eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Migracje ERP 1995-2004

Migracje ERP 1995-2004

2005-10-17 00:05

Przeczytaj także: Systemy klasy ERP docenione


Ocena przyczyn przejść od jednego systemu zarządzania przedsiębiorstwem do drugiego została dokonana przez DiS na podstawie wielokrotnej analizy wypowiedzi użytkowników, wypowiedzi dostawców, wreszcie dostępnych analiz prowadzonych na różnych etapach wdrożeń. Do oceny znaczenia każdej przyczyny przyjęto skalę pięciopunktową; od dużego (5 pkt), poprzez dość duże (4), średnie (3), małe (2) i bardzo małe (1). W rezultacie pozwoliło to osiągnąć bardziej wyrazisty obraz czynników zmian - od pierwszorzędnych do prawie nieistotnych. Najważniejsza okazała się funkcjonalność, której przyznano najwięcej punktów oraz ocen “dość dużego” znaczenia. Drugą, niewiele tylko ustępującą pierwszej, przyczyną migracji systemów ERP jest strategia IT w przedsiębiorstwie. Następna okazała się potrzeba integracji, której przyznano prawie tyle samo wysokich ocen (4 i 5) co funkcjonalności, czyli więcej niż strategii IT.

Motywacja oznaczona jako “dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa” występuje jako czwarta z kolei istotna przyczyna zmian. Dopiero na piątym miejscu pojawia się strategia producenta zastępowanego pakietu jako przesłanka, którą kierowano się przy rezygnacji z produktu. Nieco mniej ważne okazały się motywacje do wymiany systemu takie jak funkcje analityczne, restrukturyzacja przedsiębiorstwa, rollout korporacyjny wymuszający zmianę systemu na wybrany przez korporację, specyfika branżowa z którą muszą się liczyć producenci pakietów ERP lub zmiany kapitałowe w przedsiębiorstwie.

Niektóre przyczyny są trudno porównywalne, bywają też takie, które są bezpośrednim wnioskiem z innych. Dlatego dla lepszego zrozumienia anatomii zjawisk migracji wśród systemów ERP warto wyróżnić kilka zasadniczych podgrup, takich jak przyczyny organizacyjne, przyczyny funkcjonalne oraz przyczyny wynikające z zachowania dostawców.

Przyczyny migracji systemów ERP, które najłatwiej zaliczyć do organizacyjnych to: dynamiczny rozwój, restrukturyzacja, realizacja określonej strategii IT w przedsiębiorstwie, przymus zazwyczaj międzynarodowego rolloutu korporacyjnego systemu ERP oraz zmiany kapitałowe w przedsiębiorstwie. Każdy z tych czynników jest związany z organizacją przedsiębiorstwa, choć nie zawsze bezpośrednio. Źródłem organizacyjnym wymiany systemów ERP są bardzo często zmiany kapitałowe, rozumiane jako przebudowa struktury udziałów w wyniku przejęcia przez nowych właścicieli. Okazują się one jednym z najpoważniejszych czynników, które w horyzoncie długoterminowym wpływają na kształt informatyzacji struktur organizacyjnych zarządzania.

Aplikacje zarządzania w obliczu zmian kapitałowych bywają poddawane migracji zarówno antycypująco, czyli przed takimi zmianami, jak i już po ich realizacji. Ten drugi scenariusz stosowany jest w dwóch trybach: natychmiastowym, kiedy nowy właściciel wprowadza swoje standardy zaraz po przejęciu kapitałowym, albo też z opóźnieniem, gdy nowy właściciel dokonuje zmian dopiero po kilku latach, po obserwacji zachowań zarówno ekonomicznych, jak i organizacyjnych przejętego przez siebie podmiotu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ERP, migracje ERP, systemy ERP
Inflacja IX 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: