiadomo na ostatnim szczycie Unia Europejska podjęła decyzję, że sankcje powinny być związane z pełnym wdrożeniem porozumienia z Mińska. Stany Zjednoczone uważają, że UE powinna przedłużyć sankcje, na najbliższym szczycie unijnym w końcu czerwca.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych do 2,5 proc. w 2015 roku (wcześniejsza prognoza to 3,1 proc.) i zarekomendował, aby amerykański bank centralny Fed odłożył podniesienie stóp procentowych do początku 2016 roku. MFW prognozuje teraz na 2016 rok wzrost na poziomie 3 proc. Zdaniem MFW inflacja zacznie rosnąć nieco szybciej niż prognozowano (0,7 proc. w 2015), ale osiągnie wyznaczony przez Fed cel 2 proc. dopiero w połowie 2017 roku. Równocześnie MFW odradza podniesienie przez Fed stóp procentowych w 2015 roku i uważa, że będzie lepiej, jeśli podniesienie stóp nastąpi na początku 2016 roku, aż bardziej widoczne będą oznaki wzrostu wynagrodzeń oraz cen. Będzie to pierwsza od prawie dziewięciu lat podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić jeszcze w tym roku.
  • Chiny rozpoczęły w zeszłym tygodniu budowę rurociągu, którym od 2018 roku będą sprowadzały gaz z Rosji. Docelowo rurociąg ma dotrzeć do Szanghaju. Rurociągiem "Siła Syberii" ma być dostarczane do Chin 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie przez 30 lat. Na Syberii budowa gazociągu z Rosji do Chin oficjalnie ruszyła we wrześniu zeszłego roku. To największy projekt budowlany na świecie. "Siła Syberii" połączy pola gazowe we wschodniej Syberii z Oceanem Spokojnym. W rejonie Błagowieszczeńska zostanie wybudowane odgałęzienie prowadzące do Chin.
  • Chiny w ciągu dekady umieszczą na orbicie swoją własną stację kosmiczną. Sami sfinansują to przedsięwzięcie, ponieważ amerykański Kongres ze względów bezpieczeństwa nie zgodził się na współpracę NASA z jej chińskim odpowiednikiem.
  • Cyberprzestępcy dokonali włamania do japońskiej państwowej agencji ubezpieczeń emerytalnych i uzyskali dostęp do danych osobowych 1,25 mln ludzi. Atak został dokonany przy użyciu wirusa przesłanego pocztą elektroniczną.
  • Hakerzy pozyskali dane osobowe ok. 4 mln byłych i obecnych pracowników władz federalnych włamując się do sieci komputerowej agencji rządowej OPM (Office of Personel Management), która przechowuje dane pracowników federalnych. Amerykanie twierdzą, że włamania dokonali hakerzy z Chin.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NAJBLIŻSZE PERSPEKTYWY GOSPODARKI AMERYKAŃSKIEJ I ŚWIATOWEJ

Sądzę, że politycy jak zwykle bardzo optymistycznie oceniający byli ostatnio poważnie zaskoczeni tym, że tak MFW jak i OECD znacząco skorygowały prognozy wzrostu gospodarczego na rok bieżący i rok przyszły. Uznałam, że te informacje powinni poznać także nasi czytelnicy...

Światowa gospodarka nie wyszła jeszcze z kryzysu i w spadku po nim jest obciążona olbrzymim zadłużeniem. Mimo dynamicznego rozwoju chińskiej gospodarki to jednak obecnie w dalszym ciągu globalna gospodarka zależy od stanu i perspektyw gospodarki amerykańskiej. Warto dodać, że USA są niezagrożonym liderem na liście rankingowej krajów najbardziej zadłużonych. Prócz tego według Departamentu Handlu Produkt Krajowy Brutto USA w I kw. 2015 r. spadł o 0,7 proc. r/r , a deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w kwietniu był na poziomie 40,9 mld USD. Ma to oczywiście wpływ na najbliższe perspektywy rozwojowe gospodarki amerykańskiej i gospodarki globalnej...

GLOBALNA GOSPODARKA


Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju znacząco obniżyła prognozy światowego wzrostu gospodarczego na 2015 i 2016 rok. Zgodnie z aktualnymi prognozami, w tym roku wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 3,1 procent (chociaż jeszcze w marcu prognozowano, że będzie on miał poziom ok. 4 procent.) . Według tych samych prognoz przyszłoroczny światowy wzrost gospodarczy na 2015 rok jest szacowany na 3,8 procent (i jest to o pół punktu procentowego mniej, niż przewidywany wcześniej wzrost na poziomie 4,3 procent.).

OECD tę zmianę prognoz dla tempa rozwoju gospodarki światowej tłumaczy zahamowaniem wzrostu w amerykańskiej gospodarce w pierwszej połowie roku, a który był spowodowany wysokim kursem dolara i ostrą zimą. Eksperci organizacji przewidują jednak, że w drugiej połowie roku amerykańska gospodarka odzyska wcześniejsze tempo wzrostu, a będzie to skutkiem rosnącego zatrudnienie oraz spadających cen ropy.

GOSPODARKA STANÓW ZJEDNOCZONYCH


Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych do 2,5 proc. w 2015 roku (wcześniejsza prognoza to 3,1 proc.). MFW prognozuje teraz na 2016 rok wzrost w gospodarce amerykańskiej na poziomie 3 proc.

Zdaniem MFW inflacja zacznie rosnąć nieco szybciej niż prognozowano (0,7 proc. w 2015), ale osiągnie wyznaczony przez Fed cel 2 proc. dopiero w połowie 2017 roku.

Równocześnie MFW odradza podniesienie przez Fed stóp procentowych w 2015 roku i uważa, że będzie lepiej, jeśli podniesienie stóp nastąpi na początku 2016 roku, aż bardziej widoczne będą oznaki wzrostu wynagrodzeń oraz cen. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwsza od prawie dziewięciu lat podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić jeszcze w tym roku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: