eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 45/2005 (07-13.11.2005)

Tydzień 45/2005 (07-13.11.2005)

2005-11-13 22:27

Przeczytaj także: Tydzień 32/2005 (08-14.08.2005)

  • W drugim kwartale wzrost gospodarczy Chin wyniósł 9,5% a w trzecim 9,4%. To już dziewiąty kwartał, kiedy wzrost gospodarczy przekracza 9%. PKB w ciągu tych trzech kwartałów wyniósł 1,3 mld USD. W trzecim kwartale produkcja przemysłowa była wyższa o 16,3%r/r, a inwestycje o 26,1% r/r, a eksport wzrósł o 31,3% r/r (ok. 550 mld USD, przy nadwyżce rzędu 68mld USD).
  • Wrześniowy eksport USA spadł o 2,6% m/m, a deficyt w handlu z Chinami wyniósł 20,1 mld USD.
  • We wrześniu deficyt handlowy USA ustanowił kolejny rekord (66,1 mld USD w porównaniu do 59,3 mld USD w sierpniu).
  • Wiele wskazuje na to, że OECD ma szansę stać się w przyszłości „ centrum zarządzania globalną gospodarką” zastępując dotychczasowe G7, G8 czy G20. W pracach tych uczestniczyłyby kraje, których gospodarki grają coraz większa rolę jak Chiny, Indie, Brazylia czy Rosja.
  • Raport World Energy Outlook 2005 prognozuje, że popyt na energię i wielkość emisji gazów cieplarnianych wzrośnie o 50% w ciągu 25 najbliższych lat. Obecne rezerwy surowców energetycznych przewyższają prognozowane zapotrzebowanie w ciągu najbliższego ćwierćwiecza, jednak wymaga to zainwestowania 17 bln USD. Raport przewiduje, że do 2010 roku ceny spadną z obecnych 65 USD/b do 35USD/b, a w 2030 roku ceny wzrosną do 39 USD/b. USA w tym okresie zwiększą swój import paliw z 11mln bd do 39 mln bd.
  • Exxon Mobil Oil to amerykański koncern naftowy i druga co do wielkości firma po General Electric. Jej giełdowa wartość jest oceniana na 335 mld USD. Chiński King Win Laurel ltd zaoferował za nią 450 mld USD. Gotowość realizacji takiej transakcji zgłosili Chińczycy do SEC (Securities and Exchange Comission).
  • Japonia zgodziła się zrezygnować ze spłaty przez Irak 80% irackiego długu, który wynosi 7,3 mld USD. Dokument w tej sprawie będzie podpisany w końcu roku. To kolejna decyzja kraju należącego do Klubu Paryskiego. Wszystkie kraje należące do tej organizacji umorzyły Irakowi w sumie 32 mld USD. Długi Iraku wyceniane są na 125 mld USD.
  • USA i Chiny zakończyły negocjacje w sprawie tekstyliów. Porozumienie będzie obowiązywało do końca 2008 roku. W tym porozumieniu przewiduje się wzrost chińskiego importu w kolejnych trzech latach o 8-10% w 2006, o 13% w roku 2007 i o 17% w 2008 roku.
  • Spadają ceny ropy. Obecnie są na poziomie poniżej 60USD/b. Jest to wynikiem obniżenia się poziomu zagrożeń oraz wzrostu zapasów paliw.
  • Siemens podpisał umowę na dostawę 60 szybkich pociągów do Chin (max. Szybkość ponad 300km/h).
  • Zaskakujące wyniki po III kwartale opublikował Mittal Steel - największy na świecie producent stali: zysk spadł o 64% r/r, obroty wzrosły o 12%, a koszty produkcji wzrosły o 24% r/r.
  • GM wprowadzając na rynek nowy model pickapa założył sprowadzanie z Chin części do produkcji za ok. 80 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY KRAJE NALEŻĄCE DO ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI HANDLU STAĆ NA KOLEJNE FIASKO NEGOCJACJI W SPRAWIE LIBERALIZACJI ŚWIATOWEGO HANDLU

Światowa Organizacja Handlu (WTO) już w 2001 roku rozpoczęła prace nad liberalizacją zasad światowego handlu. Proces ten zaczęto w stolicy Kataru Dohy, stąd ta runda negocjacji nazywa się rundą katarską lub rundą z Dohy. Głównym celem tych prac było przygotowanie koncepcji obniżania barier handlowych w międzynarodowej wymianie towarów i usług. Główna linia dzisiejszego sporu pomiędzy krajami biednymi i bogatymi sprowadza się do ustalenia sposobu i terminów redukcji istniejących barier w handlu towarami rolnymi i przemysłowymi. W jeszcze aktualnych planach te pierwsze negocjacje mają być zakończone do końca roku, a negocjacje w drugim obszarze w ciągu dalszych 6 miesięcy.

Dzisiejsze stanowiska negocjacyjne stron zaangażowanych w spór różnią się znacznie. Obszary tego sporu to:

- stopień redukcji dopłat do produkcji rolnej i gruntów,
- zakres redukcji ceł na produkty rolne,
- tempo redukcji dopłat do eksportu i termin ich całkowitego zniesienia.

Prace ostatniej szansy trwały w ambasadzie Indii w Londynie, a potem z przedstawicielami innych krajów w siedzibie WTO w Genewie. Uczestniczą w nich USA i Unia oraz Indie, Brazylia i Chiny. Poprzednie dwie rundy negocjacji w Settle i w Cancun zakończyły się fiaskiem. Wiele wskazuje na to, że i szczyt w Hongkongu może zakończyć się podobnie. Czy świat na co stać? Czy możliwość nadania światowej gospodarce nowego impulsu rozwojowego nie skłoni obu stron do ustępstw? Jeśli nie dojdzie teraz do porozumienia, to kiedy to może się stać. Jedno jest pewne. Straty wynikające z zaniechania reformy zasad światowego handlu mogą przekroczyć nawet 0,5 bln USD, a najbardziej stracą jak zawsze ci, którzy są dziś najbiedniejsi...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Więcej na ten temat: gospodarka, wydarzenia, komentarz ekonomiczny

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: