eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Parlament Europejski przeciwko cienkim torbom foliowym

Parlament Europejski przeciwko cienkim torbom foliowym

2015-04-28 21:07

Parlament Europejski przeciwko cienkim torbom foliowym

PE przeciwko foliowym jednorazówkom © Firas Nashed - Fotolia.com

Kraje Unii Europejskiej będą musiały poważnie ograniczyć zużycie najpopularniejszych i najbardziej zanieczyszczających środowisko toreb foliowych – zaproponował Parlament Europejski. Torebki w sklepach już nie będą darmowe, państwa Unii będą też musiały ograniczyć zużycie torebek na mieszkańca.

Przeczytaj także: Media a jednorazowe torby foliowe

Cienkie torby foliowe, cieńsze niż 50 mikrometrów, których najczęściej używa się w UE, nie nadają się zwykle do ponownego użycia, w odróżnieniu od toreb grubszych i szybciej zamieniają się w odpady. Są one również jednym z najpoważniejszych problemów środowiskowych, przyczyniają się do zanieczyszczania zbiorników oraz ekosystemów wodnych.

Jak zauważyli eurodeputowani, miliardy torebek plastikowych stają się nieprzetworzonymi odpadami, szkodzącymi naturze, raniącymi ryby i ptaki. Komisja Europejska była zdania, że kraje członkowskie powinny same poradzić sobie z tym problemem, ale - według PE - nie są w stanie sobie poradzić. Stąd decyzja Parlamentu.

Parlament Europejski zdecydował, że kraje unijne będą musiały albo zredukować przeciętne roczne zużycie cienkich toreb plastikowych do maksimum 90 sztuk na obywatela (do 2019 roku) i 40 sztuk do końca 2025 roku, albo zapewnić, do końca 2018 roku, że torby te nie będą rozdawane przez sklepy za darmo.

Dodatkowo, Komisja Europejska została zobowiązana do przygotowania propozycji oznaczania i etykietowania biodegradowalnych i nadających się do kompostowania toreb, które byłyby używane na terenie UE.

W 2010 roku każdy obywatel UE zużył około 198 plastikowych toreb, z czego około 90 procent stanowiły torby cienkie.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: