eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 47/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 47/2013

2013-11-23 22:39

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 46/2013

  • Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła swą prognozę globalnego wzrostu ekonomicznego w roku bieżącym i przyszłym do odpowiednio 2,7 i 3,6 proc. (wcześniejsza prognoza odpowiednio 3,1 proc. i 4 proc. w roku 2014). To skutek osłabienia tempa wzrostu gospodarek wschodzących (przede wszystkim krajów grupy BRIICS (Brazylia, Rosja, Indie, Indonezja, Chiny, RPA) OECD obniżył też prognozę na ten rok spadku produktu krajowego brutto państw strefy euro do 0,4 proc. (wcześniej prognozowano, że będzie to 0,6 proc.).
  • W Warszawie zakończył się szczyt klimatyczny. W opinii wielu uczestników szczytu negocjacje toczą się zbyt wolno i obawiają się oni, czy będzie możliwość przygotowania nowego porozumienia i podpisania go w planowanym terminie w 2015 roku w Paryżu.
  • W Pekinie odbył się 16. szczyt gospodarczy UE-Chiny. Przywódcy Unii Europejskiej i Chin omawiali plan wzajemnej współpracy na następną dekadę, a motywem przewodnim rozmów był zrównoważony rozwój i innowacyjność.
  • Bank inwestycyjny JP Morgan zgodził się zapłacić 13 mld USD kary za swoją działalność na rynku kredytów hipotecznych w okresie poprzedzającym wybuch kryzysu finansowego. Częścią tych środków (4 mld USD) bank wypłaci kredytobiorcom.
  • Z raportu międzynarodowego zespołu naukowców, realizujących Global Carbon Project wynika, że globalne emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w 2013 r. wzrosną do rekordowych 36 mld ton.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin według HSBC Holdings i Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2013 roku 50,4 pkt. (wobec 50,9 pkt. w poprzednich miesiącach). Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Indeks PMI (określa on koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym) przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2013 roku 54,3 pkt (w poprzednim miesiącu 51,8 pkt).
  • Według Departamentu Pracy ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w październiku 2013 r. spadły o 0,1 proc. m/m. Inflacja bazowa (nie uwzględniająca cen paliw i żywności) wyniosła 0,1 proc. w październiku licząc m/m.
  • Został opublikowany raport finansowy dotyczący działalności Banku Watykańskiego, przygotowany przez amerykańską firmę Promontory Financial Group. Dotąd w związku z działaniem Banku Watykańskiego oraz Instytutu Dzieł Religijnych było najwięcej kontrowersji. Teraz zlecono EY (Ernst&Young) przeprowadzenie audytu finansów oraz zarządzania. Wyniki posłużą do przygotowania planu zmian w finansach Watykanu.
  • Emiraty Arabskie kupią 50 dwupoziomowych samolotów pasażerskich Airbus A380. Transakcja opiewa na kwotę 23 mld USD. Na pokładzie Airbusa A380 może podróżować 555 osób.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SZCZYT UNIA EUROPEJSKA-CHINY

W ostatnich dniach w Pekinie odbył się już 16 szczyt gospodarczy, w którym uczestniczyli przywódcy Unii Europejskiej i Chin. Głównym tematem były założenia dalszej współpracy pomiędzy tymi dwoma głównymi dziś centrami polityczno-gospodarczymi współczesnego świata. W oficjalnym komunikacie po szczycie poruszone w trakcie rozmów tematy określono jako "zrównoważony rozwój i innowacyjność".

Omawiając wyniki tej ważnej wizyty komentatorzy podkreślają, że w tym roku mija 10 lat od przyjęcia reguł Chińsko-Europejskiego Partnerstwa Strategicznego i nic dziwnego, że to spotkanie to była też okazja dla podsumowania tego okresu, ale też wyznaczenia głównych kierunków współpracy na kolejną dekadę.

Unia Europejska jest obecnie największym partnerem handlowym Chin, a Chiny są drugim największym partnerem handlowym UE, po USA. W 2012 roku wartość wymiany handlowej pomiędzy obiema stronami przekroczyła 430 mld euro i jest to czterokrotny wzrost w ciągu ostatniej dekady. To dobry wynik. Jednak słabszym ogniwem we współpracy jest obszar inwestycji. Słabość w tym zakresie jednoznacznie charakteryzują następujące wskaźniki:
- nieco ponad 2 procent bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) Unii Europejskiej jest obecnie ulokowanych w Chinach,
- mniej niż 3 procent chińskich BIZ ulokowanych jest w Unii Europejskiej.

W ocenie analityków we współpracy gospodarczej UE i Chin są jeszcze bardzo duże rezerwy.

Analizując skutki tego spotkania nie można zapominać, że od roku Chinami kieruje nowa ekipa, która na początku listopada na 3 plenarnym posiedzeniu kierownictwa KPCh zaprezentowała skorygowany model dalszego rozwoju gospodarczego kraju. Szczyt chińsko-unijny jest też pierwszym spotkaniem przywódców z Brukseli z nowym chińskim rządem.

Na czele brukselskiej delegacji stali przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Chiny reprezentowali ministrowie pekińskiego rządu z premierem Chin Li Keqiangiem na czele. Brukselscy przywódcy spotkali się także z prezydentem kraju Xi Jinpingiem.

Nie ulega wątpliwości, że w ramach bezpośrednich rozmów przywódców, jak i w trakcie rozmów osób towarzyszących w grupach eksperckich omawiano współpracę dwustronną na szerokim tle procesów zachodzących w światowej polityce i w globalnej gospodarce. Te dwustronne rozmowy dotyczyły spraw handlu oraz inwestycji, a szczególnie spraw dostępności rynków i warunków współpracy w rozwoju nowych technologii. Tematem rozmów była też możliwość wymiany doświadczeń w takich sprawach, jak zarządzanie w gospodarce i administracji, rolnictwo, czy energetyka. Ważnym tematem było omówienie warunków współpracy w ważnych dziś sprawach światowych jak ochrona środowiska i zahamowanie zmian klimatycznych.

Ważnym obszarem przyszłych negocjacji unijno-chińskich będzie nowa, dwustronna umowa inwestycyjna, usuwająca, lub przynajmniej ograniczająca skutki barier dla obustronnych inicjatyw inwestycyjnych, zapewniając ochronę wzajemnych inwestycji.
W sumie można powiedzieć, że obie strony poruszały się w obszarze, który skrótowo można nazwać "zielony rozwój w bezpieczniejszym świecie".

Komunikaty po tym szczycie nie rozpisują się zbytnio nad tym, ale z całą pewnością omawiano najważniejsze problemy polityczne współczesnego świata, a więc bezpieczeństwo regionalne, działalność G20, czy też sprawy konfliktów zbrojnych.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: