eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Trudna decyzja o dziecku

Trudna decyzja o dziecku

2014-07-17 11:30

Trudna decyzja o dziecku

Polska ma jeden z najniższych wskaźników dzietności w Europie ©  Igor Mojzes - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przyrost naturalny w naszym kraju już od lat nie powala - Polska ma jeden z najniższych wskaźników dzietności w Europie. Nic nie wskazuje również, aby sytuacja ta miała zmienić się w najbliższych latach, ponieważ coraz mniejszy jest odsetek kobiet, które deklarują zamiar powiększenia rodziny. Za taki stan rzeczy w znacznej mierze odpowiedzialny jest brak wsparcia dla rodziców w łączeniu życia rodzinnego z pracą.

Przeczytaj także: Work-life balance polskich rodziców

Najnowsze dane GUS nie pozostawiają złudzeń. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci i wygląda na to, że trend ten się utrzyma, bo liczba kobiet, które planują ciążę, spada.

Według danych na temat dzietności kobiet oraz ich planów prokreacyjnych, na podstawie Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań z 2011 roku, tylko 20% spośród 8 mln kobiet w wieku 16-49 lat planuje urodzenie pierwszego lub kolejnego dziecka. 35% nie ma w planach powiększenia rodziny, a 27% jeszcze się nie zdecydowała.

Co ciekawe, liczba pozytywnych deklaracji o planach urodzenia dziecka nie jest duża wśród młodych kobiet. W grupie 20-24 lata ciążę planuje 29% osób, wśród kobiet w wieku 25-29 niewiele ponad 30%, a w grupie 30-34 lata tylko 17% deklaruje, że chce mieć dziecko.

Na decyzję o powiększeniu rodziny nie wpływa również mała liczba posiadanych dotychczas dzieci. Tylko 25% kobiet, które mają jedno dziecko i zaledwie 3,5 % tych, które są matkami dwójki dzieci zadeklarowało, że planuje ciążę. Zaś kobiety, które urodziły troje oraz czworo i więcej dzieci, bardzo rzadko myślą o kolejnym potomstwie (zaledwie 2 %).

Dla porównania, w 2002 r., gdy przeprowadzano spis, badane kobiety chętniej deklarowały powiększenie rodziny. Wtedy 32 % kobiet planowało urodzenie pierwszego lub kolejnego dziecka.

- Jeszcze 10-15 lat temu kobiety chętniej decydowały się na pozostanie w domu po urodzeniu dziecka i pełnienie roli gospodyń domowych. Dziś zdecydowanie więcej kobiet chce spełniać się także na rynku pracy, stawia na zawodowy rozwój. Niestety, wiąże się to często z decyzją o rezygnacji z kolejnego dziecka lub macierzyństwa w ogóle – mówi Ewa Misiak ekspert ds. polityki prorodzinnej w zespole prezydenta Bronisława Komorowskiego, prezes ogólnopolskiej firmy opiekuńczej Baby&Care.

Potwierdzają to najnowsze badania „Diagnoza Społeczna 2013. Warunki i jakość życia Polaków”. Ponad połowa respondentów tego badania wskazała trudności w godzeniu pracy z rodzicielstwem jako ważny lub bardzo ważny powód, dla którego Polacy rezygnują z posiadania dzieci. Co więcej, 23% kobiet i 15% mężczyzn, którzy zadeklarowali, że zrezygnowali z pierwszego czy też kolejnego dziecka, jako jeden z trzech głównych powodów wskazało właśnie kłopoty w łączeniu pracy z życiem rodzinnym. W tym samym badaniu zapytano respondentów, jakie rozwiązania ułatwiłyby im godzenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzicielskimi. Jedną z najczęściej wybieranych odpowiedzi, zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, zaraz po elastycznym czasie pracy, były lepsze możliwości opieki poza domem dla dzieci do lat 7.

- Dodatki finansowe jak np. becikowe są tylko doraźnym wsparciem dla rodzin. Często dużo bardziej wartościowe i odpowiadające na potrzeby rodziców, są rozwiązania ułatwiające im codzienną opiekę nad dziećmi, takie jak np. przyzakładowe przedszkola, albo Kluby Malucha dostosowane do trybu pracy przedsiębiorstwa – mówi Ewa Misiak.

Wskaźnik dzietności w Polsce utrzymuje się na poziomie 1,29, co daje nam miejsce w ogonie Europy. Jak zauważa Ewa Misiak, sprawnie funkcjonująca polityka prorodzinna przekłada się na decyzję o posiadaniu dzieci. Pokazują to wskaźniki dzietności wybranych państw europejskich.

fot. mat. prasowe

Kobiety planujące urodzenie dziecka, wg. wieku

Liczba pozytywnych deklaracji o planach urodzenia dziecka nie jest duża wśród młodych kobiet. W grupie 20-24 lata ciążę planuje 29% osób, wśród kobiet w wieku 25-29 niewiele ponad 30%, a w grupie 30-34 lata tylko 17% deklaruje, że chce mieć dziecko.


- Wielka Brytania, Irlandia, czy Francja ze wskaźnikiem na poziomie ok. 2,00 są w czołówce dzietności w Europie. Ale są to państwa, gdzie istnieje dobrze zorganizowane zaplecze socjalne dla pracujących rodziców, zarówno ze strony państwa, jak i pracodawców, którzy często oferują swoim pracownikom np. pakiety opieki nad dziećmi czy inne programy ułatwiające łączenie życia zawodowego z opieką nad dziećmi. W Polsce także są już dostępne podobne programy, miejmy nadzieję, że pracodawcy coraz częściej będą dostrzegać ich potencjał i oferować je swoim pracownikom, żeby nie musieli wybierać pomiędzy pracą, a rodziną - podsumowuje Ewa Misiak.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Brak warunków na posiadanie dziecka

    kamil_krawczyk / 2014-07-17 19:02:15

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-07-17 19:02:40)

    Z roku na rok spada liczba urodzeń w naszym kraju. Głównym powodem tego zjawiska jest fakt, że zarówno ówczesna polityka rodzinna, jak i rynek pracy nie zapewniają przyszłym rodzicom bezpieczeństwa, które moim zdaniem jest niezbędnym elementem w momencie podjęcia decyzji o założeniu rodziny. W dzisiejszym świecie młodzi ludzie stają bardzo często przed dylematem rodzina czy kariera. I coraz częściej to ta druga opcja jest wybierana. Osoby, które kończą studia odkładają decyzje o posiadaniu rodziny i dziecka, skupiając się na pracy. Dalej przychodzi czas na rozwój kariery i dalsze awanse. A jeśli już przychodzi moment kiedy to kobieta chce zajść w ciąże musi liczyć się z faktem, że może stracić swoje stanowisko, na które pracowała przez wiele lat. W panujących warunkach pracy bardzo trudno połączyć obowiązki zawodowe z wychowywaniem dzieci, dlatego też pary coraz częściej decydują się na jedno, bądź dwójkę dzieci, nie więcej. W podjęciu decyzji o powiększeniu rodziny nie pomagają również dodatki finansowe od państwa. Przykładem może być tu becikowe, które stanowi doraźną i niewystarczającą pomoc dla wielu rodzin, których sytuacja materialna jest ciężka. Więc naturalnym wydaje się być fakt, że coraz więcej Polek wyjeżdża do obcych krajów by urodzić swojego dziecko, ponieważ zapewniają one lepsze warunki zarówno dla dziecka, jak i matki. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: