eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Powierzchnie biurowe 2013: Warszawa, Budapeszt, Bukareszt, Praga

Powierzchnie biurowe 2013: Warszawa, Budapeszt, Bukareszt, Praga

2014-04-25 10:08

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Krakowie


Natomiast w Budapeszcie odnotowano najwięcej transakcji ekspansji, w ramach których najemcy powiększyli wynajmowaną powierzchnię biurową o ok. 66 000 mkw.

W 2013 r. przedłużenia umów najmu, na które przypadło 37% łącznego popytu w Europie Środkowej, stanowiły największy odsetek wszystkich rodzajów transakcji. Na drugim miejscu znalazły się nowe transakcje, których udział w popycie wyniósł 33%. Z kolei umowy przednajmu i ekspansje stanowiły odpowiednio 14% i 10%. Najmniej zostało zawartych transakcji w budynkach realizowanych na potrzeby własne – tylko 4%.

fot. mat. prasowe

Średnia roczna absorpcja i popyt na powierzchnie biurowe - Europa Śr.

W 2013 r. średni roczny poziom absorpcji wzrósł nieznacznie pomimo rosnącej aktywności najemców w Europie Środkowej w ostatnich trzech latach.


Czynsze

Najwyższe czynsze w Centralnych Obszarach Biznesu (COB) we wszystkich czterech stolicach pozostały stabilne w 2013 r., z wyjątkiem Warszawy oraz Pragi, gdzie nieznacznie spadły i wynoszą obecnie odpowiednio 25,00 EUR/mkw./miesiąc i 20,25 EUR/mkw./miesiąc. Najwyższe czynsze w budapeszteńskim COB utrzymują się na stałym poziomie 21 EUR/mkw./miesiąc od 2010 r., a czynsze wywoławcze w Bratysławie nie zmieniły się od końca 2012 r. i wynoszą 15 EUR/mkw./miesiąc.

Czynsze w COB na wielu rynkach zachodnioeuropejskich są znacznie wyższe i rosną w porównaniu z Europą Środkową, gdzie w 2013 r. znajdowały się pod wyraźną presją. Pod koniec ubiegłego roku najwyższe czynsze w londyńskiej dzielnicy West End wzrosły do 85 EUR/mkw./miesiąc, a w COB w Monachium wzrosły do 32 EUR/mkw./miesiąc. Natomiast w paryskim COB czynsze nieznacznie spadły pod koniec 2013 r. do 56 EUR/mkw./miesiąc.

Pustostany

W pierwszej połowie 2013 r. wskaźnik pustostanów w Europie Środkowej wyniósł 14,1% i był najwyższy od pięciu lat, pod koniec roku wzrósł o kilka punktów bazowych do 14,3%. Prognozuje się dalszy wzrost pustostanów w wyniku oddawania do użytku nowej powierzchni spekulacyjnej. Najniższy w regionie wskaźnik pustostanów odnotowano w Warszawie (11,7%), następnie w Pradze (13,2%), Bratysławie (15,2%) i Budapeszcie (18,4%). W porównaniu z innymi miastami wolumen niewynajętej powierzchni w Budapeszcie może wydawać się duży, ale znacząco się zmniejszył z wysokiego poziomu 21% w trzecim kwartale 2012 r. i w bieżącym roku może jeszcze bardziej zmaleć.

Absorpcja

W 2013 r. średni roczny poziom absorpcji wzrósł nieznacznie pomimo rosnącej aktywności najemców w Europie Środkowej w ostatnich trzech latach. Bardzo duży udział w strukturze popytu umów przedłużanych i renegocjowanych nadal świadczy o kluczowym znaczeniu strategii konsolidacyjnych w regionie, w którym działania oszczędnościowe w dalszym ciągu hamują silniejszy wzrost absorpcji. Jednak zapoczątkowany w 2013 r. trend ekspansji najemców może się utrzymać, co z kolei powinno przełożyć się na wzrost wskaźnika absorpcji w najbliższej przyszłości.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: