eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 49/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 49/2013

2013-12-08 16:39

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 48/2013

  • Na Bali przedstawiciele 159 krajów podpisali porozumienie, które ma znacznie ułatwić wymianę handlową na całym świecie. Jego skutkiem mają być ułatwienia w handlu, zmniejszenie biurokracji i powstanie nowych miejsc pracy.
  • Według Departamentu Handlu stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA wyniosła w listopadzie br. roku 7,0%, wobec 7,3% w październiku.
  • David Cameron, brytyjski premier złożył wizytę Chinach. Wypowiadał się wyłącznie o gospodarce. Nie było słowa o europejskich wartościach. Zadeklarował, że Wielka Brytania rozwijając współpracę z Państwem Środka i będzie najlepszym przyjacielem Chin w Unii... Towarzyszyło mu 130 biznesmenów. Uzgodniono współpracę przy projektach kolei dużych prędkości oraz energii nuklearnej. Wielka Brytania zadeklarowała wsparcie dla pomysłu utworzenia pomiędzy Chinami i Unią Europejską strefy wolnego handlu. W tej sprawie sprzeciw wyraża Bruksela.
  • Utworzenie strefy wolnego handlu między UE a USA pod warunkiem dobrego przygotowania przyniesie także Polsce więcej korzyści niż strat. Takie są wnioski z dyskusji działającego przy Ministrze Gospodarki Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej. Jak wiadomo ta umowa handlowa obejmuje jedną trzecią światowego handlu, 52 proc. PKB i 40 proc. produkcji. Zdaniem polskich ekspertów pozwoli ona zarówno UE jak i USA nadawać ton zmianom w światowej gospodarce. Dziś panuje przekonanie, że projektowany blok TTIP (Transatlantic Trade & Investment Partnership) da UE korzyści, ale pozostają wątpliwości, jak te korzyści rozłożą się na unijne kraje o różnym poziomie rozwoju gospodarczego.
  • Opublikowano przygotowany przez Transparency International światowy ranking krajów pokazujący poziom korupcji w poszczególnych krajach świata. W rankingu uwzględniono 177 krajów świata. Za najmniej skorumpowanymi krajami świata uznano Danię, Nową Zelandię i Finlandię. Najwyższy poziom korupcji zanotowano natomiast w Somalii, Korei Północnej i Afganistanie. Transparency International tworząc ten ranking korzystała m.in. z danych Banku Światowego i Światowego Forum Ekonomicznego.
  • W trakcie niepokojów wywołanych wycofaniem się ukraińskiego rządu z umów stowarzyszeniowych, prezydent tego kraju Janukowycz podpisał z Chinami porozumienia, rozszerzające współpracę gospodarczą, dzięki której Kijów może liczyć na chińskie inwestycje o wartości 8 mld USD. Strony podpisały umowę międzyrządową o współpracy techniczno-gospodarczej, uzgodniły realizację wspólnych projektów w energetyce, przemyśle stoczniowym i budowie infrastruktury. W trakcie wizyty Janukowycza w Chinach podpisano też umowę o przyjaźni i współpracy między oboma krajami oraz deklarację o dalszym pogłębianiu ich strategicznego partnerstwa.
  • Według amerykańskiego Departamentu Handlu Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w III kwartale 2013 roku o 3,6 proc. r/r. W II kwartale 2013 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 2,5 proc. r/r.
  • Według Instytutu Zarządzania Podażą (ISM) wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w listopadzie do 57,3 pkt. z 56,4 pkt. w październiku Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.
  • Komisja Europejska zaaprobowała w zakup działu telefonów komórkowych Nokii przez Microsoft za 5,4 mld euro. Ta transakcja stworzy fińskiej spółce szansę na odzyskanie rentowności. Oznacza to, że Samsung i Apple będą mieli teraz poważnego rywala. Sprzedanie działu telefonów jest równoznaczne z udzieleniem nabywcy licencji na firmowe patenty. W szczytowym momencie ten dział gospodarki zapewniał Finlandii 4 proc. produktu krajowego brutto i wyniósł ten kraj na pozycję jednego ze światowych liderów w sferze wysoko zaawansowanych technologii. Teraz Microsoft ma szansę na przełamanie dominacji Apple i Samsunga.
  • W południowokoreańskiej stoczni Geoje zwodowano kadłub pierwszego w historii pływającego terminala do wydobycia gazu i jego skraplania. Instalacja na jednostce będzie mogła wyprodukować rocznie 3,6 mln ton LNG, który następnie będzie przeładowywany na gazowce. Jednostka zamówiona przez koncern Shell ma 488 metrów długości, a jej koszty szacuje się na ok. 8 mld USD. Będzie przez 25 lat eksploatowana około 500 km na zachód od Australii.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ŚWIATOWA KORUPCJA - RANKING TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Opublikowano przygotowany przez Transparency International światowy ranking krajów oceniający poziom korupcji w poszczególnych krajach świata. W rankingu uwzględniono 177 krajów świata. Najmniej skorumpowanymi krajami świata uznano Danię, Nową Zelandię i Finlandię. Najwyższy poziom korupcji zanotowano natomiast w Somalii, Korei Północnej i Afganistanie. Transparency International tworząc ten ranking korzystała m.in. z danych Banku Światowego i Światowego Forum Ekonomicznego. Oto syntetyczne wnioski z tego rankingu...

Autorzy rankingu oceniali każdy kraj w skali od 0 do 100 punktów. Im mniej punktów uzyskał, tym większy poziom korupcji. Warto podkreślić, że żaden kraj nie otrzymał najwyższej noty, a 2/3 państw uwzględnionych w rankingu otrzymało poniżej 50 pkt!

Z opublikowanego rankingu wynika, że:

- Dania i Nowa Zelandia otrzymały po 91 pkt., a Finlandia i Szwecja otrzymały po 89 pkt., kolejne miejsca zajęły Singapur, Norwegia, Szwajcaria, Holandia i Australia.

- Polska zajęła 38. miejsce (w ubiegłym roku zajęliśmy 41 miejsce). Oceniono nas na 60 pkt.,

- w Unii Europejskiej najsłabiej została oceniona Turcja (58 miejsce), Rumunia (69 miejsce) i Grecja (80 miejsce)

- w gronie krajów sąsiednich dla naszego kraju Rosja uplasowała się na 127 miejscu, a Ukraina na 144 miejscu

- grupę krajów silnie skorumpowanych stanowią m.in. Irak, Syrię, Jemen, Haiti, Libia, Turkmenistan i Uzbekistan.

- ostatnie miejsca w tym rankingu zajęły Afganistan, Korea Północna i Somalia (8 pkt).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: