eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Bankowość mobilna: Zygmunt Solorz-Żak tworzy Plus Bank

Bankowość mobilna: Zygmunt Solorz-Żak tworzy Plus Bank

2013-11-08 14:08

Przeczytaj także: Banki a urządzenia mobilne i serwisy społecznościowe


mBank zbudował najpopularniejszą – pod względem liczby użytkowników – bankowość mobilną. Tylko w mBanku i tylko za pośrednictwem aplikacji Android lub iOS z bankowości mobilnej korzysta ok. 300 tys. użytkowników. Z danych banku wynika, że jego klienci w sierpniu 2013 r. łącznie, za pośrednictwem wszystkich platform zalogowali się do serwisu mobilnego ponad 1,4 mln razy. Natomiast jeśli chodzi o usługę Orange Cash (Orange), systematycznie wzrasta liczba kart SIM NFC, a których jest już 86 tysięcy.

Banki konkurują w mobilności usług

W zeszłym roku został uruchomiony Alior Sync, pierwszy w kraju czysto wirtualny bank, który nie wymaga od klienta kontaktu z placówką bankową. Umożliwia m.in. dokonywanie przelewów poprzez e-mail albo Facebooka. – Z usług wirtualnego banku Alior Sync skorzystało już blisko 300 tys. klientów – mówi Julian Krzyżanowski, menedżer ds. PR Alior Banku. – Jako pierwszy bank w Polsce otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie „Global Banking Innovation Awards” w kategorii „przełomowe rozwiązanie”, w której wyróżniane są innowacje zmieniające rynek usług bankowych na świecie – nadmienia. Bank umożliwia także przesyłanie pieniędzy na adres e-mail bez konieczności zapamiętywania numeru rachunku, w trybie nawet natychmiastowym dokonać przelewu krajowego, doładować telefon komórkowy lub opłacić rachunki robiąc zdjęcie faktury.

W tym roku także Getin Bank zaoferował komplet narzędzi płatniczych w telefonie. Jak widać, banki w Polsce poszły za ciosem mobilnych płatności, co nie musi oznaczać nagłego przeniesienia usług bankowych z placówek banków do sieci.

Nie wiadomo, na czym będzie opierać się projekt bankowy Polkomtela. Jeśli miałby być wyłącznie wirtualnym bankiem z przewagą w postaci własnych klientów sieci, chcąc nie chcąc klienci banku będą mogli znaleźć pomoc w placówkach Plusa.

Konkurencja i nowości techniczne

W kwestii strategicznej współpracy dotyczącej zbudowania wspólnego standardu płatności mobilnych porozumiały się w tym roku: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BRE Bank, ING Bank Śląski i PKO Bank Polski. W związku z tym kilkanaście milionów klientów banków będzie mogło płacić telefonem w ramach jednolitego standardu. Celem jest zbudowanie „wspólnej infrastruktury dla płatności mobilnych w Polsce”. Chodzi o wprowadzenie nowego standardu autoryzacji i rozliczeń, który ma być otwarty na wielu uczestników rynku (także na inne banki) oraz akceptantów rozliczeniowych. Jak fizycznie będzie funkcjonował ten mechanizm? System płatności mobilnych PKO Banku Polskiego (który już działa), ma zostać rozbudowany o elementy umożliwiające podłączenie wielu partnerów i m on służyć za podstawę funkcjonowania lokalnego standardu.

W marcu br. bank PKO BP wprowadził na rynek bankowość mobilną czwartej generacji IKO. Jest to połączenie w jednej aplikacji funkcji bankowych (sprawdzanie salda, historii rachunku, przelewy) z płatniczymi (płacenie za zakupy w sklepach tradycyjnych i internetowych, wypłaty z bankomatów, przelewy na numer telefonu czy generowanie czeków do użycia offline). Ta aplikacja jest dostępna także na telefony starszej generacji. Z bankowości IKO korzysta blisko 40 tys. osób.

Nie przestaniemy nosić gotówki

Z Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha rozmawia Ewa Tylus

Mobilna bankowość to nie tylko wygoda dla klientów, lecz także oszczędności dla banków – np. kosztów zatrudniania pracowników w placówkach. Czy myśli pan, że banki w Polsce będą coraz chętniej stawiały właśnie na mobilną bankowość?

Byłem jednym z pierwszych klientów bankowości internetowej w Polsce, kiedy nie było banków w komórkach i tym samym aplikacji mobilnych. Bankowość internetowa w Polsce zyskała popularność dlatego, że tradycyjne banki traktowały klientów tak, jak instytucje publiczne. Ludzie czekali do okienka w kolejkach. Tak było na początku lat 90. w bankach, które formalnie zostały sprywatyzowane. Brak kolejek i wygoda oraz konkurencyjne ceny usług bankowości internetowej sprawiły, że Polacy szybko się z nią oswoili i polubili. Deregulacja rynku telekomunikacyjnego w Polsce, potanienie usług związanych z internetem otworzyły kolejny obszar dla usług m.in. bankowych, już nie na komputerach stacjonarnych, tylko na przenośnych urządzeniach, z których można było łączyć się z bankami z dowolnego miejsca. Dzięki deregulacji rynku w Polsce (technologia w bankach już była) odblokowano kolejne pole dla usług bankowości mobilnej. Jako że na całym świecie powstają nowe modele biznesowe w oparciu o wykorzystanie internetu, zwłaszcza mobilnego, to za chwilę może się okazać, że największymi graczami na rynku bankowości będą nie tradycyjne banki, ale instytucje, które z bankowością miały do tej pory niewiele wspólnego, czyli operatorzy komunikacyjni. Dysponują bazami klientów większymi niż tradycyjne banki. W każdej chwili są w stanie powiększyć ofertę telekomunikacyjną o swój bank.

oprac. : Ewa Tylus / Gazeta Bankowa Gazeta Bankowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: