eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Eko trend - o co w nim chodzi?

Eko trend - o co w nim chodzi?

2014-08-26 01:15

Przeczytaj także: Sektor motoryzacyjny stawia na samochody ekologiczne


Eko oddolnie

Pojawia się też wiele nowych, spontanicznych oddolnych inicjatyw konsumenckich i obywatelskich. Ciekawym przykładem jest ruch zainicjowany jakiś czas temu w kilku stanach w USA pod hasłem „Right to dry”. To inicjatywa mająca na celu zniesienie zakazów suszenia bielizny na dworze obowiązujących w wielu tzw. dobrych dzielnicach, która prowadzi do znacznej oszczędności energii (zużywanej przez elektryczne suszarki). Gra stworzona dla Polskiej Zielonej Sieci „Neonawyki” uczy jak korzystać z domowych sprzętów, by wykorzystać tylko tyle energii, ile rzeczywiście potrzebujemy. To przejawy trendu „What can I do environmentalism”, polegającego na zachowaniach, które bez wielkich nakładów i rewolucyjnej zmiany stylu życia pozwalają nam jednak wieść nieco bardziej ekologiczny żywot.

Polacy nie są zbyt skorzy do zachowań proekologicznych, mimo iż większość deklaruje „troskę o przyszłe pokolenia” i „troskę o zdrowie człowieka”. Jak piszą autorzy raportu „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, z października 2013 r.: „W życiu codziennym zachowania ekologiczne podejmowane są często przy okazji. Priorytetem jest oszczędność pieniędzy, a jeżeli idzie za tym ochrona środowiska, to jest to dodatkowa, drugorzędna korzyść (tak jak w oszczędzaniu wody i energii). Tę tezę wspiera fakt, że badani rzadko kiedy podejmują dodatkowe inwestycje służące przede wszystkim ochronie środowiska”*. Za najpoważniejsze problemy ekologiczne Polacy uważają zanieczyszczenie powietrza i wody oraz problem śmieci. Deklarują, że zwracają uwagę na oznaczenia ekologiczne na produktach oraz na ekologiczność produktów przy ich zakupie.

Szybkie eko

Imperatyw bycia eko jest silny dla wielu konsumentów i dla marek. Producenci coraz chętniej wykorzystują popyt na eko, oferując różnego typu ekologiczne gadżety. Są to przedmioty o niewielkim znaczeniu dla zrównoważonego rozwoju, ale dobrze komunikujące ekologiczność. Trend ten nazwano „szybkie eko” – fast eko**.

Ekologiczny styl życia dobrze konotują przedmioty użytkowe wykonane z naturalnych materiałów, np. amerykańskie szczoteczki do zębów wykonane z ekologicznego bambusa (bogobrush), mysz komputerowa wykonana z drewna korkowego napędzana ekologicznie przez samego użytkownika – poprzez klikanie i poruszanie, bambusowa podstawa na laptopa czy drewniane słuchawki, które możemy podłączyć do wielu rodzajów odtwarzaczy MP3, iPoda czy iPhone’a.

Coraz bardziej popularne stają się samoładujące się baterie – producenci wymyślają coraz więcej urządzeń, które możemy naładować np. poprzez: chodzenie – kalosze Orange Wellies pozwalają nam naładować komórkę za pomocą energii wytwarzanej poprzez ciepło z naszych stóp (2 h chodzenia = 1 h rozmów), jazdę na rowerze (Nokia) czy bujanie – iRock to bujany fotel ładujący urządzenia Apple. Ekoławka-wiatrak od firmy Allegro, ustawiona na poznańskiej Malcie, naładuje nam telefon energią pozyskaną z wiatru.

Pojawiają się gadżety, które po użyciu zamiast lądować w śmieciach, dają nowe życie. Takie są ołówki i pałeczki do ryżu marki Sprout, które, gdy zasadzone, stają się roślinką (dzięki nasionkom umieszczonym w ich końcówce). Firma wypuściła też na rynek całkowicie biodegradowalne zegarki: mają pasek z bawełny organicznej i kukurydzianego bioplastiku, a tarczę z bambusa. Nawet soczewka powstała z kryształów mineralnych!

Niedawno marka Dr Oetker zaoferowała foremki do ciasteczek, które można zjeść. Mają one delikatny, lekko słodki smak i występują w dwóch kolorach – różowym i niebieskim. Rzeczywiście dość apetycznie wyglądają (choć te niebieskie wydały mi się nieco sztuczne), ale uzasadnieniem dla ich wprowadzenia jest ekologia. No bo nie zużywamy papierowych foremek i nie musimy ich potem wyrzucać. No niby tak, ale z drugiej strony, to papier, z którego produkowane są zwykłe foremki i tak jest bardzo ekologicznym materiałem, bo łatwo podlega biodegradacji.

oprac. : Marketing w Praktyce Marketing w Praktyce

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: