eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Trendy IT 2014 w sektorze publicznym i szkolnictwie wyższym

Trendy IT 2014 w sektorze publicznym i szkolnictwie wyższym

2014-01-24 10:43

Przeczytaj także: Najważniejsze trendy na rynku IT 2014

Prognozy technologiczne w sektorze publicznym na 2014
  1. Eksplozja mobilności. 2014 przyniesie poważne szanse dla jednostek rządowych, by zacząć wykorzystać coraz bardziej powszechne urządzenia mobilne w miejscu pracy. Solidna i bezpieczna strategia dotycząca mobilności w miejscu pracy, odpowie na wszystkie potrzeby organizacji z sektora publicznego, które szukają możliwości redukcji kosztów, a jednocześnie chcą utrzymać swoje usługi. To dotyczy zwłaszcza organizacji, które zbudowane są z dużych zespołów, jak służby ratownicze, samorząd. Możliwości poprawy efektywności dzięki wykorzystaniu urządzeń mobilnych są imponujące, od przekształceń w sektorze zdrowia, aż do sił policyjnych, by zapewnić lepszą opiekę i bezpieczeństwo. Mobilność nie tylko zwiększy efektywność, pozwoli również zebrać wartościowe dane, skonsolidowane i wpływające na cele planowania oraz wspierające krajową politykę dostępności danych.
  2. Cyfrowa Polska. Intuicyjne i markowe platformy technologiczne wspomagające współpracę z obywatelami będą coraz bardziej popularne. Organizacje publiczne muszą przyjąć bardziej proaktywną postawę w stosunku do markowych technologii, dostarczając spersonalizowane informacje, których potrzebują obywatele, by współpracować z państwem.
  3. Elastyna w technologii. Coraz częściej oczekuje się od zespołów projektowych z sektora publicznego, że dostarczą dowodów na znaczący zwrot z inwestycji w IT. Dodatkowo występuje presja, by zachować niskie koszty utrzymania wdrożonych technologii. Takie podwójne wyzwanie sprawia, że organizacje z sektora publicznego zwracają się w stronę systemów informatycznych, które mogą być efektywnie zaadoptowane do ciągłych zmian.
  4. Ujarzmić Big Data. Organizacje publiczne powinny szybko i efektywnie kosztowo połączyć istniejące zestawy danych, by zapewnić nowy poziom przejrzystości, który pozwoli optymalizować operacje i dostarczać najlepsze usługi w ramach posiadanych budżetów.
  5. Widoki na chmurę. Chociaż nadal problematyczna jest kwestia dotycząca bezpiecznego przechowywania rządowych danych na systemach opartych na chmurze, to w związku z potencjalnymi korzyściami, obiekcje te zostaną odsunięte na bok. Wraz z obniżającymi się stale budżetami, CIO w sektorze publicznym będą patrzeć bardziej przychylnym okiem na lokalne dane hostowane w chmurze, ze względu na niskie nakłady, znikome utrzymanie i względną łatwość skalowania systemów do wzrostów i spadków popytu.
  6. Standaryzacja kontra kastomizacja. Służba zdrowia, służby ratunkowe, samorządy i rząd centralny stają przed wyzwaniami w ramach swojej specjalizacji i szerokiej oferty usług. Decyzja o wsparciu ze strony ogólnych technologii będzie wymagała kosztownego zaangażowania ze strony dostawcy i konsultantów, by dostosować system do wymagań. Szeroka kastomizacja będzie z kolei tylko tymczasowym rozwiązaniem, które w końcu i tak utrudni zmiany w strategii.

    Zamiast tego, sektor publiczny coraz częściej będzie się zwracał w stronę platform technologicznych współdzielonych z różnymi służbami. Dla takich technologii jak ERP będzie to oznaczało koncentrację na specyficznych dla sektora procesach, budowę dobrych praktyk, tak by działania były standaryzowane, a kastomizowane tylko w ostateczności. Nie oznacza to zakupu ogromnych systemów, raczej wybieranie najlepszych rozwiązań i technologii współpracujących ze sobą, by sprostać wymaganiom organizacji z tego sektora.
  7. Nieuchronna transformacja. Rok 2014 będzie rokiem dalszej transformacji dla technologii w sektorze publicznym. Departamenty IT będą zwracały się ku nowym dostawcom, którzy pomogą im obniżyć koszty i wesprzeć utrzymanie lub rozwój usług. Wiele rządów, centrów outsourcingowych i dostawców oprogramowania skupi się na realizacji kluczowych projektów innowacyjnych, które są wyrazem zmiany przyniesionej przez kryzys gospodarczy.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: