eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 18/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 18/2014

2014-05-03 21:36

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 17/2014

  • Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił w środę skargę Wielkiej Brytanii przeciwko planom wprowadzenia przez 11 państw UE podatku od transakcji finansowych (FTT). Według sędziów w Luksemburgu plany te są zgodne z prawem. Wielka Brytania zapowiada dalszą ochronę swoich interesów. Wprowadzenie takiego podatku zapowiedziały Francja, Niemcy, Grecja, Austria, Słowenia, Belgia, Portugalia, Włochy, Hiszpania, Estonia i Słowacja. Celem FTT ma być zapewnienie, by banki i inne instytucje finansowe miały udział w ponoszeniu kosztów kryzysu finansowego, do którego się przyczyniły.
  • Według Eurostat-u stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,8% w marcu, co oznacza, że nie zmieniła się od listopada ub.r. W całej Unii Europejskiej (UE) wskaźnik ten wyniósł w marcu br. 10,5% wobec 10,5% w poprzednim miesiącu.
  • Zgromadzenie Narodowe (izba niższa francuskiego parlamentu) zatwierdziło program oszczędności w wydatkach publicznych na poziomie 50 mld euro. Przyjęty plan przewiduje, że w latach 2015-2017 państwo zaoszczędzi 18 mld euro, samorządy regionalne - 11 mld euro, a 21 mld euro zostanie zaoszczędzone na osłonach społecznych. Dzięki temu deficyt budżetowy Francji ma zejść do wymaganego w UE poziomu 3 proc. PKB.
  • Według Federalnego Urzędu Pracy stopa bezrobocia w Niemczech w kwietniu po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 6,7 proc. wobec 6,7 proc. w marcu.
  • Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w I kw. 2014 r. o 0,8 proc. kw/kw, a w ujęciu r/r brytyjski PKB wzrósł o 3,1 proc.
  • Hiszpański rząd przyjął Program Stabilizacji na najbliższe 4 lata. Zakłada on, że do grudnia 2015 roku zostanie stworzonych 600 tys. miejsc pracy. Rząd przewiduje wzrost gospodarczy w tym roku na poziomie 1,2 proc. PKB, a w przyszłym roku ma wynieść 1,8 procent. Deficyt budżetowy ma wynieść 5,5 proc. PKB w 2014 r., a pod koniec 2015 roku - 4,2 proc. PKB. Oznacza to, że w ciągu najbliższych dwóch lat oszczędności budżetowe wyniosą 25 mld euro.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał plan pomocy dla Ukrainy w wysokości 17 mld USD, przy czym pierwsza ma wynieść 3,2 mld dolarów i ma być wypłacona niezwłocznie. Poinformował też, że zostanie on zrewidowany w przypadku utraty przez władze w Kijowie wschodu kraju. Według MFW wschodnie obwody (doniecki, ługański i charkowski) reprezentują razem ponad 21 proc. ukraińskiego PKB i 30 proc. produkcji przemysłowej kraju. Uruchomienie każdej kolejnej transzy będzie uzależnione od oceny stanu ukraińskiej gospodarki dokonywanej co dwa miesiące.
  • Brytyjski koncern paliwowy BP zapowiedział, że planuje pozostać długoterminowym inwestorem na terenie Rosji, zamierza dalej inwestować w rosyjską firmę Rosnieft, choć jej szef znalazł się na amerykańskiej liście osób objętych sankcjami. BP posiada ok. 20 proc. udziałów w tym koncernie naftowym. Ropa naftowa z Rosji stanowi około 25 procent całości wydobycia koncernu BP. Firma kupuje tam także duże ilości gazu ziemnego.
  • Niemiecki Siemens złożył ofertę przejęcia francuskiego koncernu przemysłowego Alstom. Siemens chce przekazać Alstomowi swą branżę kolejową (w tym budowę szybkich pociągów ICE i lokomotyw) a w zamian chce przejąć od francuskiego koncernu jego branżę energetyczną (elektrownie, odnawialne źródła energii, linie przesyłowe). Wartość interesujących Siemensa części Alstomu szacuje się na 10-11 miliardów euro. Zainteresowany przejęciem Alstomu jest również General Electric.
  • Ministerstwo skarbu (finansów) USA ogłosiło w poniedziałek na swojej stronie internetowej listę 17 firm rosyjskich i siedmiu Rosjan objętych nowymi sankcjami. Wśród tych osób jest Igor Sieczyn, szef Rosnieftu. Administracja amerykańska poinformowała, że dotyczą one zakazu wizowego i zamrożenia aktywów.
  • Gazprom podpisał z austriackim koncernem OMV memorandum ws. budowy austriackiego odcinka gazociągu South Stream, który ma dostarczać rosyjski gaz Europie Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Dokument podpisał prezes Gazpromu Aleksiej Miller z prezesem OMV Gerhardem Roissem. Austriacki odcinek gazociągu, który będzie mieć przepustowość do 32 mld m sześc. gazu rocznie. Gazociąg będzie miał swój punkt końcowy w austriackim hubie gazowym Baumgarten. Ten fragment South Streem-u ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Pierwsze dostawy gazu są oczekiwane w 2017 r., a pełne uruchomienie austriackiego odcinka gazociągu planowane jest na styczeń 2018 roku.
  • W dalszym ciągu w związku z kryzysem na Ukrainie zablokowane są rozmowy między rosyjskim rządem a KE ws. zmian umów w sprawie realizacji South Streem-u. South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI. Umowy międzyrządowe dotyczące gazociągu South Stream podpisało z Rosją sześć krajów Unii: Bułgaria, Węgry, Słowenia, Grecja, Chorwacja i Austria. W grudniu ub.r. Komisja Europejska zaleciła renegocjację tych porozumień, bo są one sprzeczne z trzecim pakietem energetycznym UE. Umowy te - w opinii KE - dają nadmierne prawa Gazpromowi, jak np. zarządzanie gazociągiem, wyłączny do niego dostęp, czy ustalanie taryf przesyłowych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

UKRAINA OTRZYMA OD MFW 17,1 MLD USD NA DWULETNI PROGRAM POMOCOWY. CZY TO WYSTARCZY I CO BĘDZIE DALEJ?...

Świat zachodni opowiedział się po stronie Ukrainy, a ponieważ kraj ten jest w krytycznej sytuacji, więc dziwnego, że MFW W trybie pilnym rozpatrzył ukraiński wniosek o finansową pomoc. Fundusz przyznał ukraińskiemu rządowi kredyt w wysokości 17,1 mld USD na sfinansowanie dwuletniego programu. Pieniądze Ukraina będzie otrzymywała ratami, a pierwsza rata wyniesie 3,2 mld USD i ma być przekazana rządowi w Kijowie natychmiast. Pozwoli to na uregulowanie bieżących zobowiązań, przy czym 2 mld USD ma wesprzeć budżet i w ten sposób Ukraina uniknie niewypłacalności...

Kredyty z MFW nie są bezwarunkowe. Rząd ukraiński zobowiązał się do wprowadzenia reform. Program zmian na Ukrainie będzie bolesny dla ukraińskiego społeczeństwa i nie będzie on łatwy do wprowadzenia. MFW postawił jako jeden z głównych warunków wprowadzenie działań stabilizujących finanse publiczne, w tym: podwyżkę podatków, zamrożenie płacy minimalnej oraz podwyżkę cen energii (w tym gazu).

Przyjęcie przez Kijów warunków, jakie narzucił MFW otwiera możliwość dalszych rozmów z kolejnymi partnerami, a dot. uruchomienia pomocy z innych źródeł (szacowanej już dziś na 15 mld USD), a mają to być między innymi kredyty z Banku Światowego, UE, Japonii, Kanady oraz USA.

Decyzja o udzieleniu Ukrainie pomocy finansowej jest niewątpliwie obarczona dużym ryzykiem geopolitycznym i realizacyjnym.Dlatego MFW określił też tryb udostępniania kolejnych rat pomocy. Rządzący będą dyscyplinowani tym, że każda kolejna transza będzie uruchamiana po ocenie dwumiesięcznego okresu.

Warto tu także dodać, że w trakcie niedawnej, londyńskiej konferencji podjęto decyzję o udzieleniu międzynarodowej pomocy Ukrainie w odzyskaniu aktywów, które zostały przejęte niezgodnie z prawem, przez członków poprzedniej ekipy rządzącą krajem.

MFW przyznając pomoc finansową równocześnie poinformował, że plan pomocy zostanie zrewidowany w przypadku utraty przez rząd wschodu kraju. Wynika to stąd, że w tych regionach jest skupiony poważny potencjał gospodarczy i od nich będą zależały wpływy do budżetu i zdolność Ukrainy tak do realizacji przemian polityczno-gospodarczych, jak i realne możliwości spłaty kredytów. Z mapy gospodarczej Ukrainy wynika, że dziś wschodnie regiony (doniecki, ługański i charkowski) stanowią ponad 21 proc. ukraińskiego PKB i 30 proc. produkcji przemysłowej kraju.

Prognozy dotyczące zmian w sytuacji politycznej i gospodarczej nie są optymistyczne. Ukraina straciła Krym (wygląda na to, że bezpowrotnie), ma zbrojną rewoltę we wschodnich regionach kraju, a teraz musi wprowadzić społecznie bolesne reformy. Trudno więc będzie skupić społeczeństwo wobec wspólnego programu przemian i uzyskać poparcie dla niego. Bazą jest obecny stan gospodarki i sytuacji politycznej. Rząd w Kijowie ocenia, że w tym roku PKB obniży się o ok. 3 proc. i ta prognoza dla analityków wydaje się być optymistyczna, biorąc pod uwagę chaos polityczny i spodziewaną reakcję społeczną na obniżkę poziomu życia w wyniku wprowadzonych reform.

Prognozowanie rozwoju nawet w najbliższych miesiącach nie jest łatwe. Ukraina ma też na widoku kolejny etap konfliktu gazowego z Rosją. Według Gazpromu strona ukraińska powinna zapłacić 3,9 mld USD do 7 maja lub 4,9 mld USD do końca maja. Jeśli tak się nie stanie, możliwe jest wstrzymanie dostaw dla Ukrainy, co z pewnością spowoduje "podbieranie" gazu przez ukraiński Naftohaz i kolejny konflikt. Obecnie cena gazu dla Ukrainy wynosi 485,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych i jest to najwyższa stawka za gaz dla któregokolwiek z klientów Gazpromu. Warto tu dodać, że Gazprom dostarcza gaz do krajów Unii Europejskiej po średniej cenie ok. 370 USD za 1000 metrów sześciennych...

Henryk S. TUSZYŃSKI, Grupa Doradcza CGKL sp. z o.o.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: