eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Sektor BPO w Katowicach w Metropolii Silesia

Sektor BPO w Katowicach w Metropolii Silesia

2013-12-17 10:05

Sektor BPO w Katowicach w Metropolii Silesia

A4 Business Park © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Katowice i Metropolia Silesia umacniają swoją pozycję jednego z liderów usług dla biznesu w Polsce. Jak wynika z raportu ABSL przygotowanego na zlecenie Urzędu Miasta Katowice, centra usług w Katowicach i Metropolii Silesia zatrudniają obecnie już 12 000 osób. Prognoza ABSL to ok. 3 000 dodatkowych miejsc pracy do końca 2014 roku. Dynamiczny wzrost branży w aglomeracji katowickiej, wspierany przez rozwój centrów działających już na lokalnym rynku, coraz częściej przyciąga uwagę globalnych, wiodących marek, które decydują się na ulokowanie tu swoich inwestycji.

Przeczytaj także: Nowoczesne usługi biznesowe w Polsce 2013

Katowice i Metropolia Silesia to jeden z sześciu najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Zlokalizowanych jest tu 56 centrów usług, należących do 49 inwestorów z 10 państw. Są to głównie firmy z USA (16) i przedsiębiorstwa polskie (11), ale również korporacje z Wielkiej Brytanii, Francji oraz Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Indii i Kanady. Dominująca większość centrów na obszarze Metropolii Silesia znajduje się w Katowicach (39 z 56), które skupiają 66% całkowitego zatrudnienia w omawianym sektorze.

- Tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy w sektorze nowoczesnych usług jest jednym z naszych priorytetów, dlatego zależy nam na poprawianiu klimatu inwestycyjnego i pozyskiwaniu nowych firm z tej branży – tłumaczy Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice. – Naszym celem nadrzędnym jest uzyskanie silnej pozycji na mapie inwestycyjnej Europy oraz stworzenie nowoczesnej metropolii o wysokiej jakości życia i biznesu, zarówno dla jej mieszkańców, jak i inwestorów. Mam również nadzieję, że coraz więcej pracowników sektora nowoczesnych usług biznesowych zdecyduje się zamieszkać w Katowicach. Będę się starał, aby w mieście stworzyć odpowiednie warunki, które ułatwiłyby podjęcie takiej decyzji – dodaje.

W Katowicach i Metropolii Silesia swoje centra ulokowali już wiodący przedstawiciele tej branży. W czołówce największych inwestorów znajdują się takie firmy, jak Capgemini, IBM, Gallup Arteria Management, Orange, Future Processing, ING Services, ista, ArcelorMittal, Archidoc (Grupa OEX), Grupa Żywiec, HireRight, Mentor Graphics, PwC, Rockwell Automation, Steria i Unilever.

Katowice i Metropolia Silesia pod znakiem IT

Jak wynika z raportu ABSL, spośród centrów usług w Katowicach i Metropolii Silesia 18 to centra usług wspólnych (Shared Services Center, SSC), 12 – centra outso-urcingu usług IT (Information Technology Outsourcing, ITO). Na kolejnych pozycjach znajdują się centra kontaktu z klientem (contact centers), centra badawczo-rozwojowe (Research & Development, R&D) oraz outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing, BPO).

fot. mat. prasowe

Lista inwestorów posiadających swoje centra usług w Katowicach i Metropolii Silesia TOP 20

Katowice i Metropolia Silesia to jeden z sześciu najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Zlokalizowanych jest tu 56 centrów usług, należących do 49 inwestorów z 10 państw.


- Katowice i Metropolia Silesia to jeden z niekwestionowanych liderów obsługi procesów IT na polskiej mapie nowoczesnych usług dla biznesu – tłumaczy Marcin Nowak, Dyrektor Zarządzający Centrum Infrastructure Services Capgemini, Head of Regional ABSL Chapter. – Jak wynika z analiz ABSL, już blisko 40% centrów działających w regionie świadczy usługi IT. Z kolei struktura zatrudnienia badanych firm pokazuje, że również najwięcej pracowników centrów jest odpowiedzialnych za obsługę procesów z tego obszaru (łącznie 39% ogółu), na co składa się zatrudnienie w usługach z zakresu zarządzania infrastrukturą (23%) oraz w usługach z zakresu zarządzania aplikacjami (16%) – dodaje.

Wśród klientów centrów nowoczesnych usług dla biznesu z tego regionu dominują firmy zajmujące się produkcją towarów przemysłowych i konsumenckich oraz firmy z sektora finansowego (po 48% wskazań). Centra pracują również na rzecz klientów (wewnętrznych i zewnętrznych) z takich branż, jak usługi konsumenckie, sektor energetyczny i usługi komunalne oraz technologie i telekomunikacja (po 38% wskazań).

Inwestorzy ciepło o Katowicach

Wśród głównych atutów inwestycyjnych Katowic firmy z sektora usług najczęściej wymieniają szeroki dostęp do wykwalifikowanych kadr oraz bogate zaplecze akademickie. Ponadto, studenci i absolwenci z Katowic i Metropolii Silesia, świetnie władają językami obcymi. Potwierdzają to dane zebrane przez HAYS Poland, według których to właśnie w tym regionie mamy do czynienia z najwyższą spośród dużych miast w Polsce, deklarowaną znajomością języka francuskiego. Na uwagę zasługuje również wysoki stopień znajomości niemieckiego, a z mniej popularnych języków – czeskiego.

- Na kierunkach językowych na samym tylko Uniwersytecie Śląskim studiuje w sumie 4000 młodych ludzi. To dla inwestorów z sektora usług dla biznesu bardzo dobra wiadomość. Dostęp do potencjalnych pracowników ze świetną znajomością języków obcych jest bowiem ważnym czynnikiem decydującym o ulokowaniu nowej inwestycji lub rozwoju już istniejącego centrum – tłumaczy Jolanta Jaworska, Wiceprezes ABSL. – Ponadto, w regionie działa blisko 30 szkół wyższych o zróżnicowanym profilu kształcenia. To z kolei gwarantuje inwestorom dostęp do absolwentów z różnych dziedzin nauki, również tych strategicznych dla rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu – dodaje.

Wśród pozostałych przewag inwestycyjnych Katowic, przedstawiciele sektora wskazują doskonałą lokalizację, wysoko rozwinięty system komunikacji oraz szeroki dostęp do nowoczesnej powierzchni biurowej. Potwierdzają to dane Jones Lang LaSalle, według których Katowice są szóstym największym rynkiem w Polsce oraz największym zagłębiem biurowym Metropolii Silesia, z całkowitymi zasobami nowoczesnej powierzchni biurowej na poziomie 304 200 mkw.

Wysoki potencjał inwestycyjny regionu oraz pozytywne opinie inwestorów z sektora na temat relacji biznesu z władzami oraz ośrodkami akademickimi, to dobry prognostyk dla dalszego, dynamicznego rozwoju branży usług w Katowicach i Metropolii Silesia.

Usługi dla biznesu w Katowicach i Metropolii Silesia

Katowice i Metropolia Silesia umacniają swoją pozy¬cję jednego z liderów usług dla biznesu w Polsce. Dynamiczny wzrost branży w aglomeracji katowickiej coraz częściej przyciąga uwagę globalnych, wiodących marek, które decydują się na ulokowanie tu swoich inwestycji. Wysoki potencjał regionu przekłada się również na rozwój centrów BPO, ITO, SSC, R&D, które działają już na tutejszym rynku.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: