eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mastercard SpendingPulse. Wydatki w Europie głównie na doświadczenia

Mastercard SpendingPulse. Wydatki w Europie głównie na doświadczenia

2023-10-13 13:39

Mastercard SpendingPulse. Wydatki w Europie głównie na doświadczenia

Wzrosły wydatki na posiłki w restauracjach © pixabay.com

W miesiącach wakacyjnych, czyli w lipcu i sierpniu 2023 roku, konsumenci w Europie wydali najwięcej na doświadczenia i aktywności poza domem - wynika z najnowszego raportu Mastercard SpendingPulse™, który powstał w oparciu o analizę sprzedaży detalicznej na dziewięciu rynkach europejskich. W Polsce w badanym okresie sprzedaż detaliczna wzrosła o 9% r/r.

Przeczytaj także: Mastercard SpendingPulse. Wydatki Polaków na restauracje wzrosną nawet o 21,6 proc. r/r

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Na co Europejczycy wydawali najwięcej w wakacje?
  • Jak kształtowały się wydatki Polaków?
  • Jaka sprzedaż wzrosła bardziej bardziej - online czy stacjonarna?


Sytuacja w Europie


Z analizy trendów zakupowych wynika, że w okresie letnim odnotowano wzrost wydatków w sektorze hotelarsko-gastronomicznym* w całej Europie. Było to spowodowane tym, że konsumenci szukali wartościowych doświadczeń – wychodzili do restauracji, korzystali z krótkich wypoczynków i brali udział w zorganizowanych wydarzeniach. Ponadto w wielu krajach wzrosła sprzedaż detaliczna w sklepach, ponieważ klienci zdecydowali się na zakup nowych letnich strojów.

W Europie kluczowe trendy sezonowe od lipca do sierpnia 2023 r. obejmowały:
  • Wzrost wydatków na posiłki w restauracjach: ponieważ wielu Europejczyków wykorzystywało swój wakacyjny urlop, aby spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, trend jedzenia poza domem wykazywał dynamikę wzrostową - wydatki na restauracje wzrosły o +17,8% r/r w Polsce, +12,5% r/r we Francji, +11,1% r/r w Czechach, +8,9% r/r we Włoszech i +8,8% r/r w Hiszpanii.
  • Spędzanie czasu poza domem: wydatki na hotele i zakwaterowanie wakacyjne znacząco wzrosły** na Węgrzech (+26,4% r/r), w Hiszpanii (+9,4% r/r), Czechach (+7,8% r/r) i Wielkiej Brytanii (+5,5% r/r), podczas gdy we Włoszech odnotowano bardziej umiarkowany wzrost (+3,7% r/r).
  • Zakupy online kontra te w sklepach stacjonarnych: łączna sprzedaż detaliczna została zwiększona przez rosnący handel elektroniczny w krajach takich jak Polska (+15,5% r/r) i Czechy (+4,4% r/r), natomiast sprzedaż stacjonarna odnotowała wzrost na Węgrzech (+12,3% r/r) i w Wielkiej Brytanii (+4,8% r/r).
  • Duży wzrost wydatków w sektorach związanych z turystyką w czasie ważnych wydarzeń lokalnych. Podczas Grand Prix Węgier wydatki na hotelarstwo i restauracje wzrosły odpowiednio o +27,4% i +31,3% w porównaniu z zeszłorocznym wydarzeniem. Podobnie, wydatki na hotele i restauracje wzrosły podczas weekendu świątecznego w Wielkiej Brytanii w dniach 26-28 sierpnia, odpowiednio o +7,1% i +5,0%.
  • Wzrost wydatków na artykuły pierwszej potrzeby. Artykuły spożywcze pozostały kluczowym czynnikiem napędzającym sprzedaż detaliczną w całej Europie (+14,6% r/r), a konsumenci nadal wydają pieniądze na artykuły pierwszej potrzeby, choć wyraźny wpływ ma na to inflacja. Tego lata na czele stawki znalazła się Wielka Brytania (wzrost o 13,1% r/r), a następnie Węgry (+12,7% r/r) i Hiszpania (+9,6% r/r).

fot. pixabay.com

Wzrosły wydatki na posiłki w restauracjach

Wydatki na restauracje wzrosły o +17,8% r/r w Polsce, +12,5% r/r we Francji, +11,1% r/r w Czechach, +8,9% r/r we Włoszech i +8,8% r/r w Hiszpanii.


Nasze najnowsze analizy SpendingPulse pokazują, że europejscy konsumenci wykorzystali lato, aby cieszyć się zbieraniem doświadczeń i przeżywaniem wyjątkowych chwil. Obejmowało to spotkania z bliskimi i odkrywanie nowych miejsc, o czym świadczą zwiększone wydatki w sektorze hotelarsko-gastronomicznym. Mimo presji inflacyjnej, która wciąż wpływa na wiele rynków, statystyki pokazują, że wydatki konsumenckie nadal wykazują odporność i stale rosną – komentuje Natalia Lechmanova, Senior Economist w Mastercard Europe.

… i trochę więcej o Polsce


Całkowita sprzedaż detaliczna w Polsce (z wyłączeniem segmentu motoryzacji) wzrosła tego lata o 9,0% r/r, od 1 lipca do 31 sierpnia, na co znaczący wpływ miała sprzedaż internetowa (+15,5% r/r).

Na poziomie krajowym kluczowe trendy sezonowe od lipca do sierpnia obejmują:
  • Odświeżenie szaf: Sektory mody i akcesoriów odnotowały latem wzrost, przy czym odzież i biżuteria wzrosły odpowiednio o +2,3% r/r i +1,2% r/r.
  • Wzrosły wydatki na posiłki poza domem: między 1 lipca a 31 sierpnia wydatki na restauracje wzrosły o +17,8% r/r, co stanowi najwyższy wzrost wśród sektorów.
  • W miarę utrzymywania się inflacji konsumenci płacą więcej za artykuły pierwszej potrzeby: artykuły spożywcze były głównym czynnikiem wpływającym na ogólną sprzedaż detaliczną (+14% r/r).
  • Pięć województw w Polsce, w których odnotowano największą sprzedaż usług noclegowych pod względem wartości nominalnej to:
    • Śląskie
    • Mazowieckie
    • Dolnośląskie
    • Pomorskie
    • Wielkopolskie

O Mastercard SpendingPulse
*Aktywność sprzedażowa w sektorze hotelarsko-gastronomicznym (np. linie lotnicze i zakwaterowanie) jest mierzona przez SpendingPulse, ale nie jest uwzględniana w całkowitej sprzedaży detalicznej.
** W czerwcu 2022 r. badanie Mastercard Spending Pulse zostało rozszerzone o dziewięć rynków europejskich. Są to: Czechy, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania. Mastercard SpendingPulse odzwierciedla wydatki nominalne i nie jest korygowany o inflację.

Mastercard SpendingPulseTM przedstawia raporty dotyczące krajowej sprzedaży detalicznej z wykorzystaniem wszystkich rodzajów płatności na wybranych rynkach na całym świecie. Wyniki opierają się na zagregowanej aktywności sprzedażowej w sieci płatności Mastercard, w połączeniu z szacunkami opartymi na ankietach dotyczących innych form płatności, w tym gotówki i czeków. W związku z tym wyniki SpendingPulse w żaden sposób nie zawierają, nie odzwierciedlają ani nie odnoszą się do rzeczywistych wyników operacyjnych lub finansowych Mastercard, ani do konkretnych danych dotyczących wydawców kart płatniczych.

Analiza Mastercard SpendingPulse ma charakter szacunkowy i jest wyrażona w walucie lokalnej. „Całkowita sprzedaż detaliczna” jest zdefiniowana jako sprzedaż w sklepach detalicznych i punktach gastronomicznych każdej wielkości. Nie uwzględnia się działalności handlowej w sektorze usług (np. usług turystycznych, takich jak zakwaterowanie).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: