eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a segregacja odpadów

Polacy a segregacja odpadów

2013-09-10 13:42

Polacy a segregacja odpadów

89% Polaków segreguje śmieci © forber - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dwa miesiące po wejściu w życie nowej "ustawy śmieciowej", aż 89% Polaków twierdzi, że segreguje śmieci - wynika z badania On Board PR Ecco Network przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu "Rewolucja śmieciowa". Co więcej, 80% respondentów deklaruje, że potrafi to robić. Niestety, bardzo często są to jedynie deklaracje.

Przeczytaj także: Segregacja odpadów to niższe opłaty śmieciowe

Wyniki badania opinii są bardzo optymistyczne - prawie 90% społeczeństwa, choćby czasami, segreguje śmieci, z czego 56% robi to często lub zawsze. 80% badanych przekonanych jest, że wie do którego pojemnika wyrzucić poszczególne odpady.

fot. mat. prasowe

Jak często segregujesz śmieci?

Wyniki badania opinii są bardzo optymistyczne - prawie 90% społeczeństwa, choćby czasami, segreguje śmieci, z czego 56% robi to często lub zawsze.

fot. mat. prasowe

Czy potrafisz segregować śmieci?

80% badanych przekonanych jest, że wie do którego pojemnika wyrzucić poszczególne odpady.


Czy Polacy rzeczywiście potrafią prawidłowo segregować śmieci? Okazuje się, że najłatwiej przychodzi im poprawne wyrzucanie … butelek po piwie – tutaj niemal wszyscy ankietowani zapytani o to, w jakim pojemniku umieściliby to opakowanie wskazali na pojemniki ze szkłem (99,5%), podobnie było w przypadku starych gazet (papier). Plastikowe butelki po wodzie do odpowiedniego pojemnika wyrzuciłoby 93% respondentów (tworzywa sztuczne), a zepsute owoce (odpady biodegradowalne) 86% ankietowanych. Problemy pojawiły się przy zaklasyfikowaniu porcelany (53% respondentów błędnie wskazało jako kategorię szkło, zamiast odpadów zmieszanych), odpadów higienicznych (aż 85% omyłkowo wskazało pojemniki na papier), lub kartonów po mleku (53% osób niesłusznie wybrało pojemniki na papier, chociaż powinny wskazać pojemniki na tworzywa sztuczne).

- Musimy pamiętać, że deklaracje dotyczące segregowania odpadów – choć optymistyczne –pokazują, że wielu Polaków ciągle ma problem z prawidłowym przyporządkowaniem opakowań do odpowiednich pojemników. Co gorsza, że w wielu przypadkach nowy system zniechęca do systematycznego sortowania odpadów – dodaje Michał Kudła, dyrektor działu Gas & Industry w On Board Public Relations Ecco Network.

Podobną opinię przytacza Krzysztof Choromański ekspert Związku Miast Polskich: - Konieczne jest zdecydowane wsparcie działań samorządów w finansowaniu działalności edukacyjnej, tworzeniu punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i wymiany pojemników na trwałe – gwarantujące efektywną ekonomicznie eksploatację i bezpieczeństwo sanitarne.

fot. mat. prasowe

Prawidłowość segregacji

Plastikowe butelki po wodzie do odpowiedniego pojemnika wyrzuciłoby 93% respondentów (tworzywa sztuczne), a zepsute owoce (odpady biodegradowalne) 86% ankietowanych.


O badaniu
Badanie stanowi podstawę raportu pt „Rewolucja śmieciowa” przygotowanego przez On Board PR Ecco Network. Zostało przeprowadzone agencję SW Research w dwóch etapach: w dniach 19-23.06.2013 (przed wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej) oraz 30.07-04.08.2013 (po jej wejściu w życie). Zastosowano metodę internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI). Próba badawcza miała charakter losowy. Operatem losowania był panel internetowy SWpanel.pl, do udziału w badaniu zaproszono osoby w wieku od 18 do 65 lat. Zebrano łącznie 815 (I etap) oraz 798 (II etap) w pełni wypełnionych kwestionariuszy, a dopuszczalny błąd statystyczny w badaniu nie przekraczał 3,6 punkta procentowego dla całej próby. Ponieważ okres miesiąca od wejścia w życie ustawy jest zbyt krótki, żeby właściwie ocenić skutki wprowadzonych zmian, zaplanowano powtórzenie badania po upływie kolejnych kilku miesięcy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: