eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Doing Business: historyczny wynik Polski w rankingu

Doing Business: historyczny wynik Polski w rankingu

2014-10-29 15:46

Doing Business: historyczny wynik Polski w rankingu

Polska zajęła historycznie rekordowy wynik w rankingu Doing Business © Jakub Krechowicz - Fotolia.com

W rankingu Doing Business, dotyczącym swobody prowadzenia działalności, Polska awansowała na najwyższe w historii 32. Miejsce, o 13 pozycji. W edycji Doing Business 2015 wyprzedziliśmy kraje regionu, lepsze okazały się jednak państwa bałtyckie.

Przeczytaj także: Doing Business 2014: wielki awans Polski w rankingu Banku Światowego

Polska zajęła 32. miejsce na 189 krajów ocenianych w raporcie Doing Business 2015 pod względem łatwości prowadzenia działalności przez firmy. W ciągu roku awansowaliśmy z 45. na 32. miejsce, najwyższe w historii, jednak po części tak duży skok wynika ze zmiany metodologii badania. Gdyby zastosować identyczną metodologię do zeszłorocznego rankingu, to Polska zanotowała by spadek o 2 pozycje.

Polska znalazła się w tegorocznym rankingu Banku Światowego tuż za Francją i przed Hiszpanią, wyprzedając pozostałe gospodarki centralnej Europy, takie jak Czechy, Słowacja i Węgry. Wyprzedzają nas jednak państwa bałtyckie - Estonia, Łotwa i Litwa.

W stosunku do poprzedniej edycji raportu, twórcy rankingu zauważyli ułatwienie procedury tworzenia przyłącza energetycznego do firmy - i zmniejszenie kosztów pozyskiwania energii. Ułatwiona została procedura pozyskiwania pozwoleń na budowę. Poprawił się również czas potrzebny na rejestrowanie firmy (np. dzięki zniesieniu niektórych obowiązków biurokratycznych), uproszczono też np. przekazywanie majątku (dzięki wprowadzeniu procedur umożliwiających załatwienie formalności on-line oraz obniżeniu płatności notarialnych). W kategorii „handel transgraniczny" Polska awansowała w stosunku do ubiegłego roku o 5 pozycji, głównie za sprawą znacznego skrócenia czasu odprawy towarów w portach morskich – nawet do jednego dnia.

Pierwsze miejsce na świecie zajął Singapur, tuż za nim znalazły się Nowa Zelandia, Hongkong i Dania.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: