eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a rynek gazu

Polacy a rynek gazu

2014-05-08 12:51

Przeczytaj także: Polscy konsumenci a rynek gazu


Polski gaz tak, ale tani

– Co ciekawe, Polacy nie są skłonni zapłacić więcej za gaz, jeśli pochodziłby on ze źródła krajowego –wyjaśnia Łukasz Czekała z OptimalEnergy.pl. – Świadczy to o tym, że głównym kryterium wyboru sprzedawcy gazu jest jego cena, a nie pochodzenie. Mimo wszystko nie powinno to być zaskakujące, bo dla wielu osób koszty gazu, szczególnie gdy służy on do ogrzewania domu, są tak wysokie, że na pierwszy plan wysuwa się interes finansowy. Zaledwie 21% badanych byłoby gotowych zapłacić więcej za polski gaz, ale tylko o 20%. Zatem z jednej strony Polacy wiedzą, jak ważna jest samowystarczalność energetyczna kraju, ale jeśli sami mieliby działać na jej rzecz, co wiązałoby się
z dodatkowymi nakładami finansowymi, nie są temu przychylni.

Kolejnym kontrowersyjnym wnioskiem wynikającym z badania jest fakt, że połowa badanych nie wie o możliwości zmiany sprzedawcy gazu. Świadomość takiej ewentualności ma jedynie 37% Polaków, a zaledwie 16% to planuje. Tymczasem, 17% wie o alternatywie, ale mimo to nie zamierza z niej skorzystać. Ponadto, 13% badanych jest przekonanych, że w Polsce nie można w ogóle zmienić dostawcy gazu.

Plany na przyszłość? Informowanie!

– Przeprowadzone badanie pokazało, że społeczeństwo jest w pewnym zakresie zaznajomione z tematem rynku gazu w Polsce, jednak wciąż w społecznej świadomości funkcjonuje wiele błędnych przekonań związanych z tym zagadnieniem – dodaje Łukasz Czekała z Optimal Energy. – Uzyskane wyniki unaoczniły szczególną niewiedzę w zakresie liberalizacji sektora gazu i skutków takiego działania. Wśród odpowiedzi respondentów dominują mity na temat liberalizacji rynku gazu, choć zdarzają się też trafne wnioski, jak choćby to, że pozytywnym skutkiem liberalizacji będzie dywersyfikacja dostaw gazu do Polski.

fot. mat. prasowe

Zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego

72 % z nas uważa, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego leży w gestii instytucji rządowych


– Badanie Optimal Energy pokazuje ważne zjawiska jeśli chodzi o postrzeganie liberalizacji sektora gazowego w Polsce przez społeczeństwo – podsumowuje Wojciech Jakóbik z Biznes Alert. – Polacy mają jednak generalną świadomość, że to od mądrej polityki rządu zależy w głównej mierze bezpieczeństwo energetyczne w sektorze gazowym (72% ankietowanych). Miejmy zatem nadzieję, że Warszawa będzie na bieżąco koordynować liberalizację rynku gazu ziemnego tak, aby odbyła się ona z korzyścią dla klientów oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa.

fot. mat. prasowe

Wpływ sytuacji geopolitycznej na dostawy gazu

63% z nas obawia się, że sytuacja geopolityczna może mieć wpływ na dostawy gazu


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: