eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 2/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 2/2015

2015-01-10 19:19

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 1/2015

  • Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) indeks cen żywności na świecie w grudniu 2014 r. spadł o 8,5 proc. r/r, a w ujęciu m/m spadł o 1,7 proc. i jest na najniższym poziomie od połowy 2010 r. Oznacza to, że jest to już kolejny, osiemnasty z rzędu miesiąc spadku indeksu licząc r/r. Największy spadek odnotowały zboża, nabiałowe, oleje i cukry. Jedynie indeks cen mięs wzrósł o 8,1 proc. r/r.
  • Według Departamentu Pracy stopa bezrobocia w USA w grudniu wyniosła 5,6 proc., wobec 5,8 proc. w listopadzie 2014 r. - podał amerykański Departament Pracy. Jednocześnie wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w grudniu 62,7 proc. wobec 62,9 proc. miesiąc wcześniej. W grudniu 2014 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła o 6,6 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2013, po spadku w listopadzie 2014 r. o 20,7 proc.
  • Według Departamentu Handlu deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł w listopadzie do 39,0 mld USD z 42,2 mld USD miesiąc wcześniej. Zamówienia w przemyśle amerykańskim w listopadzie spadły o 0,7 proc. m/m.
  • Na pierwszym Forum Ministerialnym z udziałem 20 krajów Ameryki Łacińskiej w Pekinie prezydent Xi Jinping zapowiedział zainwestowanie w tych krajach w ciągu 10 lat 250 mld USD. Dotąd, od 2010 r., inwestycje te wynosiły 10 miliardów rocznie. W ciągu najbliższych dziesięciu lat wartość wymiany handlowej między Chinami i Ameryką Łacińską powinna wzrosnąć do 500 mld USD rocznie. Od początku XXI wieku Chiny i kraje CELAC 20-krotnie pomnożyły dwustronną wymianę handlową W tym okresie jednak chińskie inwestycje nie rozwijały się w tym samym tempie, a Pekin lokował dotąd w krajach CELAC zaledwie 4,1 proc. swych bezpośrednich inwestycji.
  • Chiny zniosły ograniczenia eksportu metali ziem rzadkich, dostosowując się do decyzji Światowej Organizacji Handlu (WTO) która w ubiegłym roku uznała, że wprowadzając kwoty eksportowe tego surowca Pekin złamał zasady wolnego handlu. Warto dodać, że z Chin pochodzi ponad 90 proc. metali ziem rzadkich. Te materiały są wykorzystywane w zaawansowanej technologicznie produkcji, m.in. broni, nowoczesnych telefonów komórkowych i elektrowni wiatrowych.
  • Po raz pierwszy wzrosła wartość rubla wobec USD (62,2 rb) i Euro (74.04 rb). Cena ropy Brent na londyńskiej giełdzie także wzrosła (o 0,68 proc.) - do 51,5 USD za baryłkę.
  • By pomóc młodym z uboższych rodzin, prezydent USA Barack Obama zaproponował, by nauka w dwuletnich technicznych college'ach przygotowujących do studiów wyższych była darmowa, o ile uczniowie spełniają odpowiednie wymagania, np. mają dobre oceny.
  • Japoński producent samochodów został ukarany grzywną 70 Mln USD za brak raportów bezpieczeństwa dotyczących pojazdów produkowanych w ciągu ostatnich 11 lat. W listopadzie Honda przyznała się, że publicznie nie ujawniła ponad 1700 wypadków.
  • Najbogatszy Chińczyk nie jest specjalistą od informatyki, ale postanowił "podłączyć" Chiny do internetu. Dziś z majątkiem szacowanym na 22,9 mld USD jest wśród najbogatszych ludzi świata.
  • Na Ukrainę przybyła misja MFW, która ma rozpatrzyć kolejną transzę pomocy finansowej dla Kijowa. Pomoc ta w dużej części jest przeznaczana na spłatę zobowiązań zagranicznych. Ekipa Janukowicza wzięła pożyczki w wysokości ok. 40 mld USD w ciągu trzech lat. W kwietniu ub.r. MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy w wys. 17 mld USD na okres do 2016 roku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

John Hardy: DOLAR UTRZYMUJE MOCNĄ POZYCJĘ PO OBNIŻENIU RYZYKA

Po spadku zagrożenia ze strony jena i walut surowcowych, dolar amerykański ponownie na mocnej pozycji. Brak wsparcia dla euro we wszystkich parach; podobny los może spotkać funta szterlinga. Wskaźniki sugerują spadek poniżej poziomu 0,8000 w parze AUD/USD w przyszłym tygodniu

Podsumowanie w koszyku G-10

USD: mniejsza presja na ryzykowne aktywa zapewniła dolarowi ulgę po zagrożeniu mocnej pozycji tej waluty w parze z jenem oraz w parach z walutami surowcowymi. W pozostałych parach mocny dolar nie był narażony na ryzyko i waluta ta całkiem dobrze zniosła wczorajszą publikację nieco rozczarowującego raportu ISM dla sektora niewytwórczego.

EUR: ostatnia fala awersji do ryzyka nie spowodowała nawet zrównoważenia pozycji na korzyść euro (co miało miejsce we wcześniejszych miesiącach np. w parze EUR/USD), a para EUR/JPY odnotowała istotny spadek w pobliże poziomu kluczowego wsparcia. Obecnie interesuje nas, czy para EUR/GBP dołączy do pozostałych par z euro i wywrze presję na tę walutę, ponieważ nie mamy żadnych oznak wsparcia.

JPY: para USD/JPY przetestowała rejony poniżej poziomu kluczowego wsparcia, jednak niewielka zmiana kierunku ryzyka spowodowała, że para ta odbiła się z powrotem powyżej tego poziomu. Sugeruje to, że ten dzień może być korzystny dla byków w parze USD/JPY, pomimo faktu, iż niektóre inne pary z jenem znacznie straciły na wartości. Para USD/JPY może jednak okazać się najbardziej ze wszystkich par wrażliwa na niespodzianki ze strony amerykańskiego raportu w sprawie zatrudnienia, dlatego z ocenami musimy zaczekać na zamknięcie w tej parze w tym tygodniu.

GBP: funt szterling nie odnotowywał znaczących wyników, mimo iż ustabilizował się względem euro; potencjalne ożywienie w parze EUR/GBP wymagałoby powrotu apetytu na ryzyko.

CHF: rynek ponownie stracił zainteresowanie tą walutą w oczekiwaniu na reakcję na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz na możliwe powiązane z tym działania ze strony Swiss National Bank na rzecz obrony pułapu kursu szwajcarskiej waluty.

AUD: wczoraj nastąpiła dywergencja impetu, jednak szybkie osłabienie w miarę zbliżania się do zamknięcia wskazywało na odwrócenie na rzecz tendencji spadkowej; niedźwiedzie czekają na kontynuację tego ruchu w niższych rejonach i test obszarów poniżej kluczowego poziomu 0,8000.

CAD: waluta testuje maksima cyklu w miarę publikacji kolejnych zaskakujących minimów cen ropy. Kolejnym poziomem jest 1,2000.

NZD: para AUD/NZD wkroczyła na terytorium nieobjęte wykresem, znacznie poniżej poziomu 1,0500. Jak długo wytrzyma to Reserve Bank of New Zealand? Opcje sprzedaży dla pary NZD/USD po posiedzeniu RBNZ 28 stycznia mogą być rozwiązaniem dla niedźwiedzi sfrustrowanych ostatnimi zdradzieckimi ruchami w tej parze.

SEK: para EUR/SEK napiera na obszar istotnego wsparcia w okolicach poziomów 9,38/9,40 przed publikacją danych na temat produkcji (w piątek) i (ważnego) odczytu CPI (w najbliższy wtorek). W perspektywie mamy długie oczekiwanie na kolejne posiedzenie Riksbank 12 lutego.

NOK: mamy tu prostą relację: spadek cen ropy – osłabienie norweskiej waluty. Dwuletnie stopy norweskie osiągnęły wczoraj nowe minima poniżej 110 punktów bazowych; rynek spodziewa się kolejnych cięć ze strony Norges Bank już w marcu.

Para AUD/USD wczoraj zaprezentowała formację świecową typu spadająca gwiazda, przez co argumenty przemawiające za spadkiem pozostały bez zmian. O ile dane ze Stanów Zjednoczonych do końca tygodnia będą korzystne, następny tydzień może rozpocząć się w tej parze poniżej bardzo istotnego poziomu 0,8000, który jeszcze w 2004 r. stanowił terytorium niezgody.

Co dalej?

Wczorajszy dzień nie stanowił realnego zagrożenia dla USD, jeżeli przyjrzymy się drobnym odbiciom w parach EUR/USD i GBP/USD. Dolar dąży dziś do umocnienia względem walut surowcowych i jena po wczorajszej presji wynikającej z awersji do ryzyka. Amerykańska waluta najprawdopodobniej utrzyma mocną pozycję we wszystkich parach, o ile apetyt na ryzyko nadal będzie rosnąć, a amerykański raport w sprawie zatrudnienia w grudniu, opublikowany już jutro, nie okaże się negatywnym zaskoczeniem.

Uwaga na szacunki dotyczące inflacji CPI w strefie euro w grudniu, które poznamy dziś rano, ze względu na potencjalną reakcję we wszystkich parach z euro, w szczególności na możliwe zahamowanie akcji w parze EUR/GBP.

Kolejne testy związane z istotnymi wydarzeniami w zakresie ryzyka dotyczyć będą posiedzenia Bank of Japan 21 stycznia, posiedzenia EBC 22 stycznia oraz posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku tydzień później.

Jeden z czynników wspierających dalsze umocnienie dolara amerykańskiego – przewidywania dotyczące podwyżki stóp przez Fed – w ostatnich dniach stracił na znaczeniu, mimo iż jest to zjawisko typowe dla okresów istotnych korekt na rynkach akcji.

W tym kontekście dzisiejsza publikacja protokołu FOMC może zapewnić wsparcie dla USD, jeżeli oznaczać będzie przypomnienie dla rynku, dlaczego w ogóle nastąpiło masowe kupowanie dolara po ostatnim posiedzeniu FOMC.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Australia: wskaźnik wyników sektora usługowego (AiG Performance of Services Index) w grudniu wyniósł 47,5 w porównaniu z odnotowanym w listopadzie 43,8 .

Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach (BRC Shop Price Index) w grudniu wykazał -1,7% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym -1,8% i odnotowanym w listopadzie -1,9% .

Szwecja: wskaźnik PI dla sektora usługowego w grudniu wyniósł 55,4 w porównaniu z odnotowanym w listopadzie 56,8 .

John Hardy Saxo Bank

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: