eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wyjazdy turystyczne 2014

Wyjazdy turystyczne 2014

2015-02-10 10:24

Przeczytaj także: Plany wakacyjne Polaków 2014


Ta ostatnia po swego rodzaju „złotych latach” 2011 – 2013 wyraźnie straciła, wracając do poziomu z roku 2010. W latach 2011 – 2013 Hiszpania była swoistym ekwiwalentnym kierunkiem dla niestabilnego politycznie Egiptu, Tunezji czy Grecji. Warto w tym momencie przypomnieć, że zarówno wówczas, jak i w ubiegłorocznym, spokojnym pod tym względem sezonie, wakacje w Hiszpanii w zasadzie nie staniały, w odróżnieniu od ogólnego trendu na polskim rynku, co ograniczyło popyt na wyjazdy na Półwysep Iberyjski.

Swe najlepsze lata ma za sobą również Tunezja. Poziom odwiedzin tej destynacji przez polskich turystów ustalił się na poziomie ok. 8 proc. W ubiegłym roku sytuacja polityczna w Tunezji ustabilizowała się. Dodatkowo ten kraj na polskim rynku reklamuje się intensywnie w sposób daleki od stereotypów, co może zaowocować wzrostem wyjazdów w sezonie 2015.

Standard zakwaterowania


Po wyjątkowym 2013 roku, kiedy to turyści zwiększając znacznie liczbę zagranicznych wyjazdów wyraźnie ograniczali ich standard, wszystko wróciło w utarte, wieloletnie koleiny. Hotele 4* i 5* znów cieszyły się rosnącym powodzeniem, a te niższej kategorii coraz mniejszym zainteresowaniem polskich turystów przy – o czym warto pamiętać – wyraźnie niższej średniej wartości rezerwacji.

fot. mat. prasowe

Standard zakwaterowania

Luksus jest lubiany - Polacy najchętniej wybierają hotele pięcio- i czterogwiazdkowe.


Na pewno swoje zrobiła nadpodaż oferty i znacznie większe przeceny droższych wycieczek, które skierowały 2/3 turystów do hoteli 4* i 5*, a wymiotły wręcz z tych o standardzie turystycznym.

Długość pobytu


W 2014 roku turyści, tak jak w poprzednich kilku latach, wyjeżdżali przede wszystkim na urlopy 7-dniowe. Ale jeśli porównamy ubiegłoroczne statystyki z tymi z lat 2006 – 07 okaże się, jak mocna jest tendencja do skracania zagranicznych wyjazdów. Wówczas na dwutygodniowe wakacje wyjeżdżało 2 razy więcej turystów niż w 2014 roku. Warto również zwrócić uwagę na pozostałe wyjazdy.

fot. mat. prasowe

Długość pobytu

Najczęściej wyjeżdżamy na siedem dni. Dłuższe pobyty to nieco ponad 15 procent rezerwacji.


To z reguły wyprawy krótsze niż tydzień, których odsetek niemal podwoił się. Te krótkie wypady zagraniczne to często tzw. City – Break, czyli weekendowe wyjazdy do metropolii popularne zwłaszcza pomiędzy tzw. Wysokimi sezonami (szczyt lata i zimy).

Rodzaj wyżywienia


O ile od 3 lat ok. ¾ turystów wykupuje różne opcje All Inclusive to w 2014 roku znacznie spadł odsetek tych, którzy jadą na wakacje z wykupionymi śniadaniami i kolacjami. Ale i tak dla ok. 9 na 10 klientów urlop ma być odpoczynkiem od gotowania.

Od lat na tym samym poziomie ustabilizował się odsetek tych, którzy lubią sami przygotowywać sobie posiłki lub korzystać z innych restauracji niż hotelowa. To przede wszystkim wyjeżdżający na narty i snowboard. W tej grupie mniej więcej połowa wykupywała wakacje bez wyżywienia.

fot. mat. prasowe

Rodzaj wyżywienia

W czasie wakacji nie chcemy zawracać sobie głowy kwestiami żywieniowymi.


Liczba osób na rezerwację


Polacy wciąż najchętniej podróżują we dwójkę, ale nieco rzadziej niż w poprzednich latach . Widać za to wyraźny wzrost wyjazdów singli, mimo że dopłata do pokoju często podwyższa koszt wyprawy nawet o 1/3. Co ciekawe, w tej grupie kobiety podróżują samotnie częściej niż mężczyźni (ok. 54% wobec 46%). Można to po części tłumaczyć zmianami społecznymi. Wyjazd samotnej kobiety na wakacje staje się czymś normalnym.

fot. mat. prasowe

Liczba osób na rezerwację

Najczęściej rezerwujemy wakacje dla dwóch, trzech osób.


Na popularność takiego stylu podróżowania miała także wpływ niezwykła podaż ofert w 2014roku, w którym dopłaty do wyjazdów jednoosobowych były nierzadko symboliczne.

Typ dojazdu


Jeśli korzystamy z usług biura podróży to w przeważającej większości wybieramy wycieczki samolotem. Na wakacjach przede wszystkim wygoda – ta zasada obowiązuje zarówno jeśli chodzi o niezawracanie sobie głowy przygotowywaniem posiłków, jak i wygodnym, szybkim dotarciem do celu podróży. To gwarantuje samolot i ten środek lokomocji niezmiennie wybiera od lat 9 na 10 turystów.

Coraz mniej osób za to chce jechać na wakacje własnym samochodem – w ciągu 7 lat ich odsetek spadł trzykrotnie. Kalkulacja jest oczywista: podróż samolotem jest szybsza, wygodniejsza, a co najważniejsze wcale nie droższa niż własny dojazd, gdy podsumuje się koszty paliwa, winiet drogowych itp.

fot. mat. prasowe

Dojazdy

Jeśli korzystamy z usług biura podróży to w przeważającej większości wybieramy wycieczki samolotem


Dojazdy własne to domena wypraw narciarskich, kiedy oprócz osobistych rzeczy trzeba zabrać również ekwipunek i nierzadko – jedzenie (Polacy preferują bowiem wyjazdy na narty do apartamentów).W ten sposób na stoki dociera przeszło 8 na 10 narciarzy i snowboarderów.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Magda Kajzer / 2015-02-11 14:34:17

    W tym roku ma to wyglądać nieco inaczej. Zdaniem prognozerów z biur podróży w tym roku Grecja spadnie na trzecią pozycję na rzecz Bułgarii. Więcej o tym pisałam na moim blogu - http://bezpieczna-podroz.pl/wakacje-2015-za-granica/, zapraszam do zapoznania się z tym rankingiem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: