eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Migracje ERP 1995-2004

Migracje ERP 1995-2004

2005-10-17 00:05

Migracje ERP 1995-2004

© fot. mat. prasowe

Okazuje się, że nie tylko funkcjonalność, ale i przemiany kapitałowe, a co za tym idzie zmiany organizacyjne są najważniejszymi czynnikami stymulującymi migracje systemów ERP w przedsiębiorstwach w Polsce. Takie jest przesłanie najnowszego raportu DiS poświęconego migracjom systemów ERP w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat.

Przeczytaj także: Systemy klasy ERP docenione

Wydany w październiku raport DiS, zatytułowany “Migracje systemów ERP” przedstawia analizę 100 przypadków wymiany systemów zarządzania, klasy ERP, dokonanych w latach 1995-2004 przez działające w Polsce przedsiębiorstwa. Opracowanie koncentruje się głównie na dużych i średniej wielkości wdrożeniach. Z opracowania wynika, że najczęstszą przyczyną, dla której przedsiębiorstwa decydują się na migrację między systemami klasy ERP, są wymagania funkcjonalne, a więc doskonalenie metod organizacji zarządzania.

Wiele migracji jest ponadto związanych z procesami łączenia i restrukturyzacji podmiotów gospodarczych, zwłaszcza globalnych i regionalnych. Raport dowodzi, że użytkownicy migrujący pomiędzy systemami ERP dość często pozostają wierni platformom sprzętowym, systemowym, a nawet bazodanowym. Szczególnie korzystne wskaźniki migracji wykazują w Polsce systemy pochodzące od SAP oraz Oracle/JD Edwards.

Badanie 100 przypadków migracji systemów ERP w latach 1995-2004 zostało przeprowadzone na najbardziej spektakularnych i najlepiej udokumentowanych przykładach wdrożeń. Za bazę wyjściową wzięto archiwa DiS dotyczące wdrożeń ERP w różnych latach. Ukształtowanie badanej próbki przedsiębiorstw względem wielkości ich przychodów rocznych potwierdza znany skądinąd fakt, że na spektakularne wymiany systemów ERP małe przedsiębiorstwa decydują się stosunkowo rzadko. Przedsiębiorstwa o przychodach do 50 mln zł, które zdecydowały się na wymianę, stanowiły zaledwie 10% badanej próby. Analiza badanej próby przedsiębiorstw względem zatrudnienia prowadzi do wniosków podobnych, jak w przypadku przychodów. Małe i średnie przedsiębiorstwa (do 250 zatrudnionych) znajdują się w mniejszości podmiotów dokonujących spektakularnych migracji systemów aplikacyjnych zarządzania (21%).

Badana historia migracji pomiędzy pakietami klasy ERP nie jest typowa dla cyklu życia systemów ERP w dużych przedsiębiorstwach. Wcześniejsze badania DiS prowadzone na o wiele większych próbach wykazały, że wymiana systemów ERP zależy w pewnym stopniu od wielkości przedsiębiorstw i zachodzi najczęściej po okresie 5-7 lat. Tymczasem w dobranej w raporcie grupie 100 przypadków, jednym z głównych celów było wyeksponowanie migracji o jak najkrótszym okresie pomiędzy pierwszą a drugą implementacją. W tak przeprowadzonej selekcji okazało się, że najczęściej pomiędzy wdrożeniami upłynęły 3 lata (14% przypadków). Jest to zgodne z wyrażaną zwykle w ankietach opinią użytkowników, że jeśli wdrożenie systemu ERP nie zakończy się sukcesem w ciągu 2-3 lat od jego rozpoczęcia, to zniecierpliwienie zarządu lub nadzoru właścicielskiego przedsiębiorstwa powoduje rezygnację z systemu i wybór nowego dostawcy.

Drugim częstym okresem między wymianami okazał się odcinek 7 lat (11% przypadków). Występowanie tego drugiego szczytu migracji systemów ERP można tłumaczyć wzrastającym niedostatkiem funkcjonalności wcześniej wybranego systemu, albo ogólniej: niedostateczną współpracą producentów ze zgłaszającymi swe potrzeby użytkownikami.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ERP, migracje ERP, systemy ERP
Inflacja IX 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: