eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 34/2005 (22-28.08.2005)

Tydzień 34/2005 (22-28.08.2005)

2005-08-28 21:27

Przeczytaj także: Tydzień 33/2005 (15-21.08.2005)

  • Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA w lipcu zmalały o 4,9% m/m i jest to największy spadek od przeszło 1,5 roku ( w czerwcu zamówienia wzrosły tylko o 1,9%). Łącznie zamówienia (poza środkami transportu) w lipcu spadły o 3,2% (po wzroście w czerwcu o 3,6%. To także najgorszy wynik z 5 kwartałów. Nastąpił też wyraźny spadek wartości USD wobec euro.
  • W Japonii spadają ceny. W lipcu o 0,2% r/r, podobnie jak w czerwcu.
  • Główna stopa procentowa w USA wynosi obecnie 3,5%. Od czerwca 2004 roku Fed dziesięciokrotnie podwyższył stopy, za każdym razem o 25 punktów procentowych. Eksperci przewidują w najbliższym okresie kolejną podwyżkę stóp, o tę samą wartość.
  • W drugim kwartale wzrost gospodarczy w USA wyniósł 3,4%.
  • W lipcu o 6,7% wzrósł japoński eksport do Chin (w czerwcu wzrost ten wyniósł 2,2%).
  • Biały Dom planuje reformy emerytur (Social Security) i kodeksu podatkowego.
  • Znowu rosną ceny ropy. W Nowym Jorku wyraźnie przekroczyły 66USD i zbliżają się do rekordowego poziomu z 12 sierpnia, kiedy to cena wyniosła 67,1 USD/b.
  • Chiny będą kontynuować program reformy systemu wymiany walut zapoczątkowany przed miesiącem.
  • Kanadyjska firma PetroKazakhstan została przejęta za 4,18 mld USD przez chiński CNPC. Umowę muszą jednak zaakceptować udziałowcy kanadyjskiej firmy. Tu upatrują swoją szansę przegrani (Natural Gas Corp. i LN Mittal).
  • Lenovo to trzeci co do wielkości światowy producent komputerów po DELL i HP. W 2004 roku za 1,25 mld USD firma ta przejęła dział komputerów osobistych IBM. W zamiarach Chińczyków jest zajęcie pierwszego miejsca w tym rankingu w ciągu najbliższych 5 lat.
  • Ford Motor wkrótce ogłosi kolejny plan restrukturyzacji. W ramach tego planu koncern tylko w USA zwolni 8% załogi. Ten plan to konieczność, bo w II kwartale koncern miał straty w wysokości 1,21 mld USD.
  • Ostatecznie nie doszło do współpracy dwóch japońskich koncernów Sony i Toshiby co do nowego standardu DVD nowej generacji. Zawieszono rozmowy, bo Sony chce dalej kontynuować prace nad technologią Blu-ray, która gwarantuje zapis na płycie 25GB, a Toshiba zamierza kontynuować prace nad HD DVD-tańsze, chociaż gwarantujące tylko pojemność 15GB.
  • Mittal Steel zainwestuje w Liberii 0,9 mld USD w kopalnie, linię kolejową i port, a w zamian będzie miał 1 mld ton rudy żelaza. Umowa przewiduje współpracę w ciągu 25-30 lat.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY DEFICYT HANDLOWY MOŻE ZASZKODZIĆ GOSPODARCE AMERYKAŃSKIEJ?

Gospodarka światowa bardzo silnie zależy dziś od tego, co dzieje się w USA. Myśląc o dniu jutrzejszym globalnej gospodarki nie można jednak nie zaczynać od analizy tego, co się dzieje u tego giganta za Oceanem. Czy tego chcemy, czy nie, to właśnie tam jest dzisiaj centrum polityczne, finan­sowe, gospodarcze i naukowe świata, a wiele zjawisk i procesów gospodarczych właśnie tam ma swoją praprzyczynę. Jednak dziś wiele wypowiedzi ekspertów prognozę co do dalszego rozwoju światowej sytuacji gospodarczej uzależnia także od cen na rynku paliw płynnych. Ropa będzie też w istotny sposób wpływała na gospodarkę amerykańską, bo jest ona obecnie największym konsumentem ropy.

W czerwcu deficyt handlowy USA wzrósł o 6,1% m/m i wyniósł 58,8 mld USD (w maju był na poziomie 55,4 mld USD). Eksport nie wzrósł (eksperci twierdzą, że zaszkodził mu wzrost wartości amerykańskiej waluty), lecz wyraźnie wzrósł import. W tym miesiącu eksport wyniósł 106,8 mld USD, a import wzrósł o 2,1% i wyniósł 165,6 mld USD. Import wzrósł (bo wzrosło zapotrzebowanie na materiały i towary przemysłowe, oraz towary przeznaczone dla konsumentów), lecz import ropy tylko z krajów OPEC wzrósł o 4,6% do wartości 10,3 mld USD.

Deficyt USA w handlu produktami paliwowymi w czerwcu wzrósł do 17,8 mld USD, a wartość zaimportowanej ropy wzrosła do rekor­dowego poziomu 19,9 mld USD. To są wyniki przy średniej cenie baryłki ropy na poziomie 44 USD, chociaż wszyscy zasta­nawiają się jaki wynik będzie w sierpniu, bo jak wiadomo ceny ropy były już na poziomie 66 USD/b.

Poważnym problemem USA jest bilans wymiany handlowej z Chinami. W czerwcu deficyt wzrósł do 17,6 mld USD, a war­tość importu z Chin wyniosła 21 mld USD i są to również rekordowe liczby. Podobny rekord osiągnął deficyt USA z krajami NAF­TA-Kanada i Meksykiem.

Sumaryczny amerykański deficyt handlowy za 6 miesięcy jest też rekordowy i wyniósł ok. 343 mld USD ( w tym samym okresie 2004 roku był na poziomie ok. 291 mld USD).

Co dalej?

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: