eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Na jakim etapie znajduje się informatyzacja służby zdrowia?

Na jakim etapie znajduje się informatyzacja służby zdrowia?

2014-02-10 09:27

Przeczytaj także: Polska służba zdrowia wprowadza systemy informatyczne


Stan informatyzacji polskich szpitali na progu 2014 roku

Na kilka miesięcy przed startem pierwszego etapu informatyzacji polskiej służby zdrowia, a więc udostępnienia platformy P1 do elektronicznego raportowania zdarzeń medycznych do CSIOZ, pełną lub prawie pełną gotowość do realizacji tego procesu deklaruje 41% szpitali, natomiast ponad 40% ocenia swoje przygotowanie jako „przeciętne”. Co dziesiąta biorąca udział w badaniu placówka ocenia swoją gotowość „bardzo źle”, kolejne 5% ankietowanych twierdzi zaś, że ich stan przygotowania jest „raczej zły”. Podobnie jest z gotowością jednostek służby zdrowia do pełnego przejścia na EDM z dniem 1 sierpnia 2017 roku: 46% badanych uznało stopień przygotowania w tym zakresie jako „przeciętny”, a 42% jako „bardzo dobry” lub „dobry”, natomiast kolejne 10% oceniło to przygotowanie jako „raczej złe” lub „bardzo złe”.

fot. mat. prasowe

Etap przygotowań do wprowadzenia elektronicznego raportowania zdarzeń medycznych

Najwięcej badanych (34%) odpowiedziało, że szuka odpowiednich rozwiązań na rynku (uczestniczą w szkoleniach, konferencjach itp.).


Respondenci zostali ponadto zapytani, na jakim etapie znajduje się plan wdrożenia rozwiązań informatycznych, mających na celu wprowadzenie elektronicznego raportowania zdarzeń medycznych do CSIOZ w ich placówce medycznej. Najwięcej badanych (34%) odpowiedziało, że szuka odpowiednich rozwiązań na rynku (uczestniczą w szkoleniach, konferencjach itp.). Z kolei 25% badanych zadeklarowało, że ma trudności z pozyskiwaniem środków finansowych dla szpitala i szuka w tym zakresie pomocy. 19% badanych odpowiedziało, że szpital ma już przydzielony budżet. Pojawiały się również inne odpowiedzi, takie jak: „czekamy na wdrożenie rozwiązań”, czy „ogłosiliśmy przetarg na dostawę rozwiązań”.

W przypadku pełnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej również najczęściej wskazywano te same odpowiedzi: poszukiwanie odpowiednich rozwiązań na rynku (24%), posiadanie określonego budżetu (21%) oraz trudności w pozyskiwaniu środków finansowych (20%). Co istotne, projekty związane z podniesieniem poziomu informatyzacji wg badanych finansowane są głównie: ze środków własnych placówek (66%), ze środków unijnych (56%) oraz funduszy rządowych/samorządowych (19%).

Fakt zapewnienia przez część badanych szpitali określonego budżetu na informatyzację jest bardzo pozytywny, niemniej jednak to nieco za mało w obliczu dat wskazanych w aktach prawnych. Niefrasobliwość takiego postępowania jest tym wyraźniejsza, im lepiej widać konieczność nie tylko zainstalowania niezbędnego sprzętu, ale także przeprowadzenia właściwych szkoleń wśród personelu oraz zdobycia doświadczenia w pracy z nowym sprzętem w celu niwelacji wszelkich niedociągnięć – komentuje dr Maria Węgrzyn z Katedry Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu .

Według badania najpopularniejszymi systemami służącymi do przetwarzania danych pacjentów, wykorzystywanymi obecnie w polskich placówkach medycznych są:
  • bazy danych (wskazywane przez 80% badanych),
  • poczta e-mail (54%),
  • dostęp do sieci WAN (38%),
  • wykorzystanie WiFi (35%),
  • datacenter (26%).

Co z bezpieczeństwem danych i edukacją?

W kontekście badania gotowości polskich szpitali na wprowadzenie raportowania do CSIOZ, Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz ogólnego poziomu informatyzacji, zapytano również o bezpieczeństwo danych medycznych. Wrażliwe informacje, takie jak np. karty chorób pacjentów, mogą bowiem stać się łatwym łupem dla cyberprzestępców. Okazuje się, że tylko niewiele ponad połowa (55%) badanych określiła obecny poziom bezpieczeństwa przetwarzania i transmisji danych w ich placówce medycznej jako „raczej dobry”, z kolei 25% oceniło go „przeciętnie”. Tylko 17% badanych szpitali jest zdania, że ich zabezpieczenia są na tyle dobre, by móc oprzeć się zdecydowanej większości ataków hakerskich.

fot. mat. prasowe

Ocena obecnego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania i transmisji danych

Tylko 17% badanych szpitali jest zdania, że ich zabezpieczenia są na tyle dobre, by móc oprzeć się zdecydowanej większości ataków hakerskich.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: