eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców I 2014

Plany polskich pracodawców I 2014

2014-03-05 10:43

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców XI 2013


20% gospodarczych pesymistów?

Obok badanych, którzy już obecnie są przekonani o dobrej perspektywie gospodarczej dla Polski jeszcze w tym półroczu, ponad połowa respondentów (55%) spodziewa się poprawy, jeśli nie jeszcze do końca bieżącego roku, to w kolejnych latach. Istotne jest jednak, by zauważyć, że w grupie wszystkich biorących udział w badaniu około 20% to przedstawiciele firm, którzy ogóle nie widzą możliwości poprawy sytuacji gospodarczej kraju w nadchodzących latach.

Kajetan Słonina komentuje: „Z danych widzimy, że w grupie tej znajdują się przedstawiciele bardzo różnych przedsiębiorstw - zarówno mniejszych, jak i dużych, ulokowanych we wszystkich regionach kraju, w różnym zakresie mogących podołać podwyżkom, czy zwiększeniu zatrudnienia. To, co ich łączy to przekonanie, że aby można było mówić o poprawie sytuacji gospodarczej w naszym kraju, musi nastąpić istotne zmniejszenie poziomu bezrobocia, a także wzrost poziomu przeciętnego wynagrodzenia oraz zwiększenie konsumpcji prywatnej. Jest to zatem rodzaj postawy wskazującej na to, że aby mówić o dobrej kondycji gospodarczej kraju, potrzebna jest przede wszystkim poprawa jakości życia na poziomie poszczególnych obywateli. Ufamy jednak, że poprawa wskaźników tą właśnie drogą nas prowadzi i w kolejnych edycjach badania zobaczymy zmianę i w tym obszarze.”

„Cieszy, że firmy upatrują symptomów poprawy sytuacji w gospodarce w zmniejszającej się stopie bezrobocia. Zakładamy, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu 2014 r. kształtować się będzie poniżej 13%. Osiągnięciu tego celu służyć ma przygotowana reforma urzędów pracy, która obecnie jest procedowana przez Sejm. Urzędy staną się prawdziwymi centrami pracy. Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu liczby doradców zawodowych, rozliczaniu ich z efektów pracy, a także nowym instrumentom wsparcia. Liczę, że te zmiany ułatwią osobom bezrobotnym znalezienie pracy, a pracodawcom pozwolą taniej i szybciej zdobyć dobrego pracownika.” – komentuje wyniki Małgorzata Sarzalska.

fot. mat. prasowe

Profile stanowisk, na które firmy będą poszukiwały pracowników

Firmy zapowiadające zwiększenie zatrudnienia poszukują m.in.:  techników i robotników wykwalifikowanych (częściej w branży: transportowej – 55%, budowlanej – 54% oraz w przemyśle – 53%)


„Zbliżająca się wiosna optymistycznie nastraja Polskę. Pracodawcy odcinają kupony od bezpiecznej sytuacji ekonomicznej, natomiast pracownicy cieszą się z nowych etatów. Gospodarka budzi się do życia, a kryzys odchodzi niczym zima wraz z pierwszymi promieniami słońca” – podsumowuje Sławomir Majman.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany w zakresie wynagrodzeń w nadchodzącym półroczu

Ponad dwie trzecie firm nie planuje żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń w ciągu najbliższego półrocza (68%).


Informacje o badaniu:
Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy). Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wywiady bieżącej, 21. edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 21 stycznia do 17 lutego 2014 r. Badanie realizowane przez ekspertów TNS metodą CATI (indywidualne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) zostało zainicjowane w listopadzie 2008 roku i odbywa się w cyklu kwartalnym. Od 20. edycji badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie 1000 firm (margines błędu statystycznego dla próby N=1000 wynosi 3,1%). Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: