eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2014

Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2014

2014-06-30 12:12

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface III 2014


W 2013 r. ożywienie konsumpcji było podsycane spadkiem bezrobocia, wdrażaniem środków mających na celu wsparcie budownictwa oraz złagodzeniem warunków kredytowania, zwłaszcza dla MSP. W 2014 r. palmę pierwszeństwa, jako bodziec stymulujący gospodarkę, przejmą od konsumpcji inwestycje. Dobre wyniki w tym zakresie powinny zapewnić większy potencjał wzrostu po lekkim spowolnieniu oczekiwanym w 2015 r. (prognozowany wzrost na poziomie 2,1%) w następstwie prawdopodobnego zacieśnienia polityki monetarnej.

…ale istnieją także utrzymujące się słabości

Pomimo pozytywnych perspektyw na rynku tym utrzymują się także pewne słabości.

Główną słabością brytyjskiej gospodarki pozostaje zadłużenie gospodarstw domowych (129,9% dochodu rozporządzalnego, co jest najwyższym odsetkiem w państwach grupy G7 i drugim za USA).

Relatywnie słaba jest również produktywność: Wielka Brytania nadal nie osiągnęła wielkości produkcji sprzed kryzysu; zgodnie z szacunkami Coface uda się to dopiero w trzecim kwartale 2014 r., tzn. 26 kwartałów od rozpoczęcia kryzysu. Tylko Włochy zostają dalej z tyłu. Słabość w tym obszarze jest wynikiem zwłaszcza chronicznego niedoinwestowania brytyjskich przedsiębiorstw.

Deficyt w rachunkach bieżących odzwierciedla także krajową nierównowagę, w tym niewystarczające inwestycje. Eksport towarów spada od 1990 r. z powodu słabego zorientowania brytyjskiego handlu na rynki wschodzące i wzrostu jednostkowych kosztów pracy. Eksport usług finansowych z trudem równoważy słabość podaży towarów. Ten trend potwierdza utratę konkurencyjności firm brytyjskich, zwłaszcza w sektorach o wysokiej elastyczności cen, takich jak elektronika.

Ożywienie w przemyśle stymulowane przez trzy sektory doskonałości

Pomimo niewątpliwych braków pod względem specjalizacji, Coface podkreśla obszary znacznego ożywienia przemysłowego w sektorach o wysokiej wartości dodanej, cieszących się wysoką innowacyjnością i wsparciem państwa: farmaceutycznym, lotniczym oraz motoryzacyjnym.
  • Sektor farmaceutyczny, cechujący się dużą produktywnością, wytwarza 15% najczęściej używanych na świecie leków. To w tym sektorze inwestuje się najwięcej w badania i rozwój (kwoty sięgają 10% globalnych wydatków) i jest on głównym udziałowcem handlu zagranicznego o rocznych nadwyżkach handlowych przekraczających 6 mld EUR.
  • Sektor lotnictwa cywilnego i wojskowego, jeden z najbardziej wyróżniających się na świecie, skupia 1/5 globalnego eksportu i wypracowuje nadwyżkę w handlu na poziomie niemal 3 mld EUR. BAE Systems to trzecia pod względem wielkości globalna grupa w sektorze obronnym, plasująca się za amerykańskimi grupami Boeing i Lockheed Martin.
  • Sektorowi motoryzacyjnemu udało się pomyślnie przejść nietypową przemianę: przeorientował się on, stawiając na ofertę premium przeznaczoną na eksport. Za granicę wyjeżdża 77% produkowanych pojazdów (ale głównie z wyższej półki), natomiast 80% nowych pojazdów sprzedawanych na terytorium brytyjskim pochodzi z importu (głównie samochody średniej klasy). Dzięki temu wartościowo bilans handlowy w tym sektorze jest dodatni.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: