eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Na jakim etapie znajduje się informatyzacja służby zdrowia?

Na jakim etapie znajduje się informatyzacja służby zdrowia?

2014-02-10 09:27

Na jakim etapie znajduje się informatyzacja służby zdrowia?

Na jakim etapie znajduje się informatyzacja służby zdrowia? © DragonImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

FORTINET prezentuje raport o stanie przygotowań polskich placówek medycznych do realizacji założeń projektu nowelizacji Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Na kilka miesięcy przed planowanym startem platformy P1, mającej w założeniu udostępnienie szpitalom możliwości elektronicznego raportowania zdarzeń medycznych do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, pełną lub prawie pełną gotowość do wdrożenia procesu deklaruje 41% szpitali. W badaniu sprawdzono również świadomość istoty zapewnienia bezpieczeństwa danych medycznych wśród przedstawicieli polskich jednostek służby zdrowia. W kontekście wprowadzenia pełnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej zabezpieczenie danych wrażliwych staje się bowiem jednym z priorytetów dla rodzimej służby zdrowia na progu nowej, cyfrowej ery.

Przeczytaj także: Polska służba zdrowia wprowadza systemy informatyczne

FORTINET, dostawca zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego, we współpracy z Korporacją Badawczą Pretendent, przeprowadził badania dotyczące stanu gotowości polskich szpitali do realizacji założeń projektu zmian w Ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia. Zbadał również obecny stan infrastruktury IT w szpitalach pod kątem rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania i transmisji danych.

Wprowadzenie do wyników badań

Proces elektronicznego obiegu danych medycznych ma być koordynowany za pośrednictwem „Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1)”, będącej największym oraz bazowym projektem dla całego Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia, realizowanym przez CSIOZ. Platforma – wedle opinii jej kierownictwa – ma ruszyć już w sierpniu 2014 r. i od tego czasu będzie gotowa, by przyjmować pierwsze dane od szpitali. FORTINET zbadał m.in., które z nich będą gotowe do cyfrowego prowadzenia dokumentacji wraz ze startem platformy. Sprawdził również, ile czasu zajmie placówkom medycznym przejście na uruchomienie pełnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Z badania wynika, że jedynie 10% polskich szpitali byłoby gotowych wprowadzić pełną Elektroniczną Dokumentację Medyczną w styczniu 2014 roku. Niecałe 8 miesięcy przed pierwotnym terminem wprowadzenia EDM-u dyktowanym przez Ustawę (1 sierpnia 2014), aż 46% szpitali oceniło swoje przygotowanie na „przeciętne”, a kolejne 10% jako „bardzo złe” lub „złe”.

fot. mat. prasowe

Gotowość swojej placówki medycznej do wprowadzenia elektronicznego raportowania zdarzeń medycznych

Co dziesiąta biorąca udział w badaniu placówka ocenia swoją gotowość „bardzo źle”, kolejne 5% ankietowanych twierdzi zaś, że ich stan przygotowania jest „raczej zły”.



Otoczenie prawne

28 kwietnia 2011 roku uchwalono Ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia, jednocześnie oddalając w czasie niektóre z jej zapisów. Początkowo wszystkie placówki medyczne w Polsce miały wdrożyć systemy IT umożliwiające pełną cyfryzację wszystkich wytwarzanych, przetwarzanych i transmitowanych wewnątrz i na zewnątrz danych, w tym wrażliwych informacji, takich jak np. karty chorób pacjentów, do 1 sierpnia 2014 roku (tzw. pełna Elektroniczna Dokumentacja Medyczna). Szybko okazało się jednak, że dostosowanie polskich szpitali do zapisów Ustawy w tak krótkim czasie jest nierealne. Zaczęto pracować więc nad nowelizacją dokumentu.

W październiku 2013 roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło założenia do projektu ustawy dotyczącej zmiany Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw1. Wg nich, od 1 sierpnia 2016 roku placówki medyczne będą zobligowane do raportowania tzw. zdarzeń medycznych do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Muszą one zapewnić m.in. funkcjonalność obsługi e-Recept, e-Skierowań, e-Zleceń oraz udostępnić Internetowe Konta Pacjentów. Następnie – od 1 stycznia 2017 roku – obowiązkiem elektronicznego raportowania zostaną obłożone skierowania i zlecenia na wyroby ortopedyczne, a od 1 sierpnia 2017 roku – reszta dokumentacji medycznej, w tym wyniki badań pacjentów. Założenia zmian w Ustawie zostały już poddane konsultacjom zewnętrznym, zleconym 265 podmiotom z całego kraju2. W ostatecznym kształcie projekt nowelizacji ma trafić na ręce Rady Ministrów i dalej pod obrady Sejmu RP. Nowelizacja Ustawy powinna zostać przyjęta w pierwszym kwartale 2014 roku.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: