eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Tańszy roaming w Europie?

Tańszy roaming w Europie?

2005-10-05 00:12

"Opłaty za roaming są za wysokie. Europa nie może się dłużej na to zgadzać." - to główne zarzuty stawiane przez Viviane Reding, Komisarz europejską do spraw społeczeństwa informacyjnego i mediów. Pani Komisarz uważa, że nie po to stworzyliśmy europejski wspólny rynek i znieśliśmy bariery ekonomiczne w 25 państwach Unii Europejskiej, by teraz Europejczycy nie mogli skorzystać z przywilejów, które nam on daje, także wtedy, gdy rozmawiają przez telefon komórkowy za granicą.

Przeczytaj także: Roaming przez hot spot

4 października uruchomiono w związku z tym europejską stronę internetową, na której będzie można znaleźć informacje na temat międzynarodowych opłat roamingowych. Po raz pierwszy Komisja Europejska będzie miała stronę adresowaną specjalnie do konsumentów w całej Europie. Na stronie będzie można przeczytać, jak nie przepłacać za rozmowy korzystając z telefonu komórkowego poza granicami kraju.

W Europie, w latach dziewięćdziesiątych, ceny za połączenia komórkowe spadły po otwarciu rynku telekomunikacyjnego. Zmiany rozpoczęły się dzięki decyzjom unijnym. Jednak, jeśli dzwonimy będąc zagranicą, dodatkowe ceny, które płacimy za roaming mogą być szokujące. Chodzi o roaming międzynarodowy, czyli możliwość korzystania ze swojego telefonu komórkowego poza granicami kraju za pośrednictwem zagranicznej sieci.

Ceny za roaming różnią się w zależności od kraju i od operatora. W czerwcu, europejscy konsumenci płacili od 2 do 20 PLN za minutę. Podczas wakacji na Malcie minuta rozmowy z Polską może kosztować nawet 20 PLN. To najdroższa oplata w całej Europie. W dodatku niewielu z nas dokładnie wie, dlaczego tak jest i co zrobić, aby płacić mniej.

Na pierwsze z tych pytań odpowiedź jest dość prosta. Dotyczy to tzw. opłaty hurtowej. Pojawia się ona na skutek umowy, którą nasz operator musi zawrzeć z operatorami zagranicznymi, żebyśmy mogli używać telefonu komórkowego poza krajem. Opłata hurtowa to ta część ceny połączenia międzynarodowego, którą operator w jednym kraju pobiera od operatora zagranicznego za dostęp do swojej sieci. I właśnie stąd biorą się dodatkowe opłaty za połączenia roamingowe.

Już teraz Komisja Europejska prowadzi dochodzenie przeciwko trzem firmom telekomunikacyjnym: Vodafone, O2 i T-Mobile w sprawie pobierania zawyżonych stawek za roaming międzynarodowy.

Każdy konsument w Europie będzie mógł sprawdzić na wspominanej stronie internetowej, ile wynoszą przykładowe opłaty za roaming międzynarodowy, a także porównać ceny niektórych operatorów. Strona zawiera także linki do wszystkich operatorów telefonii komórkowej i krajowych ustawodawców.

- „Jestem przekonana, że nowa strona internetowa Komisji będzie pomocna we wprowadzeniu zmian na rynku, który stanie się bardziej przejrzysty i konkurencyjny. Wpłynie to też na operatorów telefonii komórkowej. Przede wszystkim jednak pomoże konsumentom dokonać właściwego wyboru. Na podstawie informacji dostarczonych przez Komisję Europejską, konsumenci będą mogli zmienić operatora na tego, który ma najkorzystniejszą ofertę” - uważa Viviane Reding.

Wygląda na to, ze zmiany na rynku już nastąpiły. Już teraz kilku europejskich operatorów wprowadziło specjalne pakiety wakacyjne, które oferują niższe ceny połączeń.

oprac. : Stefan Czerniecki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: roaming, Komisja Europejska
Karta Orange PC Optima

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: