eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wykształcony Polak też ma długi

Wykształcony Polak też ma długi

2014-11-20 00:30

Wykształcony Polak też ma długi

Wykształcony Polak też ma długi © Photographee.eu - Fotolia.com

Barometr Providenta, cykliczne badanie zachowania Polaków o średnich i niższych dochodach, dowodzi, że na zaciągnięte zobowiązania finansowe nie mają wpływu takie czynniki jak wykształcenia, status pracy czy miejsce zamieszkania. Pożyczkami wspomagamy się wszyscy.

Przeczytaj także: Polacy unikają spłaty długów

Wydawać by się mogło, że pożyczanie pieniędzy powinno być domeną tych, którzy nie radzą sobie z finansami, żyjąc od pierwszego do pierwszego i ledwo wiążąc koniec z konce. Tymczasem ostatnie badania Providenta dowodzą, że nie istnieje jedna, skonkretyzowana grupa konsumentów, którą wyróżniałoby posiadanie długu. Wręcz przeciwnie - pożyczki sięgamy wszyscy, niezależnie od poziomu wykształcenia, rodzaju zatrudnienia czy też statusu społecznego.

Panowie preferują pożyczkę gotówkową


Ponad 15 procent panów przepytanych na potrzeby badania deklaruje posiadanie pożyczki gotówkowej. To niemal dwukrotnie wyższy niż w przypadku pań, spośród których posiada ją jedynie 9 procent. Pożyczkę gotówkową najczęściej zaciągają mieszkańcy dużych miast (20 proc.).

Na kredyt ratalny stawiają głównie mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości (11 proc.), co wskazuje na chęć podniesienia poziomu życia. Z kolei kredyt hipoteczny cieszy się największą popularnością w dużych miastach (12 proc.). Najrzadziej po pomoc finansową zwracamy się do rodziny i znajomych (3 proc.).

Wydawać by się mogło, że kiedy potrzebujemy pieniędzy, ze swoim problemem finansowym zwracamy się do bliskich. Jak wynika z badań, kwestię wsparcia budżetu domowego pozostawiamy jednak instytucjom finansowym. Częściej pożyczają mężczyźni, co może wskazywać, że mimo zmian społecznych, dalej pełnią rolę głowy rodziny – komentuje Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

Spłacanie bez zmian


Prawie 60 proc. respondentów przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nic się u nich nie zmieniło w kwestii spłacania długów. Badania pokazują, że niezależnie od płci, czy wieku powtarzamy schemat z zeszłego okresu rozliczeniowego i spłacamy raczej regularnie, bez większych trudności. Badani uznali, że czynnikiem utrudniającym spłacanie jest wzrost wydatków w stosunku do roku poprzedniego (56 proc.).

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Wykształcony Polak też ma długi

Badanie Providenta pokazuje, że Polacy zadłużają się bez względu na posiadane wykształcenie.


Badania potwierdzają, że sytuacja finansowa Polaków nie uległa większym zmianom od poprzedniego roku. Zaciągnięte pożyczki spłacamy według wypracowanego, znanego sobie już schematu. Staramy się spłacać bezpiecznie i bez większych opóźnień. To pokazuje, że coraz lepiej zarządzamy naszym budżetem domowym – podsumowuje Przemysław Kasza.

Informacje o badaniu
Badanie zrealizowała agencja PBS w dniach 7-9 listopada 2014 r. na ogólnopolskiej próbie n=972 Polaków w wieku 18+. „Barometr Providenta” to cykliczne badanie klientów, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych Polaków. Provident obsługuje aktualnie ponad 853 tysięcy klientów w całej Polsce, dzięki czemu wyniki badania pokazują prawidłowości i zachowania, które są charakterystyczne dla Polaków o średnich i niższych dochodach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: