eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: tanieje Cypr i Tunezja

Wakacje 2015: tanieje Cypr i Tunezja

2015-04-14 10:45

Przeczytaj także: Wakacje 2015: niższe ceny w Grecos oraz Sun & Fun


Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej.


1. W dniu 31 marca na dorocznej konferencji wstępnie podsumował wyniki swojej działalności koncern REWE. Prezes tego giganta na niemieckim i europejskim rynku sprzedaży detalicznej Alain Caparros jednoznacznie stwierdził, że rok 2014 był dla firmy bardzo udany. Pomimo stagnacji w sprzedaży artykułów żywnościowych REWE zanotował wzrost obrotów o 2,4 procent do 51,1 miliarda euro z czego 73 procent, czyli 37,2 miliarda zostało zrealizowane w Niemczech, a pozostała część w 11 krajach europejskich. Istniejąca od 1927 roku grupa REWE posiada obecnie ponad 14 800 sklepów i zatrudnia ponad 327 tysięcy pracowników. Na inwestycje rozwojowe i modernizacyjne przeznaczono w ubiegłym roku obrotowym kwotę 1,4 miliarda euro.

Z dobrego roku cieszyła się w koncernie również turystyka, która jest jedną z jego sześciu biznesowych dywizji. Jej obroty wzrosły o 6,9 procent do 4,9 miliarda euro i była to druga najwyższa dynamika w Grupie. REWE zajmuje obecnie w Niemczech drugie miejsce pod względem wartości sprzedaży imprez turystycznych za TUI, a Thomasem Cookiem, którego wyprzedził dzięki systematycznie lepszej dynamice wzrostu. REWE umacnia też pozycję turystycznego gracza w Europie Środkowej zwłaszcza poprzez obecną w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Polsce Grupę Exim S.A., w której posiada od 2012 roku 51 procentowy udział większościowy.

Niebawem REWE może jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję na europejskim rynku turystycznym ponieważ jest wymieniany jako główny kandydat do zakupu wystawionej na sprzedaż touroperatorskiej części znanego szwajcarskiego koncernu Kuoni. Prezes Alain Caparros nie wyklucza zainteresowania taką akwizycją tym bardziej, że firma ma na to wystarczające środki. W tym kontekście wymieniana jest kwota około 300 milionów franków szwajcarskich (285 mln euro) za biznes turystyczny o obrotach w granicach 2,2 mld CHF (2,1 mld euro). Znacznie przybliżyłoby to turystyczną dywizję REWE – z łącznie 7 miliardami euro - do pozycji drugiego w Europie lecz kurczącego się już od kilku sezonów Thomasa Cooka – obecnie około 11,5 miliarda euro rocznej sprzedaży.

2. W ostatnim tygodniu ceny przelotów w liniach Ryanair na większości głównych kierunków turystycznych były dość stabilne. Najbardziej spadła cena przelotów na Gran Canarię - o 80 złotych, a wzrosła na Majorkę z Krakowa – o 55 złotych. Średnia obniżka cen na głównych kierunkach wakacyjnych była tym razem minimalna i wyniosła 4 złote (poprzednio 30 złotych). W liniach Wizzair w tym samym czasie wzrosły ceny przelotów na Cypr i do Lizbony - o średnio 80 i 60 złotych, a spadły do Burgas, a zwłaszcza z Katowic – średnio o 80 złotych. Średni wzrost cen wyniósł tym razem tylko 7 złotych (poprzednio + 40 złotych). Linie Norwegian zaczęły ponownie podawać ceny przelotów w złotych, a średnia cena przelotów na Kanary wzrosła o około 47 złotych.

Średnia cena biletów w tanich liniach z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów wzrosła w ostatnim tygodniu z 781 do 815 złotych, podczas gdy na tych samych kierunkach w połączeniach czarterowych (głównie Itaka, 7islands, TUI oraz Rainbow Tours) pozostała na tym samym poziomie, czyli 1260 złotych. Na połączeniach z Katowic oraz z Krakowa spadkowi średniej ceny w tanich liniach z 650 do 639 złotych towarzyszyła również pełna stabilizacja cen połączeń czarterowych - 1135 złotych.

3. Ceny przelotów w tanich liniach, a co za tym idzie ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie kombinowanych przez samych turystów zmieniają się na ogół w dużo większym stopniu niż gotowych pakietów turystycznych i stwarzają tym samym pole do trudno przewidywalnych indywidualnych sukcesów lub porażek w tym zakresie. Chętni na taki zakup powinni zawczasu poobserwować nieco ewolucje cen w tanich liniach, przypominające skoki cen akcji na giełdach - tylko w większej na ogół skali - po to, aby przynajmniej orientacyjnie wiedzieć czy w danej chwili rzeczywiście jest w nich tanio, czy drogo.


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: