eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 17/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 17/2014

2014-04-27 13:28

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 16/2014

  • Mniejsza konsumpcja gospodarstw domowych, ograniczona akcja kredytowa, zła sytuacja w strefie euro spowodowały, że w 2013 r. w państwach naszego regionu odnotowano rekordową liczbę bankructw. Według firmy Coface ubezpieczającej należności liczba upadłości w Bułgarii, Rumunii, Czechach, Polsce, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Estonii oraz na Słowacji, Łotwie i Litwie osiągnęła w 2013 roku prawie 70 tys. (wzrost o 5 proc. r/r). Najmniej dotknięte niewypłacalnością okazały się sektory IT, edukacyjny oraz związany z opieką zdrowotną, natomiast najbardziej narażone na bankructwo były: budownictwo, sprzedaż hurtowa oraz handel detaliczny.
  • W Rosji nastąpiła podwyżka stóp procentowych. W ocenie analityków jest to konsekwencja kryzysu na Ukrainie, a więc groźba sankcji wobec rosyjskiej gospodarki i osłabienie kursu rubla. Główna stopa procentowa w Rosji została podwyższona o 50 pkt. bazowych do 7,5 proc.
  • We Włoszech w najbliższych latach zostanie zamkniętych 1500 filii wielkich banków i nieznana jeszcze liczba mniejszych instytucji finansowych. Główna przyczyna tych zmian to przeniesienie dużej części operacji do internetu. Największe banki europejskie zwolniły w ubiegłym roku 3,5 proc. swego personelu.
  • Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła, po raz pierwszy od ponad pięciu lat rating Rosji z poziomu BBB do poziomu BBB minus, tłumacząc swą decyzję rosnącym napięciem pomiędzy Moskwą a Kijowem. Agencja zachowała negatywną perspektywę ratingu Rosji, obniżoną w marcu ze stabilnej z powodu zagrożenia sankcjami Zachodu. Zaniepokojeni zagraniczni inwestorzy wycofali w pierwszym kwartale 2014 roku z Rosji około 70 mld USD (więcej niż w całym roku 2013). Według Banku Światowego w całym 2014 roku inwestorzy mogą wycofać łącznie 150 mld USD. Według agencji S&P gospodarka rosyjska w 2013 roku zwolniła tempo wzrostu do 1,3 procent, "najniżej od 1999 roku". "Jeśli napięcia geopolityczne w 2014 roku nie zmniejszą się, istnieje poważne zagrożenie, że wzrost gospodarczy spadnie poniżej 1 proc."
  • Rosyjski Gazprom wystawił ukraińskiemu Naftohazowi rachunek na sumę 11,388 mld USD za nieodebranie zakontraktowanego gazu w 2013 roku zgodnie z zasadą "take-or-pay" (bierz albo płać), co wynika z obowiązującego kontraktu. Zgodnie z kontraktem Naftohaz powinien był odebrać 41,6 mld metrów sześciennych gazu, a odebrał jedynie 12,9 mld. Jak wiadomo wcześniej Gazprom zażądał od Ukrainy za niezapłacone rachunki za dostawy gazu w tym i ubiegłym roku ponad 2,2 miliarda USD.
  • Na lądowych koncesjach w Wielkiej Brytanii, jest do wykonania 4000 odwiertów horyzontalnych w ciągu najbliższych 18 lat potrzebne będą nakłady inwestycyjne rzędu 33 mld funtów. Powstanie też ok. 64 tys. miejsc pracy. Należąca do polskiego koncernu PKN Orlen litewska spółka Orlen Lietuva w Możejkach, musi zapłacić ok. 3 mln euro kary za zanieczyszczanie środowiska.
  • Premier D. Tusk spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Francoise Hollande'm i obaj uznali za uzasadnioną koncepcję wspólnych zakupów surowców energetycznych w ramach projektu europejskiej unii energetycznej. Polska i Francja w pełni porozumiały się ws. projektu europejskiej unii energetycznej. Rozmawiał też w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.
  • Budowa bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream ma ruszyć w czerwcu harmonogram prac będzie utrzymany, a szef koncernu naftowego Łukoil Wagit Alekpierow zapowiedział w Sofii rozszerzenie inwestycji w Bułgarii. Staje się tak mimo, że Komisja Europejska zamroziła negocjacje z Rosją w sprawie Gazociągu Południowego (South Stream), a Parlament Europejski uważa, że nie należy budować tego gazociągu. Sofia i Moskwa mają po 50 proc. udziałów w spółce. Do rosyjskiego koncernu Łukoil należy największy na Bałkanach i jedyny w Bułgarii kombinat petrochemiczny. Realizacja budowy nowego zakładu przeróbki ropy, wartości 1,5 mld euro, idzie zgodnie z planem i zostanie zakończona na początku 2015 r. Łukoil zapowiedział rozszerzenie tej inwestycji.
  • Na wschodzie Ukrainy rozpoczęły się strajki górników. Żądają oni podwyżki pensji, a także udostępnienia przez kierownictwo autobusów dla udziału w separatystycznych mityngach. Strajkują górnicy w 5 kopalniach należących do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLACY! JAK WY TO ROBICIE?

Można spotkać się z powiedzeniem: jak cię widzą, tak cię piszą. Ja skorygowałbym to powiedzenie: jak cię widzą tak cię cenią! Nie wiem jak na to zareagują nasi czytelnicy, ale postanowiliśmy zacytować fragment artykułu z jednej z francuskich gazet. W nim znajdziesz zdziwienie, pochwałę, a może nawet uznanie, ale też zaskoczenie, zdziwienie i krytykę...

Polska!

Oto znajdujemy się w świecie absurdu...

Kraj, w którym co piąty mieszkaniec stracił życie w czasie drugiej wojny światowej, którego 1/5 narodu żyje poza granicami kraju i w którym co 3 mieszkaniec ma 20 lat.

Kraj, który ma dwa razy więcej studentów niż Francja, a inżynier zarabia tu mniej niż przeciętny robotnik.

Kraj, gdzie człowiek wydaje dwa razy więcej niż zarabia, gdzie przeciętna pensja nie przekracza ceny (!) trzech par dobrych butów, gdzie jednocześnie nie ma biedy a obcy kapitał się pcha drzwiami i oknami.

Kraj, w którym cena samochodu równa się trzyletnim zarobkom, a mimo to trudno znaleźć miejsce na parkingu.

Kraj, w którym rządzą byli socjaliści, a w którym święta kościelne są dniami wolnymi od pracy (!)

Cudzoziemiec musi zrezygnować tu z jakiejkolwiek logiki, jeśli nie chce stracić gruntu pod nogami.

Dziwny kraj, w którym z kelnerem można porozmawiać po angielsku, z kucharzem po francusku, ekspedientem po niemiecku a ministrem lub jakimkolwiek urzędnikiem państwowym tylko za pośrednictwem tłumacza.

Polacy..! Jak wy to robicie..?"

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: