eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 20 wskazówek dla premiera, czyli co BCC radzi Ewie Kopacz

20 wskazówek dla premiera, czyli co BCC radzi Ewie Kopacz

2015-04-14 13:23

Przeczytaj także: Lewiatan przedstawia 10 rekomendacji dla zielonej gospodarki


  • Podjęcie prac nad ograniczeniem i likwidacją przywilejów emerytalnych (zwłaszcza w górnictwie) oraz zmiany w systemie rentowym, ograniczenie i likwidacja deficytu funduszu rentowego.
  • Uchwalenie ustawy o nadzorze właścicielskim Skarbu Państwa.
    Jej brak wpływa na pogarszający się sposób zarządzania firmami państwowymi.
  • Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa, ponieważ gros działalności tego resortu „wchodzi” w zakres prac innych ministerstw.
    Natomiast, ważne dla gospodarki, zadania prywatyzacyjne należy ulokować w odrębnej agencji lub w nowym departamencie wchodzącym w skład Ministerstwa Gospodarki.
  • Zmiany prawne wprowadzające zachęty dla inwestorów kapitałowych inwestujących w innowacje, nowe technologie i startupy.
    Skoordynowanie po stronie rządu działań związanych ze startupami i przedsiębiorczością. Wprowadzenie zmian w prawie wizowym umożliwiających przyjazd obcokrajowców chcących inwestować i rozwijać swoje startupy w kraju.
  • Zorganizowanie „białego szczytu ponad podziałami”, którego efektem byłoby uzyskanie narodowego konsensu w sprawie długofalowej wizji i strategii dla ochrony zdrowia.
    System ochrony zdrowia w Polsce wymaga pilnie stworzenia, ponad partyjnymi podziałami i interesami, pod patronatem prezydenta RP, takiej wizji i strategii z uwzględnieniem wszystkich wyzwań, jakie przed nim stoją, w tym – przede wszystkim – problemu starzejącego się społeczeństwa. Jest to fundamentalna sprawa, bowiem różne zmiany i nowe regulacje, jakie są wprowadzane przez kolejne rządy nie zapewniają spójności, harmonii i efektywności systemu ochrony zdrowia.
  • Bezwzględnym priorytetem w obszarze infrastruktury pozostaje modernizacja sieci kolejowej, taboru oraz dalsza restrukturyzacja spółek kolejowych ze szczególnym uwzględnieniem Kolei Regionalnych.
  • Usprawnienie systemu zamawiania uzbrojenia i sprzętu wojskowego, aby efektywnie modernizować polską armię.
  • Przygotowanie i przeprowadzenie procedury uchwalenia ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej dla ubogich, finansowanej przez państwo.
  • Priorytetem rządu w obszarze środowiskowym powinno być skoncentrowanie działań na obniżeniu poziomu zanieczyszczenia powietrza w całej Polsce.
    Prawie 50 tysięcy Polaków umiera co roku z powodu drastycznie wysokich stężeń pyłów i wyjątkowo rakotwórczego beznzoalfapirenu.
  • Podjęcie działań ograniczających rozproszenie funduszy promocyjnych na zbyt dużą liczbę agend wykonawczych, aby zwiększyć efektywność wydawania środków i wsparcia polskich przedsiębiorców za granicą.
  • Rozpoczęcie przez rząd prac nad ustawowym uregulowaniem systemu stanowienia prawa w Polsce i wyeliminowanie przypadków naruszania procedur, zawartych w Regulaminie pracy Rady Ministrów z 2014 r.
  • Zwiększanie możliwości dostępu do Internetu przy jednoczesnym podnoszeniu świadomości wykorzystania tego medium.
    Zwiększenie potrzeby wykorzystania nowoczesnych technologii ICT w procesie nauczania (głównie w szkolnictwie), a także dostarczenie zintegrowanych i kompleksowych elektronicznych usług administracji publicznej.
  • Znowelizowanie ustawy o spółdzielniach socjalnych.
    Wniosek taki przekazany został do Sejmu w raporcie o sytuacji w spółdzielniach socjalnych. Brakuje odpowiedniego wsparcia rządowego a sama ustawa zawiera wiele zapisów, które hamują zakładanie, a później już funkcjonowanie tych spółdzielni w praktyce.

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC to think tank, który powstał w kwietniu 2012 r., aby wspierać działania rządu służące gospodarce oraz inspirować i monitorować prace resortów kluczowych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości. To gabinet gospodarczych fachowców, będących najbliżej problemów, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy i gospodarka.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: polski rząd, Ewa Kopacz, reformy gospodarcze

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: