eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Leśna Góra: najlepsza w Polsce promocja miasta

Leśna Góra: najlepsza w Polsce promocja miasta

2014-09-08 10:05

Leśna Góra: najlepsza w Polsce promocja miasta

Leśna Góra przebiła najpopularniejszą w II półroczu 2013 r. Warszawę © Elenathewise - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wymyślone na potrzeby serialu "Na dobre i złe" miasteczko Leśna Góra jest najlepszym dowodem na to, że nieistniejąca marka również może wzbudzać duże zainteresowanie. Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku poświęcono jej słowo w 741 materiałach ogólnopolskich - wynika z raportu na temat promocji miast w serialach cyklicznie opracowywanego przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Przeczytaj także: Małaszyński najpopularniejszy, Żmijewski najdroższy

Leśna Góra przebiła najpopularniejszą w II półroczu 2013 r. Warszawę, miejsce niektórych zdarzeń w „M jak Miłość”. Z kolei zajmująca w poprzednim badaniu trzecią lokatę Grabina, wymieniana w kontekście tej samej produkcji, spadła aż o 3 pozycje.

Trzecie miejsce zajęła również stolica, tym razem przywoływana w informacjach, które dotyczyły „Barw Szczęścia”. Dziennikarze wspominali o niej częściej niż w poprzednio analizowanym okresie. Jej nazwa pojawiła się w 516 materiałach, podczas gdy w II półroczu 2013 r. – w 386.

Tuż za podium znalazł się tym razem Sandomierz, niekwestionowany bohater „Ojca Mateusza”. Z wynikiem 502 publikacji znalazł się o oczko wyżej niż w poprzednim zestawieniu, gdzie odnotowano 394 informacje na jego temat. Podobnie jak w II półroczu ub.r., okazał się najczęściej występującym miastem na okładkach prasowych (17). Miejscowość osiągnęła również pierwszy wynik pod względem emisji radiowo-telewizyjnych (27) i drugi, jeśli chodzi o liczbę materiałów w prasie (173). Częściej dziennikarze wspominali tylko o Warszawie z „M jak Miłość”.

Wskaźnik dotarcia publikacji na temat Leśnej Góry osiągnął pułap ponad 773 mln kontaktów. Zdecydowana większość z nich ukazała się w internecie (blisko 79 proc. przekazu), co więcej żadna z pozostałych serialowych miejscowości nie przebiła liczby 638 materiałów w sieci. Ekwiwalent reklamowy informacji wyniósł jednak niespełna 4,2 mln zł, co stanowiło dopiero dziesiąty wynik. Ponad 91 proc. publikacji, w których wymieniono Leśną Górę, pojawiła się w mediach ogólnopolskich.

fot. Elenathewise - Fotolia.com

Leśna Góra przebiła najpopularniejszą w II półroczu 2013 r. Warszawę

w pierwszym kwartale bieżącego roku poświęcono jej słowo w 741 materiałach ogólnopolskich.


- Przykład Leśnej Góry pokazuje, że nawet nieistniejący brand może przyciągać uwagę mediów – komentuje Marlena Sosnowska, rzecznik prasowy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. To wyraźny sygnał, że cityplacement jest skutecznym sposobem na promocję miejscowości. Oczywiście zainteresowanie miastami w kontekście seriali słabnie po zaprzestaniu emisji, co potwierdzają wyniki cyklicznych analiz, ale zdobyty rozgłos może pomóc w działaniach wizerunkowych także wtedy, gdy produkcji nie ma już w ramówce.

Warszawa zyskała na rozgłosie najwięcej w związku z „M jak Miłość”. Z opublikowanymi w prasie i internecie informacjami na jej temat potencjalnie miało szansę zetknąć się prawie 720 mln odbiorców, choć było to o ponad 200 mln mniej niż w okresie od lipca do grudnia ub.r. Materiały te miały również najwyższą spośród analizowanych miast wartość AVE – ponad 23,5 mln zł. Obecność stolicy w mediach znacząco wspierały również inne seriale: „Na wspólnej” (396 publikacji), „Klan” (288), „Prawo Agaty” (235), „Sama słodycz” (228) oraz „Przyjaciółki” (98).

Warto wspomnieć, że trzeci wynik pod względem dotarcia, wynoszący prawie 422 mln należał do Grabiny, znanej z „M jak Miłość”. Ponad 95 proc. stanowiły materiały z mediów ogólnopolskich.

Mniejszą popularnością niż w poprzednio analizowanym okresie cieszyła się Biała Podlaska, w której toczy się akcja serialu „To nie koniec świata”. W porównaniu do II półrocza 2013 r. ukazało się o niej o 116 informacji mniej. O prawie 100 mln niższy był również wskaźnik dotarcia informacji. Liczba 248 materiałów w I półroczu br. wygenerowała ekwiwalent reklamowy na poziomie blisko 1,7 mln zł. W przekazie na temat Białej Podlaskiej nieznacznie przeważały informacje z mediów regionalnych (52 proc.).

fot. mat. prasowe

TOP 10 miejscowości w kontekście seriali pod względem dotarcia publikacji (prasa, internet)

Leśna Góra jest dobrym dowodem na to, że nawet nieistniejąca marka może wzbudzać duże zaufanie.


Metodologia badania
W badaniu uwzględniono wybrane polskie seriale emitowane w I połowie 2014 roku, których akcja dzieje się współcześnie: Barwy Szczęścia, Galeria, Klan, Komisarz Alex, Lekarze, M jak Miłość, Na dobre i na złe, Na Wspólnej, Ojciec Mateusz, Pierwsza Miłość, Prawo Agaty, Przyjaciółki, Ranczo, Sama Słodycz, To nie koniec świata. Metoda: ilościowa analiza danych. Materiał badawczy: publikacje z monitoringu 1100 tytułów prasowych, 5 mln serwisów i portali internetowych oraz około 100 stacji RTV z wyłączeniem ramówek programów RTV. Zakres czasowy: styczeń-czerwiec 2014. Zasięg mediów: ogólnopolskie i regionalne. Analizowane słowa kluczowe: nazwy miejscowości – Biała Podlaska, Bydgoszcz, Drohiczyn, Falenica, Gdańsk, Grabina, Gródek, Jeruzal, Józefów, Krynica Zdrój, Leśna Góra, Łódź, Nowy Sącz, Sandomierz, Sękocin, Toruń, Warszawa, Wrocław - we wszystkich odmianach

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: