eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wyjazd na narty: o czym warto pamiętać?

Wyjazd na narty: o czym warto pamiętać?

2014-01-23 13:37

Przeczytaj także: Ile kosztuje wypadek na nartach?


- Osoby, które decydują się na podróż na narty samolotem, powinny zawsze poza wyborem kierunku zastanowić się też nad wyborem przewoźnika. Dlaczego? W przypadku przewozu sprzętu sportowego szczególne znaczenie ma to, z kim lecimy, bo co z tego, że zapłacimy niewiele za bilet, jak cena podróży może wzrosnąć dwukrotnie po zgłoszeniu chęci przewozu nart – w linii Ryanair przewóz sprzętu sportowego to koszt 237 PLN za jeden odcinek lotu, w Wizzair 168 PLN za jeden odcinek, oczywiście pod warunkiem, że zostanie to zgłoszone w momencie rezerwacji – tłumaczy Łukasz Neska z eSKY.pl. – Chociaż tani przewoźnicy, żeby zachęcić podróżnych do lotów na narty, organizowali w tym roku promocje. W wybranych dniach można było zakupić bilety np. do Grenoble i wówczas przewóz nart był bezpłatny.

W przypadku linii regularnych za przewóz nart nie zawsze pobierane są opłaty. W tym roku niemiecka Lufthansa i szwajcarski Swiss pozwalają przewieźć jedną parę sprzętu narciarskiego (narty, kijki, buty i kask) bezpłatnie, niezależnie od standardowo przysługującego bagażu rejestrowanego.

Są tacy przewoźnicy, którzy w sezonie zimowym proponują darmowy przewóz sprzętu sportowego w ramach limitu dopuszczalnego bagażu – tak jest w przypadku naszego narodowego przewoźnika LOT. Inna polska linia – Eurolot, daje możliwość podróżowania z nartami za niewielką opłatą: w tym wypadku 50 PLN za jeden odcinek lotu.

Sportowy ekwipunek bywa ciężki, dlatego przed zakupem biletu warto się zorientować czy zmieści się w limitach wagowych, bo ich przekroczenie niezależnie od tego czy są to tanie czy regularne linie, może sporo kosztować.

Narciarzu – ubezpiecz się!

Warto też przypomnieć, że niezależnie od tego dokąd i na jak długo jedziemy, przed każdym wyjazdem na narty należy się ubezpieczyć. Po zakończeniu ubiegłorocznych ferii ratownicy TOPR i GOPR podawali statystyki wypadków, w sumie przez kilka tygodni pomogli blisko 600 narciarzom i snowboardzistom. Wówczas zaznaczano też, że są też osoby, które po lżejszym urazie na stoku same decydują się na podróż do szpitala. Zatem dane te nie są pełne, a dotyczą one tylko polskich gór. O ile w kraju większość osób ma podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, o tyle za granicą ono nie obowiązuje, a pomoc lekarska odpowiednio tam kosztuje – nierzadko kilka tysięcy euro za zabieg.

Dodatkowo, jeżdżąc na nartach krzywdę możemy zrobić nie tylko sobie, ale też innym osobom. Dlatego też należy pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu narciarskim, które w momencie wyrządzonej przez nas szkody umożliwi pokrycie jej kosztów z polisy.

- Ubezpieczenia narciarskie chronią nie tylko zdrowie. Często w ramach dodatkowych bonusów można starać się o odszkodowanie w sytuacji, gdy stok jest zamknięty lub gdy nasz sprzęt sportowy ulegnie zniszczeniu – tłumaczy Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl – Dlatego zawsze radzimy klientom, by bardzo dokładnie czytali warunki ubezpieczenia, często u poszczególnych ubezpieczycieli różnią się one znacznie, a w przypadku nart ważne jest, by polisa była jak najbardziej obszerna.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: