eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 17/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 17/2014

2014-04-27 13:25

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 16/2014

  • Rosja zdecydowała o wzmocnieniu obecności wojskowej w Arktyce. Rosyjscy żołnierze mają chronić instalacje służące eksploatacji podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w tamtych rejonach...
  • Rosja poinformowała, że zamierza zaskarżyć do WTO sankcje podjęte przez Stany Zjednoczone w związku z konfliktem na Ukrainie. Jak wiadomo USA nałożyły sankcje na cztery banki rosyjskie: Rossija, filię Rossii - Sobinbank oraz SMP Bank i Inwestkapitałbank. Bank Rossija z Petersburga obsługuje wielu ludzi ze szczytów rosyjskiej władzy. sankcjami w postaci zamrożenia aktywów i/lub zakazu wizowego wobec ok. 30 Rosjan, w tym wysokiej rangi urzędników i osób z najbliższego kręgu prezydenta Putina, a także kilku oligarchów związanych z Kremlem. W odpowiedzi prezydent B. Obama zarzuca Rosji, że nie przestrzega porozumienia zawartego w Genewie w celu rozładowania kryzysu na Ukrainie i zagroził nowymi sankcjami, które uderzą w rosyjską gospodarkę.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozważa decyzję w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy finansowej. Mówi się o linii kredytowej w wysokości 14-18 mld USD w ciągu dwóch lat. W najbliższych dniach ma to zaaprobować Rada Wykonawcza MFW, a decyzja będzie ogłoszona przed końcem kwietnia br. Pełny program pomocy dla Ukrainy ma wynieść nawet 27 mld USD.
  • Coraz bardziej realny jest projekt budowy gazociąg, który połączy Wschodnią Syberię z Oceanem Spokojnym na dystansie 3,5 tys. km. Będzie transportował ok. 60 mld m sześc. Gazociąg pod nazwą "Siła Syberii" będzie doprowadzał gaz do wybrzeża Pacyfiku w okolicy Władywostoku (gdzie będzie terminal morski LNG), a jego odgałęzienie będzie skierowane na południe do Chin. Chińczycy mają otrzymywać rocznie 38 mld metrów sześc. gazu.
  • Ukraina ma problem z obsługą finansową kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu. Negocjuje kredyty z międzynarodowymi instytucjami finansowymi (w tym z MFW). Poszukuje też rozwiązania problemu alternatywnych dostaw gazu, bo Gazprom wycofał się z wcześniejszych rabatów i cena dostaw uległa niemal podwojeniu. Teraz dyskutuje o możliwości zwrotnych dostaw przez niewielki gazociąg Vojany-Użhorod. Bez zgody Moskwy nie jest możliwy rewers rurociągiem tranzytowym w jednym z czterech głównych międzynarodowych rurociągów gazowych, którymi przesyłany jest rosyjski gaz. Ukraina ma też możliwość zwrotnego przepływu mniejszych ilości gazu z Polski i Węgier, a także z Rumunii. Nawet gdyby te rozmowy zostały doprowadzone do pozytywnego finału, to dostawy te nie wystarczą na zaspokojenie potrzeb Ukrainy w okresie zimowym.
  • Podczas zaplanowanej na maj wizyty prezydenta Władimira Putina w Pekinie ma zostać podpisany kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Chin. Uzgodniono cenę na poziomie ok. 360 USD za 1 tys. m. sześc. Prawdopodobnie uzgodnione też będą warunki udziału kapitałowego Chin w budowie gazociągu "Siła Rosji". Mówi się o kwocie rzędu 25 mld dolarów.
  • Firmy Apple, Google, Adobe oraz Intel zostały oskarżone o to, że uczestniczyły w zmowie, której celem było ograniczenie wysokości pensji pracowników i nie będą podkupywać sobie wzajemnie specjalistów. Pozew złożony został w imieniu 64 tysięcy pracowników tych firm. Poinformowano jednak, że zawarto ugodę i Apple, Google, Adobe oraz Intel zapłacą odszkodowanie w wysokości ponad 300 mln USD.
  • General Electric prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia francuskiego producenta turbin i pociągów firmy Alstom. Szacuje się, że transakcja będzie miała wartość ok. 13 mld USD. Alstom jest znany w Europie szczególnie na rynku transportu kolejowego (produkuje pociągi TGV i dostarcza technologią sygnalizacji kolejowej).
  • W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 roku koncern sprzedał 161 samolotów; o 24 więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. Wpływy koncernu podskoczyły w I kwartale tego roku o 8 proc. do 20,47 mld USD. Boeing planuje wzrost obrotów w 2014 roku od 87,5-90,5 mld USD i dostawę od 715-725 samolotów. Byłby to nowy rekord w prawie stuletniej historii firmy. W ubiegłym roku dostarczono 648 samolotów.
  • Firma Microsoft Corp. poinformowała przejęciu działu produkcji i serwisowania telefonów komórkowych od Nokii. Dzięki przejęciu Microsoft staje się drugim na świecie producentem telefonów komórkowych z 14 proc. udziałem w rynku. Kontrakt obejmie także udzielenie nabywcy 10-letniej licencji na firmowe patenty. Sprzedany dział w pewnym momencie zapewniał Finlandii 4 proc. PKB i znacznie przyczynił się do awansowania kraju na pozycję jednego ze światowych liderów w sferze wysoko zaawansowanych technologii.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O PRZYSZŁOŚCI INTERNETU czyli KONFERENCJA NetMundial w SAO PAULO

Przyszłość internetu była omawiana w trakcie Międzynarodowej konferencji NetMundial w Sao Paulo. Po jej zakończeniu Uczestnicy wyrażali przekonanie , że udało się im obronić "otwarty model internetu", a kwestie praw obywatelskich przenieść także do sieci...

Zapoznając się z komentarzami z tej konferencji mam wrażenie, że na sali obrad panował duch milionów użytkowników internetu, którzy masowo przeciwstawili się politykom forsującym ACTA. Na przebieg konferencji duży wpływ miało też ujawnienie przez Edwarda Snowdena informacji o inwigilacji prowadzonej na masową skalę przez amerykańską agencję wywiadowczą NSA...

A teraz kilka szczegółów...

Geneza NetMundial w Sao Paulo

Nie ulega wątpliwości, że na zorganizowanie konferencji duży wpływ miało ujawnienie przez Edwarda Snowdena informacji o inwigilacji prowadzonej na masową skalę przez amerykańską agencję wywiadowczą NSA. Jego informacje zostały w dużym stopniu zweryfikowane i potwierdzone przez służby specjalne kilku krajów, które zdobyły dowody na inwigilowanie czołowych polityków, jak i firm. Potwierdziły się też informacje o zbieraniu i magazynowaniu informacji przesyłanych przez internet. Nic więc dziwnego, że w trakcie obrad zderzały się problemy techniczne i polityczne. Przed konferencją postawiono więc zadanie wyznaczenia kierunku rozwoju internetu i tzw. mapy drogowej ewolucji zarządzania Internetem w dającej się przewidzieć perspektywie.

NetMundial - sukces organizacyjny

W Sao Paulo w dniach 23-24 kwietnia spotkali się przedstawiciele rządów, organizacji pozarządowych, organizacji międzynarodowych i biznesu. W obradach uczestniczyło 850 osób, a wśród nich byli m.in. komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, minister spraw zagranicznych Szwecji C. Bildt, francuska minister odpowiedzialna za gospodarkę elektroniczną A. Lemaire, a także przedstawiciele władz USA, Niemiec, Chin, Rosji, Kanady, Korei Południowej i Australii. Polskę reprezentował minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

NetMundial - sukces programowy

Konferencja zakończyła się przyjęciem wspólnego dokumentu, który będzie miał wpływ na rozwój globalnego internetu. Obserwatorzy tego spotkania dostrzegają w tym dokumencie trzy bardzo ważne, fundamentalne hasła, na który ma opierać się ta dziś główna technologia komunikacji społecznej, a więc: wolność słowa, prywatność i dostępność w sieci. Polska delegacja w dużym stopniu przyczyniła się do usunięcia z końcowego dokumentu zapisu dotyczącego zezwolenia na prowadzenie masowej inwigilacji w sieci...

NetMundial - sukces merytoryczny i kilka szczegółów

Wiodącym tematem konferencji był problem przyszłości zarządzania internetem w wymiarze światowym. Uczestnicy mówili o zjawisku globalnym, jakim stał się internet i zakończyli konferencję w przekonaniu, że uzgodnili wspólny plan działań na rzecz obrony "otwartego internetu". Konferencja zakończyła się przyjęciem porozumienia ws. przyszłości internetu. Dokument przyjęli uczestnicy za wyjątkiem Chin, Rosji i Iranu. Kraje te są bowiem zainteresowane wzmocnieniu roli rządów w zarządzaniu internetem, zaś Indie zapowiedziały, że skonsultują go najpierw z interesariuszami w swoim kraju.

Jeśli chodzi o inne konkrety warto zwrócić uwagę na to, że ustalono terminy na usprawnienie "Internet Governance Forum", a także zdecydowano o przekazaniu nadzoru nad realizowaniem funkcji IANA wspólnocie wielostronnej. Zadania te mają być zakończone w 2015 roku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: