eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 3/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 3/2014

2014-01-18 21:35

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 2/2014

  • Według Eurostat-u nadwyżka w handlu strefy euro w listopadzie 2013 r. wyniosła 17,1 mld euro, wobec nadwyżki 16,8 mld euro w październiku.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecka gospodarka, wzrosła w ubiegłym roku o 0,4 proc. PKB.
  • Francja i Niemcy planują wspólne przedsięwzięcie energetyczne. Oba kraje dążą do zacieśnienia współpracy w tej dziedzinie, zwłaszcza w zakresie energii odnawialnej i sieci energetycznych. Wspólny, francusko-niemiecki koncern energetyczny ma być wzorowany na grupie lotniczo-zbrojeniowej Airbus, powstałej w wyniku fuzji aktywów Francji, Niemiec i Hiszpanii.
  • Według BP konsumpcja gazu w Europie rosnąć będzie w tempie około 1 proc. r/r, a wielkość produkcji gazu w Europie ma co roku spadać średnio o 1,4 proc. Z prognoz BP wynika również, że Europie nie grozi raczej zalew importowanego gazu skroplonego LNG. Do 2035 roku z 37 do 51 proc. importu ma wzrosnąć bowiem udział gazu dostarczanego rurociągami.
  • Komisja Europejska kontynuuje postępowanie przeciwko Gazpromowi w sprawie domniemanych praktyk monopolistycznych i jest w trakcie przygotowywania zarzutów wobec rosyjskiego koncernu. Bruksela nie kwestionuje niedawnych informacji, że pojawiła się możliwość polubownego rozwiązania sporu.
  • Koncern BP w swoim corocznym raporcie World Energy Outlook ocenia, że gaz ze złóż niekonwencjonalnych będzie w 2035 roku zaspokajał zaledwie 6 proc. europejskiego zapotrzebowania na gaz. Europejski rynek gazu będzie uzależniony od importu tego surowca i będzie ono wzrastać z obecnego poziomu 66 proc. do 84 proc. w 2035 roku. Dzienna produkcja gazu łupkowego w Europie wyniesie w 2035 roku ok. 105 mln m sześc., a prognozowane dzienne potrzeby wyniosą ma wówczas około 1,7 mld m sześc. dziennie.
  • Grudzień pokazał, że energetyka wiatrowa Danii jest w stanie dostarczyć ponad połowę energii elektrycznej zużywanej przez cały kraj. Tak było w grudniu 2013 roku (duńskie turbiny wiatrowe zainstalowane na lądzie i morzu wyprodukowały ponad 57 procent energii pobieranej przez odbiorców).W duńskim bilansie energetycznym udział energetyki wiatrowej w skali całego 2013 roku. wynosi niemal 34 proc
  • Rosja wybuduje w węgierskim Paks dwa nowe reaktory atomowe. W tym celu Rosja udzieli Węgrom kredytu wysokości 10 mld euro (13,7 mld USD), a spłata rosyjskiej pożyczki jest rozłożona na 30 lat.
  • Według hiszpańskiego związku energetyki wiatrowej AE elektrownie wiatrowe w Hiszpanii w 2013 roku zajęły pierwsze miejsce wśród dostawców prądu, zaspokajając 20,9 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną (w 2012 było to 13,2 proc.) W tym rankingu elektrownie atomowe zajęły drugie miejsce dostarczając 20,8 proc. całości dostaw. W sumie w roku 2013 ze źródeł odnawialnych w Hiszpanii pokryto 42,4 proc. zapotrzebowania na energię (energia z elektrowni wodnych pokryła 14,4 proc., energia z układów gazowo-parowych - 9,6 proc.), a energia z siłowni węglowych - 14,6 proc.
  • Rosja obniżyła ceny gazu dla Ukrainy, jednak wg "Financial Times" Ukraina nie zrezygnowała z planów dywersyfikacji dostaw. Ukraina zdecydowała się podpisać porozumienie ze Słowacją umożliwiające jej dostęp do europejskich rynków.
  • Spółki Gazprom i Shell rozpoczęły wspólnie wiercenia w poszukiwaniu ropy łupkowej na Syberii. Wstępne prognozy mówią, że pod powierzchnią Zachodniej Syberii mogą kryć się miliardy baryłek surowca.
  • Rząd Ukrainy, zatwierdził program współpracy do 2020 roku z byłymi poradzieckimi republikami z Unii Celnej (UC), kontrolowanej przez Rosję. Jednak wg Kijowa nie oznacza to wejścia Ukrainy do UC. Jak wiadomo po odmowie podpisania przez Ukrainę umowy z UE, Rosja przyznała Ukrainie kredyt w wysokości 15 mld USD i w dużym stopniu obniżyła cenę na gaz.
  • Papież Franciszek zmienił skład Komisji Kardynałów nadzorującej watykański bank IOR. Zwolniono z tej funkcji dotychczasowego jej przewodniczącego (byłego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Tarcisio Bertone). Obecny Papież chce, by watykański bank spełniał międzynarodowe standardy.
  • Airbus poinformował, że w ubiegłym roku dostarczył swym klientom 626 samolotów pasażerskich (najwięcej od początku produkcji w 1969 roku), wobec 588 w 2012 r. Portfel zamówień Airbusa zwiększył się w ubiegłym roku o 1619 maszyn pasażerskich o katalogowej wartości 176 mld euro. Boeing wyprodukował w ubiegłym roku 648 samolotów pasażerskich. Boeing zawarł na umowy na 1335 nowych samolotów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHIŃCZYCY INWESTUJĄ W PORTUGALSKĄ GOSPODARKĘ

Chińskie przedsiębiorstwa wykorzystując kryzys w europejskiej gospodarce i załamanie w gospodarce w Portugalii zainwestowały w tym kraju w niemal wszystkich sektorach gospodarki tego kraju w latach 2012-2013 co najmniej 5 mld euro.

Bazą dla tej chińskiej ekspansji inwestycyjnej było porozumienie z maja 2011 r. zawarte między Lizboną a MFW i UE. W tym porozumieniu Portugalia zobowiązała się do ustabilizowania finansów publicznych między innymi przez m.in. program prywatyzacji kilkudziesięciu spółek. Realizacja tego programu dała Portugalii 8,1 mld euro. Głównym zainteresowanym w uczestnictwie w tym procesie prywatyzacyjnym okazały się Chiny, które dysponują największymi w świecie rezerwami. Chiny w ostatnich 2 latach zainwestowały 5 mld euro.

Analiza portugalsko-chińskich kontraktów wskazuje, że głównym kierunkiem zainteresowań chińskich inwestorów stał się sektor energetyczny. I tak między innymi dokonano następujących transakcji:

- w końcu 2011 portugalski rząd sprzedał za 2,69 mld euro firmie China Three Gorges 21,35 proc. państwowych udziałów EDP, która jest największym portugalskim wytwórcą energii elektrycznej. Chińczycy zobowiązali się też zbudować fabrykę turbin wiatrowych oraz zainwestować w farmy wiatrowe.

- w lutym 2012 r. chińska firma State Grid za 390 mln euro kupiła 25 proc. udziałów firmy REN, głównego operatora sieci przesyłu energii w Portugalii. Ich nabywcą została w zamian za 390 mln euro firma State Grid.

- na początku 2012 roku do portugalskiego sektora bankowego wszedł Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) tworząc swoje oddziały w Portugalii.

- na początku 2013 roku 80 proc. udziałów Caixa Seguros (to największa państwowa grupa ubezpieczeniowa w Portugalii) za ponad 1 mld euro przejął szanghajski koncern Fosun.

- Kontynuuje swoje inwestycje chińska firma branży elektronicznej Huawei, a także działająca w sektorze wodociągów Bejing Enterprises Water Group. Liczne inwestycje są w branży budowlanej, handlowej i spożywczo-rolnej.

- W trakcie negocjacji jest wejście kapitałowe China Development Bank w bank BCP (to większościowy udziałowiec polskiego Banku Millennium.

- Portugalczycy umożliwili obywatelom innych krajów nabywanie tzw. złotej wizy, która umożliwia stały pobyt i przemieszczanie się po krajach strefy Schengen. Warunkiem jest zainwestowanie w Portugalii ponad 1 mln euro i stworzenie 30 miejsc pracy lub nabędą nieruchomość o minimalnej wartości 500 tys. euro. Dotąd Portugalia przyznała na podstawie złotej wizy 471 tytułów stałego rezydenta obywatelom państw spoza UE, przy czym 399 z nich otrzymali Chińczycy.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: