eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek oprogramowania dla MŚP 2004

Rynek oprogramowania dla MŚP 2004

2005-11-28 00:46

Rynek oprogramowania dla MŚP 2004

© fot. mat. prasowe

Biuro badawczo-analityczne DiS przedstawiło po raz trzeci doroczną analizę informatyzacji małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, za lata 2002-2004. Przedstawiono również prognozy rozwoju tego rynku. Przyjęto definicję zgodną z podstawowymi wytycznymi UE, określającymi iż małe przedsiębiorstwa to jednostki zatrudniające do 50 osób, zaś średnie od 51 do 250 osób.

Przeczytaj także: Rynek oprogramowania dla MŚP 2006

Analitycy DiS oceniają, że wartość rynku licencji oprogramowania dla MŚP w 2004 r. wzrosła w złotówkach o 16,4% (23,9% w dolarach), co oznacza osiągnięcie wartości 363,4 mln zł (prawie 100 mln USD). Zatem rynek ten rósł w 2004 r. najszybciej od roku 2001. DiS przewiduje, że w latach 2005-2006 wzrost rynku oprogramowania biznesowego dla MŚP będzie nadal dość szybki, choć nieco wolniejszy niż w rekordowym 2004 r.

Rynek MŚP skonsolidował się w sektorze małych przedsiębiorstw już w poprzednich latach. Panuje tu bowiem duża konkurencja wynikająca z ostrych walk cenowych wśród producentów masowego oprogramowania “z pudełka”. Osiągnięcie wysokiej konsolidacji rynku oprogramowania dla małych przedsiębiorstw wynika też stąd, że jest to rynek ponad 3-krotnie mniejszy od rynku oprogramowania dla średnich przedsiębiorstw. Rynek małych przedsiębiorstw konsoliduje się szybciej dzięki łatwiejszej do wygrania walce konkurencyjnej. Sytuacja ta wynika z masowości tego rynku, mniejszego popytu na specjalizację i ograniczonego zapotrzebowania na usługi. Rynek średnich przedsiębiorstw jest natomiast obecnie zasilany przez wiele firm IT, które rezygnują z obsługi rynku małych przedsiębiorstw. Dodatkowo na rynku średnich przedsiębiorstw postępuje też specjalizacja branżowa (sieci aptek, handel hurtowy i detaliczny, różne dziedziny przemysłu czy usług), specjalizacja funkcjonalna (mała księgowość, kadry-płace, controlling, ERP, magazyny wysokiego składowania, EDI, kody kreskowe), wreszcie specjalizacja organizacyjno-techniczna (ASP, biura rachunkowe, Open Source, SQL Server, Oracle, iSeries, DB2, Sybase).

Rynek MŚP w 2004 r. zmienił się najbardziej w sektorze średnich przedsiębiorstw. Ponieważ jednak największe firmy IT z sektora oprogramowania dla MŚP bardzo często specjalizują się w obu sektorach łącznie, warto prześledzić przemiany w czołówce tych firm w latach 2003-2004. W 2003 r. pierwszych 12 firm sektora MŚP tworzyło 40% analizowanego rynku licencji oprogramowania aplikacyjnego. W 2004 r. pierwszy tuzin firm obejmował już połowę tego rynku. Oznacza to, że konsolidacja w sektorze średnich przedsiębiorstw też postępuje, mimo iż jest trudniej obserwowalna.

Pewnym przemianom uległa pozycja liderów rynku oprogramowania dla MŚP. O ile w 2003 r. swoistą rentę konsolidacyjną (pierwsze miejsce w rankingu) uzyskał amerykański MBS, to w 2004 r. taką rentę osiągnął polski Comarch, który właśnie w 2004 r. sfinalizował operacje konsolidacyjne z firmą Comarch-CDN. Przez tę konsolidację Comarch znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu producentów oprogramowania dla MŚP, natomiast MBS przeniósł się na miejsce trzecie.

W segmencie MŚP powodzeniem cieszą się pakiety klasy ERP o dużej uniwersalności przeznaczone dla średnich przedsiębiorstw. Takie pakiety można rozbudowywać u jednego dostawcy i być pewnym jego rozwoju i integralności w kolejnych latach. Ten rodzaj oprogramowania osiąga obecnie dość wysoką dynamikę implementacji, ponieważ jest traktowany przez klientów jako gatunek, którego cena w ciągu minionych lat relatywnie najbardziej spadła, a pozwalający na osiągnięcie najlepszej efektywności zarządzania.

fot. mat. prasowe


oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: