eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zrównoważony rozwój: greenwashing wzbudza podejrzliwość konsumentów

Zrównoważony rozwój: greenwashing wzbudza podejrzliwość konsumentów

2023-10-13 12:34

Zrównoważony rozwój: greenwashing wzbudza podejrzliwość konsumentów

Greenwashing wzbudza podejrzliwość konsumentów © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zrównoważony rozwój to zagadnienie, które ma coraz większe znaczenie nie tylko dla firm, ale również dla konsumentów. Potwierdzeniem tego mogą być rezultaty najnowszego badania Kantar - Sustainability Sector Index 2023. Opracowanie wskazuje, jak konsumenci postrzegają kwestię zrównoważonego rozwoju w różnych sektorach, dowodząc jednocześnie pokaźnej luki pomiędzy ich deklaracjami a zachowaniami.

Przeczytaj także: Uwaga na greenwashing. Jak nie nabrać się na "zielone kłamstwa"?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W jak dużym stopniu konsumenci obawiają się zjawiska greenwashingu?
  • Jak duży jest dysonans między intencjami konsumentów a ich zachowaniami w sferze zrównoważonego rozwoju?
  • Jak konsumenci postrzegają kwestię zrównoważonego rozwoju w różnych sektorach?

Z badania wynika, że obawy związane z praktyką greenwashingu/social washingu są nasilone i powszechne – ponad połowa respondentów globalnie uważa, że marki ze wszystkich branż wprowadzają odbiorców w błąd przy informowaniu o działaniach podejmowanych na rzecz zrównoważonego rozwoju, nawet w kategoriach „z natury dobrych”, takich jak pojazdy elektryczne czy produkty alternatywne wobec mięsa.

fot. mat. prasowe

Green/ social washing – Top 5

Zdaniem konsumentów marki ze wszystkich branż wprowadzają odbiorców w błąd przy informowaniu o działaniach podejmowanych na rzecz zrównoważonego rozwoju


Zdaniem konsumentów kategorie wypadające pod tym względem najgorzej to media społecznościowe (60%), mięso i produkty mięsne (58%) oraz odzież i obuwie (57%).

Pod względem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju branża dóbr luksusowych plasuje się tuż obok sektora ropy, gazu i oleju napędowego.

Raport, oparty na wynikach 26 tys. wywiadów przeprowadzonych na całym świecie (w tym: w Polsce) oraz bazujący na 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ, przedstawia ocenę 42 kategorii produktów i usług pod kątem podejmowanych przez nie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W obecnej, trzeciej już edycji badania po raz pierwszy porównano i policzono, za sprawą wystandaryzowanych wskaźników, jak konsumenci postrzegają kwestię zrównoważonego rozwoju w różnych sektorach.

Zaskakuje konstatacja, że konsumenci postrzegają branżę dóbr luksusowych jako podobną do sektora ropy, gazu i oleju napędowego pod względem postępów w kwestiach społecznych i środowiskowych, choć nie w takim stopniu jak branżę papierosów tradycyjnych lub elektronicznych. Wszystkie cztery sektory znajdujące się na dole tabeli rankingowej są gotowe na radykalne innowacje, które umożliwią im przetrwanie.

fot. mat. prasowe

Indeks zrównoważonego rozwoju w sektorach

Zaskakuje konstatacja, że konsumenci postrzegają branżę dóbr luksusowych jako podobną do sektora ropy, gazu i oleju napędowego


Praktyczna realizacja własnych deklaracji


Z opublikowanej analizy wynika, że nadal istnieje dysonans między intencjami konsumentów a ich zachowaniami w sferze zrównoważonego rozwoju – jest to tzw. luka między wyznawanymi wartościami a ich praktyczną realizacją. Największa rozbieżność występuje w przypadku sektora ropy, gazu i oleju napędowego (66%) oraz odzieży i obuwia (63%). Sektory wypadające najlepiej pod tym względem to rozrywka domowa (48%) i pojazdy elektryczne (50%).

fot. mat. prasowe

Luka między wartościami a działaniami

Istnieje dysonans między intencjami konsumentów a ich zachowaniami w sferze zrównoważonego rozwoju


Karine Trinquetel, zajmująca w firmie Kantar stanowisko Global Head of Offer, Sustainable Transformation Practice, dodała:
Połowa konsumentów na całym świecie uważa, że marki we wszystkich sektorach stosują w swoich działaniach „greenwashing/ social washing”, wystawiając zaufanie klientów na próbę poprzez niewłaściwą komunikację i błędne strategie. Marki muszą dobrze zrozumieć, jak mogą przebić się do świadomości konsumentów i wprowadzać znaczące zmiany. Bez względu na sektor działalności jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak dużą koniecznością podejmowania odważnych, śmiałych działań pozwalających markom na osiąganie pozycji liderów zrównoważonego rozwoju.

Katarzyna Zalewska, Client Development and Commercial Lead, która w Kantar Polska opiekuje się obszarem rozwiązań w obszarze ESG i zrównoważonego rozwoju, podkreśla:
Wyzwania wynikające z wdrażanych w Polsce regulacji Unii Europejskich, a także z rosnących oczekiwań konsumentów, nie powinny zostać zignorowane, jeśli marka chce zapewnić sobie długofalowy sukces. Zrównoważony rozwój już teraz jest nową platformą komunikacji i potencjalnej lojalizacji klientów, niezależnie od kategorii czy wielkości sektora, w jakiej firma operuje. Wygrają ci, którzy odpowiednio zrozumieją, z jakiego punktu wychodzimy – nie tylko z perspektywy krajowej, ale i kategorialnej i odpowiednio zaproszą swoich kluczowych interesariuszy – konsumentów – do tej zrównoważonej transformacji.

*) Indeks porównuje wyniki poszczególnych sektorów ze średnią pod kątem czterech kluczowych wymiarów działań marketingowych: strategii, innowacji, aktywacji i wpływu. Liczba ujemna oznacza wynik niższy od średniej, a liczba dodatnia oznacza wynik powyżej średniej.

O badaniu Sustainability Sector Index
Raport z badania Sustainability Sector Index 2023 opisuje postawy konsumentów wobec kwestii zrównoważonego rozwoju w 42 sektorach. Coroczne badanie, realizowane już po raz trzeci, opiera się na wywiadach z około 26 tys. konsumentów na 33 rynkach. Badanie pokazuje, jak konsumenci postrzegają działania poszczególnych sektorów przez pryzmat czterech kluczowych wymiarów działalności marketingowej: strategii, innowacji, aktywacji i wpływu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: