eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Polski grafen idzie do wojska

Polski grafen idzie do wojska

2014-04-07 19:06

Polski grafen idzie do wojska

Grafen © arsdigital - Fotolia.com

W skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wejdzie Nano Carbon, spółka zajmująca się badaniami nad grafenem i produkcją tego materiału. Agencja Rozwoju Przemysłu, w ramach konsolidacji sektora obronnego, przekaże do nowo tworzonego holdingu swój pakiet udziałów w spółce Nano Carbon.

Przeczytaj także: Rosną wydatki na wojsko

W ramach konsolidacji polskiego przemysłu obronnego zaplanowanej przez resort skarbu, do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma w pierwszym etapie wejść 11 spółek z grupy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych, Huta Stalowa Wola, Centrum Techniki Morskiej i spółki z portfela Agencji Rozwoju Przemysłu - w tym Nano Carbon oraz stocznie, w których ARP ma udziały. Później do PHZ mają wejść firmy należące do Polskiego Holdingu Obronnego.

Nano Carbon Sp. z o.o. została utworzona w listopadzie 2011 roku przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Spółka ta ma opracowywać technologie związane z grafenem, które można sprzedawać w formie produktów końcowych, licencji lub też produktów pośrednich. Nano Carbon ma dwóch właścicieli: KGHM TFI S.A. ma 49 procent udziałów w spółce, a pozostałe 51 procent posiada Agencja Rozwoju Przemysłu.

Grafen jest dwuwymiarową warstwą atomów węgla o grubości jednego atomu, o sześciokątnym ułożeniu atomów, w „plaster miodu”.

Jak podaje Nano Carbon, unikalność grafenu polega na łączeniu w jednym materiale wielu ważnych z punktu widzenia zaawansowanych technologii właściwości, co nie zdarza się w dotychczas znanych materiałach. Grafen charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, elastycznością, wysokim przewodnictwem cieplnym i elektrycznym. Jest także przezroczysty w pełnym zakresie fal elektromagnetycznych i nieprzepuszczalny dla niemal wszystkich substancji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: