eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › ZPP: agresywne działania fiskusa powodują gigantyczne straty

ZPP: agresywne działania fiskusa powodują gigantyczne straty

2014-10-29 16:00

ZPP: agresywne działania fiskusa powodują gigantyczne straty

Agresywna działalność fiskusa przynosi miliardowe straty © woodsy - Fotolia.com

Budżet Państwa ponosi ogromne, wielomiliardowe straty z tytułu agresywnej polityki fiskalnej Ministerstwa Finansów – twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w opublikowanym raporcie. Według ZPP działania fiskusa doprowadziły do tego, że spadają wpływy z akcyzy tytoniowej i alkoholowej oraz gwałtownie rozszerza się szara strefa, a na skutek bezprawnych działań fiskusa Skarb Państwa będzie narażony na wypłatę znacznych odszkodowań.

Przeczytaj także: Akcyza na papierosy w 2015 r. bez zmian

ZPP na potwierdzenie tezy, że działalność fiskusa przynosi w istocie duże straty, przytacza liczne przykłady.

Jako pierwszy podaje podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe. Minimalny ich poziom określa Unia Europejska, a Polska może stosować stawkę niższą niż stawka minimalna wymagana przez UE do końca 2017 roku. Tymczasem Polska przekroczyła minimalny poziom akcyzy już w 2014 roku. Jak argumentuje ZPP, wzrost akcyzy doprowadził jednak do spadku wpływów budżetowych, skurczenia legalnego rynku i rozrostu szarej strefy w handlu wyrobami tytoniowymi. W efekcie od stycznia do sierpnia 2014 roku akcyza pobrana od wyrobów tytoniowych była niższa niż w analogicznym okresie 2013 roku o 22 mln zł.

Kolejny przykład przytoczony przez ZPP to akcyza od wyrobów alkoholowych. Stawka akcyzy na alkohol etylowy w Polsce jest większa niż u wszystkich naszych sąsiadów, a po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej, mamy szóstą najwyższą akcyzę w Unii Europejskiej. W efekcie rynek "lewego" alkoholu wzrósł, szacuje się go na 34,29 mln litrów, a straty z niezapłaconych podatków na 2,78 mld zł, z czego 1,95 mld zł to akcyza, 0,64 mld VAT a 0,19 mld zł to niezapłacone podatki dochodowe.

Jak twierdzi ZPP, działania Ministerstwa Finansów doprowadziły też do nieopłacalności wytwarzania skażonego alkoholu w Polsce, przy jednoczesnym otwarciu importu, co miało przynieść straty w wysokości 56,5 mln zł.

Najpoważniejsze straty jednak, zdaniem ZPP, może przynieść niefrasobliwość fiskusa względem branży hazardowej. Przepisy nowej ustawy hazardowej dotyczące automatów do gier nie były notyfikowane Unii Europejskiej, co oznacza że są nieskuteczne – przepisy wprawdzie obowiązują, ale nie wolno ich stosować wobec przedsiębiorców. Każde zastosowanie nienotyfikowanego przepisu to działanie bezprawne, rodzące odpowiedzialność odszkodowawczą po stronie państwa. W efekcie, według ZPP, Skarb Państwa z tytułu utraconych podatków od gier nie zarobił około 4,8 mld zł, zaś odszkodowania za niezgodne z prawem działania Ministerstwa Finansów wobec branży automatów do gier mogą sięgnąć nawet 8 mld zł.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: