eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › NIK: dotacje w "zbrojeniówce" wydawane niezgodnie z przeznaczeniem

NIK: dotacje w "zbrojeniówce" wydawane niezgodnie z przeznaczeniem

2014-11-26 23:11

NIK: dotacje w "zbrojeniówce" wydawane niezgodnie z przeznaczeniem

NIK: polska zbrojeniówka wydaje państwowe dotacje niezgodnie z przeznaczeniem © whitelook - Fotolia.com

Projekty badawcze realizowane przez Polski Holding Obronny mogą przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, jednak ich część nie ma rekomendacji MON, co zmniejsza szansę na wykorzystanie przez wojsko - stwierdziła Najwyższa Kontroli. Według Izby, Holding wydawał też pieniądze ze wsparcia udzielonego przez resort skarbu niezgodnie z ich przeznaczeniem, czyli np. na odprawy dla pracowników albo na uregulowanie podatków.

Przeczytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa nabiera realnych kształtów

Polski Holding Obronny otrzymał w latach 2011 - 2013 z ministerstwa Skarbu Państwa 378,5 mln zł na wsparcie (niebędące pomocą publiczną) projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, mających na celu zaoferowanie polskiej armii nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła jednak po szczegółowym zbadaniu 10 projektów w 5 spółkach należących do Holdingu, że w trakcie realizacji wystąpiły nieprawidłowości zarówno po stronie MSP, jak i Holdingu.

Trzy z 15 projektów wspieranych przez MSP nie miały rekomendacji Ministra Obrony Narodowej, dotyczącej zgodności z programem modernizacji Sił Zbrojnych.

Według NIK chodzi o 39,6 mln zł, czyli 12,5 proc. całej kwoty wsparcia na projekty badawcze. Jak zaznacza Izba, brak rekomendacji MON zmniejsza szanse na wykorzystanie przez armię efektów prac, finansowanych w dużej mierze ze środków publicznych. Zdaniem NIK minister skarbu nie powinien angażować w takich przypadkach środków publicznych.

PHO nie dotrzymał terminu zakończenia prac w 2013 roku, a opóźnienia nastąpiły już w kilka miesięcy po zawarciu umowy o wsparcie. Holding nie mając środków własnych na realizację projektów opóźniał prace i lokował pieniądze ze wsparcia na rachunkach bankowych, uzyskując 6,5 mln zł z odsetek.

Zdaniem NIK, pod znakiem zapytania stoją obiecane przez PHO efekty ekonomiczne przedsięwzięć dofinansowanych przez państwo. NIK uważa jednak, że nie przekreśla to szansy na uzyskanie efektów dotyczących bezpieczeństwa państwa.

Do 2 października 2014 r. (czyli w czasie objętym kontrolą NIK) Polski Holding Obronny był grupą kapitałową obejmującą prawie 20 spółek polskiego przemysłu obronnego i największym producentem i dostawcą uzbrojenia w Polsce oraz jednym z największych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 2 października 2014r. zostało podpisane porozumienie, określające warunki przejęcia akcji i udziałów spółek z grupy kapitałowej PHO przez Polską Grupę Zbrojeniową.
Przeczytaj także: Polski grafen idzie do wojska Polski grafen idzie do wojska

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: