eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Znak CE: 30% produktów nie spełnia norm

Znak CE: 30% produktów nie spełnia norm

2014-11-20 00:10

Znak CE: 30% produktów nie spełnia norm

Znak CE © teracreonte - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od przystąpienia do Unii Europejskiej funkcjonuje w naszym kraju system nadzoru rynku w Polsce, którego zadaniem jest kontrola wyrobów trafiających w ręce polskich konsumentów. W bieżącym roku skontrolowanych zostało ponad 17 tysięcy produktów, z których aż 30 procent nie spełniało stawianych im wymagań.

Przeczytaj także: Jak uzyskać certyfikat CE dla zabawki?

Czym jest widniejący na produktach znak CE? Niczym innym niż potwierdzeniem, że kupowany przez konsumenta wyrób spełnia wymogi zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. To swoistego rodzaju obietnica producenta, że wyrób wprowadzany przez niego do obrotu rynkowego spełnia zasadnicze wymagania obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Ujednolicone przepisy obejmują ponad trzydzieści grup produktów, w tym m.in. tyczą się urządzeń elektrycznych (w tym sprzętu elektronicznego i AGD), zabawek, środków ochrony osobistej, materiałów budowlanych, maszyn i wind. Posiadanie znaku CE jest dla przedsiębiorcy korzystne, ponieważ gwarantuje mu ono możliwość nieograniczonego wprowadzania produktów na rynek europejski.

System nadzoru rynku w Polsce działa od przystąpienia do UE i jest monitorowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który współpracuje z wyspecjalizowanymi organami prowadzącymi kontrole. Są to: Inspekcja Handlowa, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Inspekcja Ochrony Środowiska, Urząd Transportu Kolejowego, Nadzór Budowlany, Wyższy Urząd Górniczy, Urzędy Morskie oraz Inspekcja Transportu Drogowego .

Raport z działania systemu


W roku 2013 i pierwszym półroczu 2014 skontrolowano łącznie 17 308 wyrobów, kwestionując 5 111 (blisko 30 proc.) z nich. Najczęściej zastrzeżenia wzbudzały: zbiorniki i urządzenia ciśnieniowe, dźwigi, maszyny, sprzęt radiowy i telekomunikacyjny, urządzenia spalające paliwa gazowe, niskonapięciowe urządzenia elektryczne i zabawki.

Wobec wyrobów, które nie spełniały wymagań lub stwarzały zagrożenie wszczęto 610 postępowań administracyjnych. Cieszy fakt, że w 570 przypadkach przedsiębiorcy podjęli skuteczne działania naprawcze.

W ramach systemu nadzoru Urząd prowadzi także rejestr wyrobów niezgodnych z zasadniczymi, szczegółowymi lub innymi wymaganiami i uczestniczy w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX . W okresie objętym raportem Prezes UOKiK wpisał 68 wyrobów do rejestru – głównie sprzęt elektryczny i zabawki (odpowiednio 22 i 32 wyroby i przekazał do pozostałych krajów Unii 40 zawiadomień o wyrobach zagrażających konsumentom (19 z nich to zabawki i artykuły dziecięce). W tym samym czasie 139 produktów, które przestały stwarzać zagrożenie zostało usuniętych z rejestru.

Szczegółowe dane znaleźć można w raporcie na stronie UOKiK. Ogólne informacje na temat bezpieczeństwa produktów można znaleźć w sprawozdaniach z działalności Inspekcji Handlowej i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

fot. mat. prasowe

System nadzoru rynku w Polsce

Inspekcja Handlowa, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Inspekcja Ochrony Środowiska to tylko niektóre podmioty współpracujące przy nadzorze rynku.


Produkt nie spełnia wymagań – jak zgłosić


W każdym wypadku, gdy mamy podejrzenia, że produkt może stwarzać zagrożenie, możemy sprawdzić, czy nie znajduje się on w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie internetowej lub w w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX . Można również zgłosić się do Inspekcji Handlowej, której dane znajduja na stronie Urzędu, a także zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: znak CE, certyfikat ce, kontrola jakości, UOKiK

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: