eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Nowa premier: przyspieszyć prace nad ustawami "węglowymi"

Nowa premier: przyspieszyć prace nad ustawami "węglowymi"

2014-09-25 16:10

Nowa premier: przyspieszyć prace nad ustawami "węglowymi"

Ustawy węglowe szybciej? © Kovalenko Inna - Fotolia.com

Premier Ewa Kopacz zapoznała się z petycją złożoną przez związek zawodowy górników protestujących w Braniewie. Grupa górniczych związkowców przez kilkanaście godzin blokowała tory kolejowe na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo w woj. warmińsko-mazurskim, protestując przeciwko importowi rosyjskiego węgla do Polski. Premier poprosiła Sejm o przyspieszenie prac nad ustawami regulującymi handel węglem.

Przeczytaj także: Kompania Węglowa: górnicze przywileje opłaci państwo?

W środę od godziny 3.40 nad ranem grupa górniczych działaczy związkowych blokowała tory kolejowe na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo. Związkowcy protestowali przeciwko nadmiernemu - ich zdaniem - importowi węgla z
Rosji. Według działaczy, import osiągnął już taki poziom, że zagraża bytowi polskiego górnictwa węgla kamiennego. Dlatego więc związkowcy domagają się ograniczenia importu.

– Ludzie się wkurzyli i przyjechali tutaj, żeby wskazać rządzącym, że trzeba zrobić z tym porządek. U nas 5 mln ton węgla leży na zwałach i to węgla lepszego gatunkowo niż ten rosyjski, tysiące górników boi się o miejsca pracy, a tutaj biznes kwitnie. Miliardy z polskiego budżetu idą do kieszeni rosyjskich oligarchów – powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Protestujący górnicy złożyli na ręce na ręce wojewody warmińsko-mazurskiego petycję do premier Ewy Kopacz, z żądaniem uregulowania kwestii importu węgla. W odpowiedzi na petycję premier poleciła przygotowanie informacji na temat aktualnej sytuacji w górnictwie węgla kamiennego i raportu opisującego działania podjęte przez rząd i zarząd Kompanii Węglowej od maja do września 2014.

Ewa Kopacz poprosiła również Sejm o przyspieszenie prac nad ustawami wprowadzającymi koncesje na handel węglem oraz wdrożenie systemu certyfikatów jakościowych w handlu nim, uzyskując zapewnienie, że pierwsze czytanie (w komisji) odbędzie się już na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Według związkowców, w ubiegłym roku do Polski trafiło zza granicy 11 mln ton węgla, w większości z Rosji, a w tym roku import jest jeszcze większy. Tymczasem na zwałach samej tylko Kompanii Węglowej zalega ok. 5 mln ton węgla.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: