eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rada nadzorcza i zarząd spółki - to nie są miejsca dla kobiet

Rada nadzorcza i zarząd spółki - to nie są miejsca dla kobiet

2015-03-08 00:10

Przeczytaj także: Zarząd firmy ciągle nie dla kobiet?


Badanie Fundacji Liderek Biznesu wyraźnie pokazuje, że więcej kobiet jest w radach nadzorczych spółek giełdowych niż w zarządach. Tylko 13% firm z WIG30 oraz 20,8% spółek Skarbu Państwa ma kobiety w radach nadzorczych. Średnia udziału kobiet w zarządach w 2014 roku dla WIG 30 wyniosła 6,3%, a dla spółek Skarbu Państwa - 3,2%.

Polskiej gospodarki nie stać na niewykorzystywanie potencjału kobiet. Są większością społeczeństwa, ponad połowa ma wyższe wykształcenie. Polskie kobiety są zagłębiem talentów, w tym także menedżerskich, mówiła podczas konferencji Katarzyna Twarowska, Prezes Zarządu Fundacji Liderek Biznesu, Dyrektor Audytu i Lider Rynku Nieruchomości na kraje Centralnej i Południowo – Wschodniej Europy w EY.

Prezes GPW Paweł Tamborski potwierdził, że zaproponowane w nowym zbiorze Dobrych Praktyk zapisy dotyczące publikacji przez spółki w raportach rocznych informacji na temat polityki różnorodności sformułowane są jako zasady szczegółowe, które będą objęte formułą "zastosuj lub wytłumacz dlaczego nie stosujesz".

Tymczasem Alicja Kornasiewicz, Dyrektor Zarządzający Morgan Stanley uważa, że w Polsce należy wprowadzić parytety. Niestety, mówiła, nasza kultura jest taka, że jeśli coś nie jest obowiązkowe, to nie stosujemy tego.

Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej wprowadziły obowiązkowe kwoty dotyczące obecności kobiet w spółkach publicznych. Spośród ośmiu krajów, w których obowiązują, pięć ma wskaźniki wyższe niż średnia unijna - Francja (32,4%), Holandia (24,9%), Niemcy (24,4%), Włochy (24,1%) oraz Belgia (22%). Jednocześnie wysokie wskaźniki ma 5 krajów, w których nie ma kwot: Łotwa (31,7%), Finlandia (29,2%), Szwecja (27,6%), Wielka Brytania (24,2%) oraz Dania (24%).

Iwona Kozera, założycielka Fundacji oraz Partner EY, Lider Grupy Rynków Finansowych w Regionie Europy Centralnej i Południowej, uważa, że polskie spółki publiczne bez zróżnicowanych zarządów, w tym pod względem płci, nie będą konkurencyjne na globalnym rynku. Jesteśmy częścią międzynarodowej gospodarki, mówiła, a na nim firmy się pod tym względem zmieniają, tymczasem polskie stoją w miejscu.

Z kolei Jacek Szwajcowski, prezes zarządu Pelion Healthcare Group S.A. podczas konferencji powiedział, iż promowanie różnorodności i zwiększenie liczby kobiet na najwyższych stanowiskach ma głęboki sens społeczny i ekonomiczny. Do tego potrzebne są odważne działania, w tym rekomendacje dotyczące parytetów.

Informacje o badaniu
Badanie Fundacji Liderek Biznesu "Kobiety we władzach spółek giełdowych w Polsce. Dlaczego nie ma zmiany?" obejmuje lata 2012 -2014. Przeanalizowano udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych oraz na stanowiskach: prezesów i wiceprezesów zarządów, przewodniczących i wiceprzewodniczących rad nadzorczych. W raporcie z badania zamieszczono także szczegółową charakterystykę największych spółek giełdowych należących do indeksu giełdowego WIG 30 oraz spółek z co najmniej 25% udziałem Skarbu Państwa.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: