eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 37/2005 (12-18.09.2005)

Tydzień 37/2005 (12-18.09.2005)

2005-09-18 15:53

Przeczytaj także: Tydzień 34/2005 (22-28.08.2005)

  • Szacuje się, że w sierpniu wartość chińskiego eksportu prawdopodobnie wzrosła o 32,6 % r/r. W ubiegłym miesiącu Chiny sprzedały towary o wartości 68,16 mld USD (wobec 51,4 mld w 2005 roku). W sierpniu nadwyżka handlowa Chin wyniosła 10,04 mld USD, a od początku roku wyniosła ona 60,2 mld USD. Sprzedaż detaliczna w Chinach była w sierpniu wyższa o 12,5 % r/r, natomiast produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 16,1 % r/r.
  • Prezydent USA zobowiązał się do likwidacji subwencji dla rolnictwa i barier celnych, jeśli inne bogate kraje zrobią to samo. Jego zdaniem najwyższe sumy w tym zakresie wydają Unia i Japonia.
  • Komisja Europejska uchyliła blokadę sprzedaży chińskich tekstyliów. Chiny zgodziły się na niższe kwoty eksportowe w przyszłym roku.
  • W II kwartale tego roku japońskie PKB wzrosło tylko o 0,8 % w porównaniu z pierwszym kwartałem br.
  • Deficyt handlowy USA w lipcu wyniósł tylko 57,9 mld USD, co jest skutkiem rekordowo wysokiego eksportu (106,2 mld USD). Deficyt w bilansie rachunków bieżących USA w II kwartale wyniósł 195,7 mld USD (6,3%PKB). W I kwartale wyniósł on 198,7 mld USD.
  • Wzrost gospodarczy Rosji w I połowie roku wyniósł 5,7 %.
  • Według ostatnio opublikowanego raportu Banku Światowego „Doing Buisness 2006” najlepszymi warunkami do prowadzenia biznesu mogą poszczycić się: Nowa Zelandia, Singapur i USA. Tylko trzy europejskie kraje znajdują się w pierwszej dziesiątce: Norwegia, Dania, Wielka Brytania. Polska zajmuje odległe 54 miejsce m.in. po Słowacji (37), Czechach (41) i Węgrzech (52).
  • Toyota Motor planuje wprowadzić po 2010 roku na rynek wyłącznie samochody hybrydowe, które będą wyposażone w silniki benzy­nowo-elektryczne. W 2006 roku koncern zamierza sprzedaż 400 000 takich aut.
  • Dwie największe amerykańskie linie lotnicze: Delta Air Lines i Northwest Airlines złożyły wnioski o upadłość. Powodem jest kilkuletni kryzys panujący w sektorze lotniczym oraz ciągle rosnące ceny paliwa.
  • Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu w USA o 21,7% do 398 tys. z 327 tys. podał Departament Pracy. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wzrosła o 20 tys., czyli 0,8%, do 2,59 mln.
  • Likwidacja zniszczeń huraganu Katrina pochłonie prawdopodobnie 200 mld dolarów. Natomiast huragan będzie kosztować firmy ubezpieczeniowe 13,5 mld funtów- 25 mln dolarów. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą pokryć wynikłe straty poprzez podniesienie stawek ubezpieczeń.
  • Już 126 krajów zaoferowało pomoc ofiarom huraganu Katrina. Rząd USA wyasygnował już 60 mld USD na likwidację skutków hura­ganu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PROGNOZA GOSPODARCZA W WERSJI MIĘDZYNARODOWEGO FUNDUSZU WALUTOWEGO I NOWE INWESTYCJE GAZPROMU

Każda prognoza gospodarcza MFW jest znaczącym wydarzeniem. Tak też stało sie ostatnio z tym, że raport ten datowany na 21 września ukazał się w mediach już kilka dni wcześniej. W nim MFW przewiduje na przyszły rok wzrost gospodarczy na poziomie 4,3-4,4% (a więc nieco niżej niż wcześniej Fundusz prognozował), a na rok bieżący podtrzymuje on poprzednią prognozę na poziome 4,3%. Ten wynik jest jednak gorszy niż ubiegłorocznej prognozy (5,1%).

MFW najwyżej ceni dynamikę wzrostu USA, Indii oraz Chin. MFW tonuje spekulacje wobec zbliżającego się końca 20-letniej hossy w chińskiej gospodarce. Zdaniem ekspertów Funduszu także w przyszłym roku Chiny winny utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego na poziomie ok. 10%. Gorszą opinię ma MFW na temat Europy, która jego zdaniem w tym zakresie nie poczyni żad­nych postępów. Wzrost gospodarczy w strefie euro nie przekroczy bowiem 1%, ale będą już widoczne pierwsze efekty reform w Niemczech i we Francji.

Ekspertów zastanawia stosunkowo niski wpływ na prognozy MFW sytuacji na rynku paliw, skutków tsunami na początku roku i hura­ganu Katrina w ostatnich dniach. Szczególną uwagę analityków zwracały ostatnio szacunki strat w Nowym Orleanie. Obecnie przewi­duje się, że koszty odbudowy miasta wyniosą 200 mld USD. Natomiast straty w instalacjach naftowych (platformy i rafinerie) okaza­ły się niższe, niż pierwotnie przewidywano.

Współpraca energetycznych koncernów Rosji z ich zagranicznymi partnerami rozwija się. ConocoPhilips jest strategicznym partne­rem naftowego koncernu Łukoil, a francuski Total to strategiczny partner Gazpromu w Iranie. Teraz Gazprom zaprasza nowe firmy do wspólnej eksploatacji arktycznych złóż gazu. Na tej liście są Statoil, Norsk-Hydro, Cheveron, ConocoPhilips i Total. W ramach tego przedsięwzięcia będą eksploatowane jedne z największych złóż na świecie (3,2 bln m sześc.). Kontrolny pakiet akcji w tym no­wym przedsięwzięciu (51%) zachowa Gazprom. Gaz ten ma być sprzedawany także do USA. Partnerem w sprzedaży skroplonego gazu na tym rynku będzie amerykański koncern Sempra. Złoża te będą eksploatowane od 2010 roku. Wydobycie będzie się zwięk­szało z 22,5 mln do 67,5 mln m sześc. gazu rocznie. Rozwój eksportu na rynek USA spowoduje, że ok. 2030 roku Gazprom będzie obok Nigerii i Kataru największym dostawcą gazu do tego kraju. Koszty inwestycji szacuje się na 20 mld USD.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: